ANKARA HABERLERİ

Yılbaşı zammına çığ gibi tepki

Deniz GÜREL
19.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 18.12.2009 - 21:20

Yılbaşından itibaren geçerli olacak yüzde 10’lık ulaşım zammına kentin her kesiminden tepki yağdı. CHP zammı kınadığını açıklarken, MHP zammın geri çekilmesini istedi. En sert tepkiyi Tüketici Dernekleri Federasyonu verdi. TÜDEF Başkanı Ali Çetin yaptığı yazılı açıklamada Ankaralıkları eyleme davet etti. Çetin, “Şurası bir gerçektir. Bu zulüm, bu haksızlık sadece mahkeme koridorlarında durdurulamaz. Özel araç sahipleri tek başlarına araç kullanacaklarına duraklarda bekleyen hemşerileri alarak dayanışma gösterebilirler” dedi.

Deniz GÜREL

Ulaşımda yapılan yılbaşı zammına tepkiler şöyle:

Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Yaşar Çatak: Daha önce alınan zam kararının haksız olduğu için bozulmasını öngören yargı kararı ortada dururken bu kez otobüs ulaşımında acımasızca zamlı yeni tarife belirlenmiştir.
Halen Ankara Türkiye’nin en pahalı ulaşımının olduğu kenttir. Ulaşımdaki bu pahalılık yetmezmiş gibi yeni zamlar yapılmıştır.
Otobüslerde çalışan personelin çok azı sendikalı EGO personelidir. Çoğunlukla sendikasız ve asgari ücret ödenen Belediye Şirketi BUGSAŞ personeli istihdam edilmektedir. Dolayısıyla personel giderleri olması gerekenden daha düşüktür.
Ancak filonun tamamı halen doğalgazlı otobüslerle yenilenmemiş bu nedenle de yakıt giderlerinde de gereken tasarruf sağlanamamıştır. Filoda halen çok yakıt tüketen 20 yaşında otobüsler bulunmaktadır. EGO zarar ediyorsa bu işletme zafiyetidir.”

Büyükşehir Belediyesi MHP Grup Başkanvekili Hamit Yavuz: Belediye 10 civarında zam yaptılar. Ülkemizin içinde bulunduğu ortam itibariyle bütçeye büyük yük. Özellikle toplu taşıma araçlarından yararlanan dar gelirli vatandaşlarımız için bu zam büyük yük getirecek. Son dönemde su konusunda da benzer bir tutum sergilediler. MHP grubu olarak bu zammın geri çekilmesini istiyoruz.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Fazıl Güleken: Toplu taşımayı kullanan vatandaşlarımızın ciddi bir bölümü dar gelirli vatandaşlarımız. İşe gidiş gelişlerinde bu zam aile bütçelerini olumsuz yönde etkileyecek. Memura işçiye yapılan zam ortadayken, ekonomik kriz tüm ağırlığıyla vatandaşın belini bükerken böylesi bir zam kabul edilemez. Yüzde 10’luk zammın yanı sıra ücretsiz transfer imkanı kaldırılmış, dakikası biraz daha arttırılmış gibi gösterilerek transfer başına vatandaştan 50 kuruş alınmasının yolu açılmıştır. Aylık gidere vurulduğunda bu durum vatandaşı mağdur edecektir. Ulaşım zammını kınıyoruz.

Zamlı tarife

BÜYÜKŞEHİR Belediyesi UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) kararı ile ulaşım ücretlerine önceki gün zam yapmıştı. Alınan karara göre tek binişlik kartlarda tam bilet 1.69 TL’den 1.85 TL’ye, çok binişli kartlarda tek biniş 1.39 TL’den 1,50 TL;ye çıktı. Daha önce 45 dakika içindeki transferlerden ücret alınmazken, transfer süresinin 75 dakikaya çıkarıldığı düzenlemede transferler için 50 kuruşluk bir ücret alınacağını açıklandı.

Durakta bekleyeni aracınıza alın

ULAŞIM zammına sert tepki gösteren TÜDEF Başkanı Ali Çetin yaptığı yazılı açıklamada Ankaralıları eyleme çağırdı. Çetin şunları söyledi: “Melih Gökçek yönetimi tarafından 15 yılda ulaşım bilet ücretleri, tam bilette 350 kat, öğrenci biletinde 400 kat artırıldı. Son zamla birlikte bu oran daha da yükseldi. Toplu taşım ücretlerinin mesafe bazında karşılaştırılmasında Ankara halkı ülkemizin en pahalı toplu taşım aracı kullanmakta. Kişi başına düşen milli gelir ile toplu taşım ücretleri kıyaslamasında ise şüphesiz dünyanın en pahalı toplu taşımı yine Ankara’da bulunuyor.
TÜDEF’in Gökçek’in son zammına karşı açtığı yürütmenin durdurulması ve zammın iptali davasında Ankara 9. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar vermişti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yılbaşı zammına çığ gibi tepki haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı