Ege Haberleri

EGE

  Yılda 2 bin 500 Türk Amerika’da doğum yapıyor

  Mustafa OĞUZ / İZMİR (DHA)
  02.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.05.2010 - 20:02

  “Amerikada Doğum”projesi büyük ilgi gördü.

  İZMİRLİ Turizmci Gürkan Boztepe’nin “Amerikada Doğum” projesi büyük ilgi gördü. 11 Nisan günü  Hürriyet İzmir bu projeyi duyururken haber ünlü Alman dergisi Der Spiegel’in de ilgisini çekti. Ünlü derginin muhabiri  İzmir’e gelerek proje sahipleri ile görüşerek haber yaptı ve Nisan ayı sayında yayınladı.
  Yeni bir trend
  19 Nisan’da yayınlanan dergide röportaj 131. sayfada tamsayfa olarak yeraldı. Haberde, “Hangi anne istemez ki böyle bir şeyi. Çocuğuna sans vermek için doğumda Amerikan olmak. Bu yeni bir trend. Irak savaşı sırasında Bush’a oldukça öfkeli bir anti Amerikanizm Türkiye’de vardı. Ama dikkate alındığında orta sınıf hâlâ iyi bir eğitim arıyor. Amerika’yı tercih  sebebi daha iyi bir eğitim ve iş. 2 Bin 500 Türk kadını her yıl çocuklarını dünyaya getirmek için Amerika’ya şeçiyor. Bu sayı her geçen gün artıyor. Amerikan vatandaşı olan Türkler pek çok avantajı yakalıyor” cümleleri dikkat çekti.
  Anne adaylarına fırsat
  Hürriyet İzmir tarafından duyurulmasının ardından Türk anne adayları arasında büyük bir heyacan yarattığını belirten turizmci Gürkan Boztepe, “Türk vatandaşının dünya vatandaşı olabileceğini Almanya’daki ünlü Der Spiegel dergisinin de ilgisini çekip İzmir’e gelip bizlerle görüşüp röportaj yaptı. Artık Almanlar da şunu çok iyi anladı. Almanya’ya çalışmaya giden Türklerden sonra Almanya yeni neslin imaj değikliğini  gördü. Almanya’da 5 milyon Türk yaşıyor. Bu büyük bir potansiyel. Dergi bu potansiyeli görüp bu habere yer verdi. ‘Amerikada Doğum’ projesi çocuğunun dünya vatandaşı olması için anne adaylarına bir çıkış noktası. Vizesini alan ekonomik durumu elverişli herkes bu imkanı bulabiliyor. Ayrıca Amerika’da doğum haberi sadece ekonomik imkanı olan anne adaylarını değil başta Şikago gibi şehirlerde evleri olan Türkler’e bir fırsat oldu” diye konuştu.

  NASIL GiDiLiYOR

  Amerika’da doğum için doğuma en az 1.5 ay kala anneler kabul ediliyor. Anne konaklamayı kendisi ayarlarsa 12.500 dolar, kalacak yer isterse doğum öncesi 1.5 ay doğum sonrası 1.5 ay olmak üzere üç ay için 18-20 bin dolar dolar ödüyor. Ayrıca anne adaylarına Türkçe bilen rehber de veriliyor. İlk bir haftalık yiyecek içecek de şirketten. Hilton İşmerkezi’nde faliyet gösteren Amerikada Doğum bürosunun internet sitesi de “amerikada.dogum.com” adresini taşıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı