Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yılda 900 kişi serinlemek uğruna ölüyor

  AA
  15 Temmuz 2015 - 01:14Son Güncelleme : 15 Temmuz 2015 - 01:29

  İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), vatandaşları baraj gölleri, göletler ve derelere girmemeleri konusunda uyardı.

  İSKİ'nin yazılı açıklamasında, hava sıcaklığının artmasıyla yüzmek, serinlemek ve balık tutmak için girilen baraj gölleri, göletler ve derelerde istenmeyen olaylar yaşanabildiği belirtildi.

  Baraj gölleri ve göletlerin kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması, zeminin balçık özellik taşıması ve bünyesinde makine, pompa gibi teçhizatlar ile su iletim hatları ve su alma yapısı benzeri teknik yapılar barındırmasının, bu yerleri yüzme amaçlı kullananlar için hayati risk oluşturduğu kaydedildi.

  Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  "Kapladığı geniş alan bakımından da sürekli gözetim altında tutulması mümkün ve makul olmayan baraj gölleri ve göletlere serinleme ya da yüzme amaçlı girilmesi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 900 kişi baraj gölleri, göletler ve derelerde boğulmaktadır. Özellikle anne-babaların çocuklarını baraj gölleri ve göletlere girmemeleri konusunda ikaz etmeleri gerekmektedir. Herkesi derinden yaralayacak üzücü olayların yaşanmaması için balık tutmak, serinlemek veya yüzmek amacıyla baraj göllerine veya göletlere girilmemesini önemle rica ederiz."

  Etiketler: iski , baraj , gölet
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı