Gündem Haberleri

  Yıkımın faturası çocuklara

  Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
  24.10.2008 - 17:51 | Son Güncelleme:

  Isparta’da evi yıkılan köylüler, çocuklarını okula göndermedi.

  ISPARTA’da merkeze bağlı 3 köyde orman arazisini işgal ettikleri gerekçesiyle dün evleri yıkılan ve mühürlenen köylüler, çocuklarını okula göndermeyerek durumu protesto etti.

  Isparta Merkez’e bağlı Büyük Hacılar, Küçük Hacılar ve Aliköy’de 4 yıl önce alınan, Yargıtay'ın da onayladığı ancak sürekli ertelenen yıkım kararıyla dün 200 askerin kurduğu güvenlik barikatıyla 3 köyde 4 ev yıkıldı, 22 ev de boşaltılarak mühürlendi. 26 yapının yıkımına başlanılmasının ardından köy halkı çocuklarını okula göndermeyerek tepki gösterdi.

  160 ÖĞRENCİDEN 13’Ü OKULA GİTTİ

  160 öğrencisi bulunan Büyük Hacılar İlköğretim Okulu’na sadece 13 öğrenci gitti. Köy halkının yıkımlara tepki göstermek amacıyla çocuklarını okula göndermediklerini söyleyen Büyük Hacılar Köyü Muhtarı Ali Çoban, “Okulun 160 öğrencisi var. Taşımalı eğitim kapsamında Küçük Hacılar Köyü’nün öğrencileri de bu okulda öğrenim görüyor. Köy halkı yıkıma tepki göstererek çocuklarını okula göndermedi” dedi. Çocukların eğitimden mahrum bırakıldığını kaydeden Çoban, “Köy halkı sonuna kadar haklı. Bu evler yıkılsa arazilere ağaç dikimi yapılmaz. İnsanları ne diye evsiz bırakıyorlar ki?” diye konuştu.

  MÜLTECİ KADAR DEĞERİMİZ YOK

  Evi mühürlenen Rabia Ay, kalacak yerleri olmadığını söylerken, “Evimiz mühürlü. Bu nedenle sokakta yatıyoruz. Bir çadır bile göndermediler. Oysa mültecilere gereken destek sağlanıyor. Bir mülteci kadar da mı değerimiz yok” diyerek sitem etti.

  ÇOCUKLARI MAĞDUR EDEMEZSİNİZ

  Çocukların okula gitmemesinin kabul edilemeyeceğini söyleyen Milli Eğitim Müdürü Tacettin Yılmaz, “Öğrencilerimizin büyük bölümü okula gitmemiş. Bu yapılan doğru değil. Eğitim ayrı, yaşanan o sorun ayrı. Bu durumda çocuklarınızı mağdur edemezsiniz. Olan çocuğa olur” dedi. Konuyu Vali Şemsettin Uzun’a aktardıklarını söyleyen Tacettin Yılmaz, sorunu Pazartesi gününe kadar çözeceklerini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı