Futbol Haberleri

SPOR

Yıl 2013: Kadının adı hâlâ yok!

Türkiye spor tarihine ‘ilk kadın futbol hakemi’ olmanın yanısıra ‘ilk kadın antrenör’ ve ‘ilk kadın maç spikeri’ olarak da geçen Lale Orta’ya delegelik vizesi çıkmadı. 20 yıl boyunca 150’si yurtdışında olmak üzere 1500’ün üzerinde maç yöneten, eski FIFA kokartlı hakem Orta’nın delegelik başvurusu, Şampiyonlar Ligi’nde maç yönetmediği gerekçesiyle TFF tarafından reddedildi.

08 Şubat 2013 - 17:01:27

TFF, resmi internet sitesinde ‘Özerklik ve Tarihi Başarılar’ bölümünde “İlk kez bir bayan hakemimiz, Yrd. Doç. Dr. Lale Orta, FIFA kokartı takmıştır” diyerek tanıttığı Orta’yı delegeliğe ise layık bulmadı. Halihazırda Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Spor Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyeliği yapan Yrd. Doç. Dr. Lale Orta, avukatı Emin Özkurt vasıtasıyla Tahkim Kurulu’na itirazda bulundu. Orta, “Açıkça cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor. Bu bir kadın erkek ayrımcılığıdır. Bu benim içimi acıttı. Sırf kadın olduğum için delege yapılmadım” dedi.  

Orta delegelik hakkı kazanmasına rağmen engellendiğini belirterek, “Statüyü değiştirdiler ve bana ‘Sen olamazsın’ dediler. ‘Neden’ dedim. ‘Şampiyonlar Ligi’nde maç yönetmen lazım’ dediler. ‘Ben zaten Şampiyonlar Ligi’nde maç yönettim. Hem de hasını, finalini yönettim’ dedim. Onlar ‘Sayılmaz’ dediler. Ben, kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde maç yönetmişim. Ama benim kadar maç yöneten kimse yok. Fark etmezmiş. Çünkü onlar erkekler şampiyonlar liginde maç yönetmişler” dedi. Kadın erkek eşitliği gereği kararın düzeltilmesini isteyen Orta, kadın kimliğinden ötürü sportif arenada uğradığı ayrımcılıkları şöyle anlatıyor:

AYRIMCILIĞI HEP YAŞADIM

Futbol oynamak istedim, ‘Sen kızsın oynama’ dediler. Hakkım olduğuna inandım, oynadım. Futbol antrenörü olmak istedim, çevremdekiler ‘nasıl olur’ dediler. ‘Neden olmasın’ dedim. ‘Sen kadınsın, kadından antrenör olmaz ki’ dediler. Neyse ki o dönemin federasyonu beni kursa aldı. En başarılı ben oldum. Üniversitede kız öğrencilere futbol bölümü ve antrenörlüğü kapalıydı. Beni gördüler ve kızları da aldılar. Hakem oldum, engelleri bilmeden. Maç yönetmek istedim Süper Lig’de. ‘Sen kadınsın yönetemezsin’ dediler. ‘Dünyada örneği yok’ dediler. Sanki kötü bir şey yapacakmışım gibi. Yılmadım, çalıştım FIFA hakemi oldum. Sonunda, Avrupa’da bile birçok ilki gerçekleştirdim. Çok sevdiğim hakemliği yaştan dolayı bıraktım.

KADIN HAKEM KARİYER BİTİRTTİ

İngiltere Premier League’de Ocak 2011’de oynanan Wolverhampton-Liverpool maçında yardımcı kadın hakem Sian Massey hakkında “Kadın hakemler futboldan ne anlar. Bunlar ofsaytı bile bilmezler” yorumunda bulunan SKY Sports’un ünlü yorumcuları Andy Gray ve Richard Keys, tepkiler üzerine istifa etmek zorunda kalmıştı.

FIFA KOKARTLI KADIN HAKEMLER

Türkiye’de FIFA kokartı buluna dört orta saha ve üç de yardımcı hakem bulunuyor.

Orta hakemler: Hilal Tuba Tosun Ayer, Deniz Dilan Gökçek, Dilek Koçbay, Meliz Özçiğdem

Yardımcı hakem: Sibel Yamaş Tamkafa, Deybet Gök, Belgin Kumru

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 32 Yorum }
 • Nihat Kenan 9.2.2013 02:02:48
  Futbolu sadece erkekler oynamıyor . U17 Bayanlar dünya kupası maçlarını seyretttim ve hala Barcelona maçları bile bana yapmacık geliyor . Eğer Messi olmasın dönüpde kimse Barcelona'nın tarafına bakmaz . O dünya kupasında her maç ,ayrı bir heyecandı . O maçları yöneten bayanların olduğunu unutmayalım
 • KAMİL DEĞİRMENCİ 8.2.2013 20:54:24
  GÜRAY VAROL; HAKKIMDAKİ DÜŞÜNCELERİN UMURUMDA BİLE DEĞİL!BEN EĞİP BÜKMEDEN DÜŞÜNDÜKLERİMİ YAZDIM.HERKES HER ŞEYİ YAPMAK ZORUNDA DEĞİL.VE KADIN DİYE İLLA Kİ BEN ONA KATLANMAK ZORUNDA DEĞİLİM.
 • deniz güler 8.2.2013 19:32:54
  Sn yorumculara ...Bazı arkadaşlara yazdığım yorumları , çalıştığım ve 449 sayfaya ulaşan Lale Orta'yla ilgili doktora tezimin, hayatı,eğitimleri,yaptıkları,hizmetleri araştırmaları ,düşünceleri , mücadeleleri vb. üzerine, yazdığımı ve tanıdığımı belirtmek isterim. Lütfen tarihe iyi not düşün.
 • deniz güler 8.2.2013 18:58:18
  Sn. BİRDOST Lale hnımla ilgili yaptığınız bütün değerlendirmeler ne yazik ki yanlış ve talihsiz.Köstek olmayla ilgili somut örnekler vermeniz gerekir...Eğitimciliğiyle,insanlığıyla,yaptıklarıyla ortada olan ve bu seviyede bir hocaya "egoları uğruna"yaklaşımı bile sizin onu tanımadığınızı gösterir.
 • BİR DOST 8.2.2013 16:46:43
  Sevgili Deniz Güler,Kimin hangi zmnlarda ne kdr çok maça çıktığını biliyorm.Hükümetle alakalı bir durum bunu da çok iyi biliyorum.Egoları uğruna diğer bayan hakemlere zamanında destek olmayıp köstek olundğunuda çok iyi biliyorum.Yılların problemini Lale hoca neden simdi dille getiryr düşündnüz mü
 • deniz güler 8.2.2013 16:14:03
  Sevgili Kubilay Şahin'e...Neslihan Bayraktar 2002 de ilk kez yan hakemlik yapan yazınız ve bilginiz yanlıştır...Doğrusu: 1990 yılında ilk kez Lale Orta Galasaray-Sariyer maçında yan hakemlik yapmıştır...yani dediğinizden 12 yıl önce... ( herhangi bir arşive tıklayarak öğrenebilirsiniz...)
 
Haberlerdarbe girişimiFenerbahçeMonacodarbe15 Temmuz 2016ohalTürkiye