"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Yılbaşı eğlencesi yapma’ mahalle baskısı değil mi

BU sefer mahalle baskısını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yedi. Oysa, geçtiğimiz yıllarda Kızılay Meydanı’na büyük vinçler yardımıyla sahneler kurdurur, ülkenin en bilinen arabesk şarkıcı, türkücülerini o meydanda sahneye çıkarırdı.

Bu sene Kızılay Meydanı’na iki tane kaset göndermiş, Köçekçeler eşliğinde Ankaralı kardeşlerimiz, kurtlarını döküp kuzu kuzu evlerine dağıldılar.
Kimse Melih Gökçek’in iki arabesk şarkıcıya ödeyecek parası yoktu diyemez.
Bu bal gibi bir ‘Yılbaşı eğlencesi yapma’ mahalle baskısıdır. Ya da hükümet baskısı diyelim...
Böylece 2011 yılında yapılacak olan genel seçimlerin argümanları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamış oluyor.
Tüm söylemler din ve iman üzerine inşa edilecek anlaşılan!
Londra’da, Moskova’da, Paris’teki meydan kutlamalarına bakınca, geçtiğimiz yıllar da tırışkadan, sözüm ona ‘Avrupa Başkenti’ seçilen Ankara’daki sönüklük başka türlü izah edilebilir mi?
Yine de köçeklerin hakkını yemeyelim.
Güzel döktürdüler...
C.Y.-ANKARA

GÜNÜN SÖZÜ

“Türkiye, Atatürk’ü Allah’a borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk’e...”
Daniel DUMOULIN

Televizyonların etkinliği zayıftı

İSTANBUL’da mı? Trafik inanılmaz yoğundu. Meydanlarda batıdaki gibi bir konser organizasyonu yoktu... İzmir’de vardı. Eskişehir ve Ortaköy’de de... İnsanlar genellikle evlerden dışarı çıkmadı. Kafayı çeken de silahını çekti, magandanlık kendini daha fazla gösterdi. Siyasetçiler ‘sahnede’ yoktu. TV programları da kısıtlıydı. Bazı sanatçıların esprileri sığdı. Başta STV ve Kanal 7 gibi muhafazakâr kanallar yılbaşını hiç görmediler. Beyaz TV atağını yılbaşı programında da sürdürdü. Kanaltürk ‘eğlence’de diğer kanallarla ciddi bir yarış içindeydi. Okan Bayülken, ilk kez TV8’in ekranlarında görüldü. Dansöz de sadece bu kanalda çıktı. Televizyonlar AKP döneminin en zayıf programları ile seyircilerin karşısına çıktı ama kimse de mutlu olmadı.
Yani onların da üzerine ‘mahalle baskısı’ açıkça sinmişti.
Gelecekte bu yılbaşılar çok aranır.

Adı büyük ama acil servisi yok

İSTANBUL İtalyan Hastanesi’nin kapısı önünde bir kişi bayıldı. Hastanenin kapısında duran güvenlik personeline seslenerek, acil servise haber vermesini istedik. Güvenlik, hastanede acil servis olmadığını söyledi, kimse inanamadı. Ben koşarak hastanenin içine girdim. Göstermelik acil servis yönlendirmelerini takip ederek koşuyorum, arkamda güvenlik “Dur, acil servis yok” diye bağırarak koşuyor. Haklı, acil servis yok. Hastaneden bir yardım yok. Polisler yardım ederek, 112 Acil’e yönlendirdi.
Adı büyük, ama acil servisi yok. İlgililere duyurulur.
Tamer ÇAPIN

Çakal Carlos’tan Nurettin Güven’in durumu için not

BİLDİĞİNİZ üzere eski Malatyaspor Kulübü Başkanı Nurettin Güven halen Fransa’da Poissy Cezaevi’nde yatmakta.
Cezası kesinleştiği için kalan cezasını Türkiye’de geçirmek üzere talepte bulunmuş ise de bu hususta Türkiye’nin ilgili makamları yeterli çabayı göstermediği için Nurettin Güven’in iadesi halen gerçekleşmemiştir.
Tüm bunlarla birlikte Güven çok büyük bir rahatsızlık geçirmiş ve ölümle pençeleşmektedir.
Türkiye’de bu işi takip eden bir yakını veya avukatı mutlaka vardır. Ancak ben onların ulaşım bilgilerine sahip değilim.
‘Çakal Carlos’ olarak bilinen müvekkilim, haftalık olağan görüşmemiz sırasında (25.12.2010 tarihli görüşme) aynı yerde yatan Nurettin Güven hakkında bizi bilgilendirmiştir.
Biz de üzerimizde bir vebal kalmaması için bu bilgiyi kamuoyu ile paylaşmak amacıyla sizlere ulaştırıyoruz.
Av. Güven YILMAZ
(0532-251 15 32)

Düşmanlığa bakın

DİNCİ bir gazete “Darbecilere balyoz inmiş, sandıkta demokrasi kazandı” diye başlık atmış. 2010 değerlendirmesine bakar mısınız?
Yazının kodlarındaki demokrasiyi sivil darbe, “Pek çok kanlı eylem söylentileriyle bezenmiş darbe planını” da tertip olarak değiştirin.
12 Eylül darbesinin yıldönümünde tarihi bir oylama yapılmış. Referandumda halk demokrasinin önündeki engelleri kaldırmış. Fethullah Gülen’in dediği gibi son iki yüzyılın en önemli ve 20 seçime bedel olan olayı, neden? Yüksek yargı tümüyle beylerin eline geçiyor da ondan...
Ne diyelim onlar ersin muradına biz çıkalım kerevetine...                                     A. RIZA

Fazla uyanık olursan...

“ADIM Fatih Aslan, ben de bir Japon Yeni, yani çok uygun diye kandırılarak aldığımız kredinin mağduruyum. 100 Japon Yeni’ni 1.0030 iken aldık şimdi ise 1.8600’e kadar çıktı. TL’ye vurduğunuzda ödememiz 1000 TL’den 1750’ye çıktı. Perişan olduk. Ödüyoruz belki ama bırakın üstümüzü başımızı karnımızı zor doyuruyoruz. Allah’a emanet yaşıyoruz.”
Evet, kredi çekenlerin sesi yükselmeye başladığına göre, bayağı mağdur olan Türk vatandaşı var. Demek ki, fazla uyanık olmamak lazımmış...

Biliyor musunuz

- SÜLEYMAN Demirel’in Isparta İslamköy’de kendi adına kurulan ve mayıs ayında açılacak müzede 45 bin kitabın 1961’den günümüze kadar Cumhuriyet araştırmacıları için iyi bir kaynak oluşturacağının bildirildiğini...
- GSGM Gençlik Spor Vakfı ve yerel Mehmet Emin Ağa Vakfı arasında imzalanan protokolle Edremit Körfezi Zeytinli’de 30 milyon dolara çok yönlü bir turizm, spor ve rehabilitasyon kompleksinin kurulacağını...
- BATI Trakya’da, İskeçe’de ‘Kral FM’e Yunanistan Ulusal Radyo ve Televizyon Kurulu’nca verilen 3 bin Euro’luk idari para cezasının Danıştay kararıyla askıya alındığını...

X