Ege Haberleri

EGE

  Yıldırım’dan otoyol için uyarı

  Turan GÜLTEKİN / İZMİR, (DHA)
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ULAŞTIRMA eski Bakanı ve AK Parti İzmir milletvekili adayı Binali Yıldırım, İzmir-İstanbul Otoyolu Projesi’yle ilgili olarak Belkahve Şantiyesi’nde gazetelerin temsilcilerine ve köşe yazarlarına bilgi verdi.

  Toplantı öncesi muhabirlerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, İzmir’deki, “Otoyol İstanbul’dan başlayacak, İzmir en sona kalacak” endişesini ortadan kaldırmak için İzmir’den de faaliyete başladıklarını dile getirdi.İzmir-İstanbul Otoyolu’nu “asrın projesi” olarak nitelendiren Binali Yıldırım, “Türkiye’nin, İzmir’in geleceği bu proje. İzmir eğer 2023, EXPO 2020 vizyonunda ikinci şehir olacaksa, 34’ten sonra 35 İzmir olacaksa bu projenin bir an önce bitirilmesi lazım. Bununla da yetinmeyip daha sonraki projelerde zaman kaybetmeden bu işleri yapmamız gerekiyor” dedi. Projenin 5.5-6.5 yılda bitirilmesinin öngörüldüğünü anlatan Yıldırım, beklenmeyen sorunların çıkmaması durumunda bu sürede tamamlanacağını dile getirdi.

  Şantiyelerin kurulduğunu, arazi teslimi yapılır yapılmaz makinelerin güzergaha gireceğini belirten Binali Yıldırım, “Hazine arazisi olan yerlerde hemen çalışmaya başlamaları için arkadaşlara rica ettim. Bu arada da diğer kısımların kamulaştırma işlemleri tamamlanmış olur, böylece zaman kaybetmeyiz. Bu doğrultuda çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.

  Kamulaştırmaya dikkat

  Güzergah üzerinde kamulaştırılması gereken yerler olduğunu ancak kamulaştırmanın Türkiye’deki projelerin en büyük sıkıntısı olduğunu kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti: “Yol, havaalanı, liman gibi tamamen sosyal amaçlı, para kazanmaya yönelik olmayan, halkın yaşam düzeyini artırmaya yönelik projelerde bile maalesef bunu bir ranta çevirmek için gayret gösteren hukuki yapılar var.

  Vatandaşlarla anlaşıyorsunuz kamulaştıracağız diye, bir hukuk bürosu, bir avukat geliyor, ‘Verme, ben 10 katını alırım, yarısı senin yarısı benim olur’ diyor. İşi mahkemeye götürüyor, bir yıl, iki yıl, üç yıl iş aksıyor. Ondan kim kaybediyor, vatandaş, İzmir, İstanbul kaybediyor. Vatandaşlara, özellikle bu bölgede mülkleri olanlardan bize yardımcı olmalarını, uçuk taleplere de itibar etmemelerini istirham ediyorum. Aksi halde proje gecikir. Projenin getireceği dolaylı kazanç bugün elde edilecek 3-5 kuruşun çok üzerindedir. Şu an kamulaştırmayla ilgili bir dava açılmış değil. Bu benimki erken uyarı” dedi.

  ÇED sıkıntısı yok

  Binali Yıldırım, ÇED süreciyle ilgili bir sıkıntı bulunmadığını, ancak Ulubat Gölü bölümünde çevrecilerin hassasiyeti yüzünden projenin kuzeye kaydırıldığını sözlerine ekledi. Muhabirlerin isteği üzerine bir iş makinesine çıkarak poz veren Yıldırım, “İsterseniz çalıştırabilirim” diyerek de espri yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı