Yılda 1.4 milyar litre meşrubat tüketiyoruz

Hürriyet Haber
29.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye'de yaz aylarında artış gösteren meşrubat tüketimi, artık kış ve soğuk mevsimlerde de yükselmeye başladı. Fruko Meşrubat Genel Müdürü Ünal Binerer, ‘‘Geçmiş yıllarda kış aylarında meşrubat tüketimi sıfır noktasına yakınken, son yıllarda eskiye oranla artmaya başladı’’ dedi.

Pepsi Türkiye üretici firması Fruko Meşrubat Sanayi Genel Müdürü Ünal Binerer, Türkiye'de yılda yaklaşık bir milyar 400 milyon litre meşrubat tüketildiğini açıkladı. Binerer, iklim ve nüfus yapısı dikkate alındığında yıllık meşrubat tüketiminin Türkiye için çok düşük olduğuna işaret ederek, değişik pazarlama yöntemleriyle bunu daha da artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Binerer, tüketimin yaz aylarında turizmin de etkisiyle büyük artış gösterdiğini ifade ederek, ‘‘Geçmiş yıllarda kış aylarında meşrubat tüketimi sıfır noktasına yakınken, son yıllarda Türk halkının kış ve soğuk mevsimlerde de meşrubat tüketimi eskiye oranla arttı’’ dedi. Meşrubat pazarının genişleyememesinde ekonomideki dalgalanmaların etkin olduğunu belirten Binerer, alım gücünün düşmesi ve kriz ortamlarında, halkın gıdada ilk tasarruf kaleminin meşrubat olduğunu belirtti.

Ünal Binerer, sektör üretiminin yüzde 50'sinin yılın 9 ayında, kalan yüzde 50'sinin ise yaz dönemi olan 3 ayda yapıldığına dikkati çekti. ‘‘Tüketimi 12 aya yaymayı amaçlıyoruz’’ diyen Binerer, sektörün tüketimini artıran en önemli unsurlardan birinin de turizm olduğuna dikkati çekerek, yurtdışından gelen turistlerin tüketimi yaklaşık yüzde 20 oranında artırdığını kaydetti.

TURİZM İPTALLERİ

Binerer, turizm sektöründe başlayan iptalleri kaygıyla izlediklerini ifade ederek, şunları söyledi: ‘‘Turizm sektöründeki iptaller, Türk meşrubat sanayine balta vuracak. Yabancı turistlerin iptalleri, bu yıl tüketimimizi yüzde 20 oranında azaltacağını düşünüyoruz. Çünkü en son aldığımız haberler rezervasyon iptallerinin arttığı yolunda. Bunun devamından kaygılıyız. Yabancı televizyon istasyonlarını izliyoruz, Türkiye'den haberlerde verdikleri sahneler, savaş alanını andırıyor. Bu da turistin Türkiye'ye gelmesini engelliyor. Biz de turizm sektörü ile birleşerek, ülkemizin tanıtımını yapmalı ve turist çekmeliyiz.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı