« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Yıldırım Demirören'in yabancı endişesi

Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören, yabancı futbolcu sayısının artırılmasına karşı olduğunu belirterek, "Yabancı sayısının artırılması Türk futbolcusunun istikbaline darbe vurur" dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Yıldırım Demirören, siyah-beyazlıların resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında, “Türk futbolunda yabancı oyuncu sayısının arttırılmasına karşı olduğumu çeşitli defalar açıkladım. Türk futbolunun geleceğine yatırım yapan yegane spor kulübü başkanı olarak, yabancı sayısının artırılması yönündeki bir kararın Türk futbolunun ve Türk futbolcusunun istikbaline darbe vuracağına inanıyorum. Bu düşüncenin Türk futbolu ve futbolcusunun hayrına ve yararına olacağına ciddi şekilde inanmıyorum” diye konuştu.

Yabancı oyuncu sayısının artırılmasının 72 milyon nüfuslu büyük bir ülke olan Türkiye'de çok sayıdaki genç yeteneğin önünün kesilmesi anlamına geldiğini kaydeden Demirören, “Bu düşünce sadece yetenekleri kaybetmemize sebep olmayacak, aynı zamanda Türk futbolunun gelişmesini ve Türk futbolcusunun yabancı arenada söz sahibi olmasını uzun yıllar erteleyecektir” görüşünü dile getirdi.

“Beşiktaş Kulübü olarak istediğimiz sayıda, istediğimiz nitelikte, istediğimiz bedelde yabancı oyuncu transfer etme gücüne her zaman sahipken, yukarıda ifade ettiğim gerekçelerle Türk futbolu ve Türk futbolcusu adına bu gücü kullanmayı hiçbir zaman doğru bulmadım ve bulmayacağım” diyen Demirören, şöyle devam etti:
“Çünkü şu hususu gözden uzak tutmamak gerekir; yabancı futbolcu, kendi ülkesi dışında birçok Avrupa ülkesinde kendisine takım bulabilmektedir. Oysaki son yıllarda dışarıya açılabilen Türk futbolcusu bir elin parmakları kadar sayılıdır. Emre, Tugay, Nihat, Tuncay gibi. Bunun nedeni de Türk futbolcusunun yeteneklerini sergileyebilme ve kendini gösterebilme imkanlarının kısıtlı olmasındandır.

Dile getirmeye çalıştığım söz konusu hassasiyetimizin farklı yorumlara yol açmamasını, aksine son derece olumlu algılanması gerektiğini belirtir, kamuoyunun bilgilerine saygılarımla sunarım.”

Bunları da Beğenebilirsiniz