GeriSpor Yıldırım istedi şike yaptım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  440
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yıldırım istedi şike yaptım

Yıldırım istedi şike yaptım
refid:5514815 ilişkili resim dosyası

"2000-01 sezonunda F.Bahçe’nin, Samsun’u 3-1 yenerek şampiyon olduğu maçta şike yapıldı. O maçın F.Bahçe lehine sonuçlanması için Aziz Yıldırım’dan 150 bin dolar aldım. Trabzon’a da 250 bin dolar teşvik primi götürdüm."

F.BAHÇE camiasına yakınlığı ile bilinen Cihan Oskay, dün akşam katıldığı Star TV’deki Telegol Programı’nda, "2000-2001 sezonunda F.Bahçe’nin, Samsunspor’u 3-1 yenerek şampiyonluğunu ilan ettiği maçta şike yapıldığını" iddia etti. Oskay, "O maçın F.Bahçe’nin lehine sonuçlanması için Aziz Yıldırım’dan 150 bin dolar" aldım. Trabzonspor’a da, G.Saray’a yenilmemeleri ya da 1 farkla kaybetmeleri için 250 bin dolar teşvik primi götürdüm" dedi. 
   
Selpak gibi kullanıp kenara atıyorlar

"Star TV’de Serhat Ulueren’e konuşan Cihan Oskay’ın iddiaları şöyle;

Herkes Türkiye’de şike ve teşvik konusunda, ’kardeşim biri çıksın bunu anlatsın’ diyordu. İşte ben çıktım. Türkiye’nin en büyük kulübünün başkanından şahsen direkt parayı alıp, hem teşvik girişimi, hem de şikeyi şahsen yaptım ve buradayım. Yıllar sonra kullanıldığımı hissettim. Fenerbahçe için bunu yaptığımı zannediyordum. Şahıslara hizmet olduğunu anladım. İnsanları selpak gibi kullanıp bir kenara atıyorlar. Konuşmamın birinci nedeni bu. İkincisi de çok eskiye gitmek istemiyorum. Rahmetli oğlumu öldüren kişiyle yakın arkadaş olan genel sekreterin tavrı çok yanlıştı. Bunları üst üste koyduğunuz zaman belki bunlar tetiklemiş olabilir.

Aziz Yıldırım’ın ilk şampiyonluğu

Şimdi olayı anlatayım, sezon 2000-2001... Yani Aziz Yıldırım’ın göreve geldikten sonraki ilk şampiyonluğu. Eğer bu şampiyonluğu Fenerbahçe alamazsa Galatasaray üst üste 5. kez şampiyon olacaktı. Aziz Yıldırım üç sene sonunda yine başarıya ulaşmamış bir başkan olacaktı."

SORU: Bu notları size biri mi yazdırdı?

"Hayır hayır... Bunu kim yazdırabilir? Bunu bilen biri, yapan benim. Ben size şöyle söyleyeyim. 2000-2001 sezonunun en son haftası Fenarbahçe ile Galatasaray şampiyonluk mücadelesi veriyor. Bir önceki hafta Fenerbahçe, Bursaspor ile oynadı ve maçı 2-0 kazandı. Aynı gün de Galatasaray, G.Antep’te Gaziantep’i 2-0 yendi, şampiyonluk son haftaya kaldı.

0532 547 **** nolu telefonumdan aradı

G.Saray, Gaziantep’te puan kaybetse, F.Bahçe Stadı’nda o gün her şey hazırdı. Kutlamalar, son haftaya kalınca gözler Samsun-F.Bahçe ve İstanbul’da oynanacak olan G.Saray-Trabzon maçlarına çevrildi. Buradaki hassasiyet şuydu: Bugünkü statü yoktu, yani ikili averaj değil, genel averaj vardı. O genel averaj konusunda da F.Bahçe artı üç gol avantajlıydı. Yani Samsun’da Fenerbahçe yenilir, G.Saray üç farkla yenerse G.Saray şampiyon oluyordu. Bursaspor maçının akşamı üstüme kayıtlı olan 0532 547 **** nolu cep telefonuma 0535 899 **** nolu telefondan Aziz Yıldırım arayarak, Samsun maçının önemini belirtti ve bu konuda bir şey yapmamı ve ertesi gün kulübe gelmemi istedi.

Başkanla çok iyi ilişkilerimiz vardı

SORU: Niye sizi aracı kullandı?


Başkanla çok iyi ilişkilerimiz oldu. Mesela F.Bahçe, Alpay’ı transfer ederken, onu başkana ben önermiştim. Ertesi gün kulüpte buluşacağız, ben akşam düşündüm.Orduspor’un eski başkanı Mustafa Çebi, F.Bahçe kongre üyesiydi. Dedim böyle böyle bir durum var, onu da oğlu Tamer Çebi’ye ait 0532 487 **** nolu telefondan arayarak önce Tamer’e açtım durumu. Sonra Mustafa Bey’le görüştüm, buluştuk.

Mustafa Çebi aracılık yaptı

Bu işin nasıl olup olmayacağını, yardım edip edemeyeceğini sordum, o da Samsunspor Teknik Direktörü Yücel Uyar’ın, Orduspor’da iken kendi futbolcusu olduğunu, babasını tanıdığını, çok iyi ilişkiler içinde olduğunu söyledi. ’O zaman’ dedi, ’ben gideyim bir Samsun’a. Bu görüşmeleri yapayım’ dedi. ’Yalnız’ dedim, ’başkana iletmem lazım’, sonra ben Aziz Yıldırım’ı 0216 418 **** nolu telefondan arayarak bu bilgiyi verdim. ’Hemen gitsin’ dedi, ’fakat bugün pazartesi, ben işlerimi ayarlayayım, salı günü gideyim’ dedi Mustafa Bey. Bunun üzerine başkan, kulübün resmi iş yaptığı turizm şirketinden uçak biletini aldırdı, Mustafa Bey’in gidiş-dönüş biletini kulüp aldı ve Mustafa Bey salı günü Samsun’a gitti.

Kampı belirli güçler finanse ediyor

Yücel Uyar’
ın babası ile oturmuşlar, Yücel’i de çağırmışlar. Mustafa Bey anlatmış, ’Fenerbahçe gelecek, buradan şampiyon dönmek zorunda’ demiş. Bunun üzerine Yücel Uyar’ın ilk tepkisi, ’Fenerbahçe iyi takım, bizi normalde yener’, olmuş. Mustafa Bey de, ’Ben bu işin garanti olmasını istiyorum’ deyince, Yücel Uyar, ’Salı günü Sinop’ta kampa giriyoruz. Kampı belirli güçler finanse ediyor’ yanıtını vermiş ve ne yapabileceğini söylemiş. ’Takımı motive etmeyeceğim, üç önemli oyuncuyu; İlhan, Tümer ve Ali Akdeniz’i oynatacağım. Ama İlhan, Galatasaray ile anlaştı. O iyi oynar. Tümer’i oyundan erken alırım. Ali Akdeniz de zaten Fenerbahçe ile anlaştı, sezon biter bitmez Fenerbahçe’ye gidecek.’

Ertuğrul Sağlam bu maçta oynamasın

Ayrıca içeride üç adamım var, bunlar gerekeni yaparlar. Yalnız bunların ismini veremem, transfer sezonudur. Bu işi bana bırakın, gerekirse maçın durumuna göre ikinci yarı kaleci de devreye girer, bu şekilde Fenerbahçe kazanır.’ Mustafa Bey, ofisten beni aradı Yücel ile birlikte. Ben bu bilgileri Yıldırım’a anlattım. Yıldırım, Samsunspor’un kamp yapmasını istemedi. Bunu Yücel Uyar kabul etti. Ayrıca nasıl bir kadro çıkaracağını sorduk, kadroyu okudu Yücel Uyar. Aziz Yıldırım, Ertuğrul Sağlam’ın oynamasını istemedi. Karşıdan da Yücel Uyar, ’Ertuğrul beş haftadır sakat, o günkü şeyleri araştırırsanız bunlar çıkar, çok kilo aldı ağırlaştı’ dedi.

150 bin USD’yi alıp Mustafa Çebi’ye  teslim ettim

Yücel Uyar’
ın babası petrol işi yapıyor ve büyük maddi sıkıntı içinde. Mustafa Amca ilk önce cebinde olan 840 milyon lirayı verdiğini söyledi. Bunun üzerine ben Aziz Yıldırım’dan Altunizade’deki bürosundan 150 bin USD’yi, kendisinden bizzat şahsen alarak, kullandığım Renault marka araba ile bizzat karayolu ile bu parayı Mustafa Çebi’ye teslim ettim, gerekli harcamalar için.

SORU: Yıldırım’dan mı yoksa sekreterinden mi?

Hayır hayır kendisinden aldım.

SORU: Bizzat kendisinden.

Evet, bana tekrar dönmem istendi. İstanbul’a ben onu teslim ettim. Gerekli organizasyonların yapılacağı bu çerçeve içinde ama Samsun’da yaprak oynasa 10 dakika içerisinde Mustafa Çebi arayarak gerekli bilgileri veriyordu.

Ne parası, maçı hakkımızla kazandık

Samsun’da olan başka bir olay daha var. 150 bin USD daha ihtiyaç doğuyor. Mustafa Çebi direkt başkana söylüyor, başkan da ’hallederiz’ diyor. Yani 330’a bitecek iş. Öyle olunca İstanbul’a dönüşten bir-iki gün sonra ben başkana telefon ettim, ’Sen böyle bir söz vermişsin, 150 bin USD daha söz vermişsin’ dedim, ’Ne parası?’ diye karşılık verdi. ’Olan oldu, biz zaten oynadık ve aldık’ diye kestirip attı. Mustafa Amca yanımdan Abdullah Kiğılı’yı aradı, Kiğılı, ’beni bu işlere bulaştırmayın’ dedi. O maçta Ali Akdeniz F.Bahçe’ye gol attı. Ali’ye, ’niye bize gol attın?’ dediğimde, ’Abi, Lazetiç üstüme geldi, vurmazsam ayağımı kıracak, topa vurdum gol oldu’ dedi.

ŞİKE Mİ, EVLAT ACISI ÖFKESİ Mİ?

CİHAN Oskay yıllar önce çok acı bir olay yaşadı. Bir tekne turunda 9 yaşındaki çocuğunu kaybeden Oskay’ın bu olaydan Fenerbahçe genel sekreterini sorumlu tuttuğu iddia edildi. F.Bahçeli yönetici ve futbolcularla işletmeciliğini yaptığı restaurantlarda sık sık bir araya gelen Oskay, Oktay Derelioğlu ve Alpay Özalan’ın transferlerinde de ön plana çıkmıştı.

Ünder ile Çolak da oradaymış

Maç 3-1 bitmiş Fenerbahçe uzun bir aradan sonra şampiyon olmuş. Aziz Yıldırım Bey’in ilk şampiyonluğu. Türkiye yerinden oynuyor. Hafıza sıfırlandı. Cihan Oskay kim tanımıyorum. Mustafa Çebi dönüş uçağına zor binmiş almıyorlarmış, düşün artık. Bence büyük payı var şampiyonlukta ama öyle ama böyle. Uçağa zor binmiş zaten size verdiğim kayıtta var. Bu arada şampiyonluktaki rakiplerden insanların da orada olduklarını öğrendik. Karşılıklı bir çatışmaydı bu. Bülent Ünder ve Tanju Çolak’ın da salı ve çarşamba gününden itibaren Samsun’da olduğunu öğrendik. Yani hiçbir kulüp hiçbir şeyi boş bırakmıyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle