Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yılbaşı süsüne 60 milyon dolar gidecek, yangın riski artacak

Bu yıl 60 milyon dolara ulaşması beklenen yılbaşı süslerinde rekabetin kalitesiz ve ucuz ürünlere kayması, elektrik kontağından kaynaklanan yangın riskini artırdı. 5 milyon çam ağacının yanı sıra, 1200 farklı çeşit süsleme ve ışık sisteminin satıldığı pazarda, her 100 aydınlatma ürününden 30’unun yangına ve elektrik çarpmalarına yol açabilecek nitelikte olduğu ortaya çıktı.

YENİ yılın yaklaşmasıyla birlikte ithalatçı firmalar, bu yıl için 60 milyon dolarlık çam ağacı ve yılbaşı süsü satmanın planlarını yaparken, rekabetin kalitesiz ve ucuz ürünlere kayması, elektrik kontağından kaynaklanan yangın tehlikesini de beraberinde getirdi. 5 milyon çam ağacının yanı sıra, çandan noel babaya, ışıklı hortumdan fenere, çelenkten aranjmana, zincirden konfetiye kadar 1200 farklı çeşit süsleme ürününün satıldığı pazarda yapılan denetimler, ölümcül sonuçlar doğurabilecek tehlikeyi de gözler önüne serdi. Yılbaşı nedeniyle cadde ve evleri süsleyen her 100 ışık sisteminden 30’unun yangına ve elektrik çarpmalarına yol açabilecek nitelikte olduğu ortaya çıktı.
Kendinden ışıklısı var
Yeni yıl nedeniyle Türkiye’de 5 milyon çam ağacının süsleneceği hesapları yapılıyor. Fiyatların 5 TL’den başlayıp, 3 bin TL’ye kadar ulaştığı pazarda, kendinden ışıklı ve süslü ürünler ön plana çıkıyor. Her bütçeye uygun farklı seçeneklerin yer aldığı pazarda 15’i büyük olmak üzere ithalatçı firma sayısı 30’u buluyor. Bunlardan 10’u doğal görünümlü plastik çam ağacı ithal ederken diğer firmalar ev, işyeri ve mağaza vitrinlerini süslemede kullanılan ürünlere ağırlık veriyor.  
Krizde ucuz öne çıktı
Arkadaşımız Mehtap Özcan’ın yaptığı araştırmaya göre, aralık ayı ile birlikte geleneksel ışıklı yılbaşı ve noel süslemelerine ağırlık veren perakende zincirleri de satışlarını kendi mağzalarına çekmek için en ucuz yarışını başlattı. Süslerin 50 kuruştan, ışıklandırmanın 1 TL’den, yapay çam ağaçlarının ise 5 TL’den başladığı pazarda en fazla satışı gerçekleşen ürün ise gözlük, şapka, balon ve düdüklerin bulunduğu setler oluşturuyor. Katyon adı verilen bu setlerin fiyatları 60 kuruş ile 1.5 TL arasında değişiyor. Türkiye’de yılbaşı ağaçlarında en fazla tercih edilen boyut da 1.5 metre ile 2 metre arasında oluyor. Bu ağaçların fiyatları da 30 TL ile 150 TL arasında değişiyor.
Global krizin etkisiyle ucuz fiyatlı ürünlerin ön plana çıkttığı pazarda, yılbaşı ışıklandırmalarının yüzde 41’ini Çin’den ithal edilen ürünlerle gerçekleştiriliyor. Pazarda yüzde 35’le en fazla payı da bu ürünler alıyor. Işıklandırma ürünlerinde fiyat, 1 TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar çıkabiliyor. Noel baba, geyik, çizme gibi yeni yılın simgesi olan figürleri duvara yansıtan sistemlerin fiyatı ise 10 TL’den başlıyor.
1200 farklı çeşit
Mum, ışıklı hortum, çam süsleri, fener, çelenk, aranjman, top, zincir, konfeti, ağaç süsleri, yılbaşına özel mum, su küreleri noel çorapları gibi ürünlerden oluşan yılbaşı süslerinde 1200’e yakın farklı seçenek sunuluyor. Ev, iş yeri, mağaza, vitrin gibi her türlü mekan için birbirinden farklı seçeneklerin yer aldığı süslerde fiyatlar 5 kuruştan başlarken bu mağaza ve işyerlerine konulan hareketli dev noel babalarda 5 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Çamların fiyatı 6 ile 225 lira arasında değişiyor

MİGROS: 100-180 santim uzunluğundaki süs çam ağaçlarının fiyatı 6 TL’den başlayıp 50 TL’ye kadar çıkarken, yılbaşı süslerinin fiyatı ise 5-11 TL arasında değişiyor.
CARREFOUR: Çam ağaçları 5-40 TL arasında, süs fiyatları 1-7 TL, ışıklandırmalar ise 5-20 TL arasında değişiyor.
TEKZEN: 6 TL’den başlayan ışıklandırmalar 17 TL’ye kadar, 4 TL’den başlayan süsler 20 TL’ye, 10 TL’den başlayan ağaçlar ise 53 TL’ye kadar çıkıyor.
KOÇTAŞ: Işıklandırmalar 5-35 TL arasında, yılbaşı ağaçları da 10 TL’den 40 TL’ye kadar değişiyor.
IKEA: Işıklandırmalar 10-50 TL arasında değişiyor.
BAUHAUS: 4 TL’den başlayan ışıklandırmalar 199 TL’ye kadar çıkıyor, çam ağaçları ise 12 TL, ağaç süsleri ise 6-25 TL arasında değişiyor.
METRO: 27 TL’den başlayan çam ağaçları büyüklüklerine göre 3 bin TL’ye kadar çıkıyor.
Süs ve ışıklandırmalar ise 4 TL’den başlayıp 30 TL’ye kadar çıkıyor.
MUDO: Çam ağacı 60-225 TL, süsler 8 TL ile 40 TL arasında değişiyor.

Alışverişin yüzde 60’ı büyük marketlerde

TÜKETİCİLER çam ağacı ve aksesuar satın almak için en fazla büyük marketleri tercih ediyor. Metro, Ikea, CarrefourSa, Migros, Tekzen, Bauhaus, Koçtaş gibi zincir marketlerin yanı sıra Joker, Maxi Toys gibi oyuncak, Mudo, Tepehome gibi tekstil ve aksesur mağazaları da satışlarda ön plana çıkıyor. Bu mağazaların toplam satışlardan aldığı pay, yüzde 60’ları bulurken, ev konsept mağazalarının satışlarda aldığı pay da yüzde 20 oluyor. Kalan yüzde 20’lik satış ise başta tahtakale olmak üzere interet ve kırtasiye dükkanları üzerinden gerçekleştiriliyor.

Ölümlere yol açan kazalar görülüyor

PİYASADA rastgele seçilen 196 farklı ürün üzerinde yapılan incelemeler sonucunda elde edilen bu bulgulara göre Almanya, Macaristan, Slovakya, Slovenya ve Hollanda’da Kasım 2007 ve Mayıs 2009 tarihleri arasında yapılan piyasa denetimleri sonucunda kentleri ve evleri süsleyen ışıklandırmaların yüzde 30’u ölümcül sonuçlar doğurabilecek yangına ve elektrik çarpmalarına yol açabiliyor.

Uyurken çamları fişten çekin

YAPILAN araştırmalarda yılbaşı ve noel ışıklandırmalarının üçte birinin ev ve işyerlerinde yangına yol açabileceğinin ortaya çıkmasıyla birlikte, bu ürünlerin ithalatı da sorgulanmaya başlandı. İthalat aşamasında bu ürünlerin güvenlik testlerinin yapılması gerektiği üzerinde durularak, bu yolla tüketicilerin zarar görmesinin önlenebileceği uyarısı yapılıyor. Ayrıca dekoratif ışıklandırmaları asla geceleri uyurken açık bırakılmaması ve evden çıkarken de ışıklandırmaların söndürülmesi öneriliyor.

X