ANKARA HABERLERİ

Yılda 6 milyon ton sütü kayıt altına almadan kullanıyoruz

Hürriyet Haber
30.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Hayvancılıkta ölçek sorunu bulunduğunun altını çizdi. Bakan Eker, kayıtsız binlerce işletme bulunduğunu, sağlık şartları farklı olan bu işletmelerden toplanan sütün yüzlerce kilometre götürülerek endüstri bölgelerine taşınması ve orada işlenmesinin de sorun yarattığını anlattı.

Hürriyet Haber

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, süt üretiminin 6 yılda, yıllık 8 milyon tondan 12 milyon tona çıktığını, ancak kayıt altına alma oranının henüz yarıya yakın olduğunu kaydetti.
Eker, Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği’nin (ASÜD) 1. Olağan Genel Kurulunda konuştu. ASÜD’ün süt sanayinin ihtiyaç duyduğu bir organizasyon olduğunu belirten Eker, bu şekildeki bir yapılanmanın dağınıklığa, daha çok bölünmeye değil, güçlenmeye vesile olmasını diledi.

Süt sığırcılığının, çok yağış olan, yem bitkisinin çok yetiştiği coğrafyalarda yapıldığına işaret eden Eker, dünyadaki gelişmelerle doğal şartlara bağımlılığın azaldığını, endüstri tipi üretimin mümkün hale geldiğini söyledi. Kentleşmeyle birlikte pazar için üretim yapıldığını, bu üretimin endüstrileşmeyi zorunlu kıldığını belirten Eker, kitlesel üretim yapılan tonlarca sütün, bozulmadan, doğru şekilde, hızla sanayi bölgelerine nakledilmesi, usulüne uygun şekilde işlenmesi, daha sonra tüketicilere sunulması gerektiğini anlattı.

Profesyonel üretim

Hayvancılıkta ölçek sorunu bulunduğunu belirten Bakan Eker, iki hayvanı olan, kayıtsız binlerce işletme bulunduğunu, her birinin ortamı, hayvanların çevre, sağlık şartları farklı olan bu işletmelerden toplanan sütün yüzlerce kilometre götürülerek endüstri bölgelerine taşınması ve orada işlenmesinin de sorun yarattığını anlattı. Eker, bu sorunun çözümünün ölçek ekonomisine geçilerek, profesyonel anlamda üretim yapılan çiftlikler tesis edilmesi olduğunu ifade etti.

Irk ıslahı

Ölçek ve kayıt altına alma konusunda gelişmeler yaşandığını belirten Eker, süt üretiminin 6 yılda (2002-2008), yıllık 8 milyon tondan 12 milyon tona çıktığını, ancak kayıt altına alma oranının henüz yarıya yakın olduğunu söyledi.

Süt sığırcılığı işletmelerine değinen Bakan Eker, hala Türkiye’de 1-3 baş hayvanlı işletme sayısının 835 bin olduğunu, 26-50 baş hayvan bulunan işletme sayısının 22 bin, 51-100 baş hayvan bulunan işletme sayısının 3600, 100-200 baş hayvan bulunan işletme sayısının 753, 200’ün üzerinde hayvan bulunan işletme sayısının ise sadece 194 olduğunu söyledi.

Yeni kayıt sistemi

Hayvancılığın gelişmesi için ırk ıslahı yapılması, verim kayıtlarının tutulması gerektiğini belirten Eker, 2002’de 8400 işletmede soy kütüğü kaydı varken, bu sayının 15 Kasım 2009 itibariyle 84 bine çıktığını, bunun verilen desteklerle gerçekleştiğini söyledi. 2002’de 178 bin dişi hayvanın soy kütüğüne kayıtlığı olduğunu belirten Eker, bugün itibariyle bu sayının 2 milyon 200 bine yükseldiğini söyledi.
Küçükbaş hayvanlarla ilgili yeni kayıt sistemi getirdiklerini belirten Tarım ve Köyişleri Bakanı Eker, küçükbaş hayvanları ihmal etmelerinin mümkün olmadığını, süt sağım ünitelerini destekleme kapsamına alacaklarını söyledi.

Küçükbaş hayvancılık çok önemli

KÜÇÜKBAŞ hayvancılığı yaşatmaları gerektiğini belirten Mehdi Eker, “Küçükbaş hayvancılık bizim coğrafyamızın olmazsa olmazıdır. Eğer biz sürü hayvancılığını terk edersek orta Anadolu çölleşir. Sürüler meraları dolaşırken aynı zamanda doğal olarak gübreliyor ve erozyona karşı koruyorlar. Hele 250 milimetre yağış alan bir bölge eğer bu da olmazsa çölleşir kum olur kum. Onun için bizim için önemli. Biz koyun sütüne litre başına 10 kuruş destek veriyoruz, ayrıca hayvan başı 10 lira destek veriyoruz” diye konuştu.

Şehirlerde doğan çocukların koyun ürünlerine alışık olmadığını, koyun ürünü süt, yoğurt, peynir, et tüketmediklerini, bunun tüketimi etkilediğini belirten Eker, “Bu çocukların damaklarının kabul edeceği yeni ürünler geliştirilmeli” dedi.

Hayvancılık konusundaki desteklere değinen Eker, yem bitkileri ekilişi, anaç sığır ve koyunlar, gen kaynaklarının korunması, arıcılık, ipek böcekçiliği, suni tohumlama, soy kütüğü ve projeler gibi birçok konuda destekler verildiğini bildirdi. 2002’de desteklenen yem bitkileri ekiliş alanının 54 bin hektar olduğunu belirten Bakan Eker, bu alanın 2008’de 1 milyon hektara çıktığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yılda 6 milyon ton sütü kayıt altına almadan kullanıyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı