Gündem Haberleri

  Yıkımda arbede

  İsmail AKTAŞ / İSTANBUL
  09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sarıyer Derbent Çamlıtepe Mahallesi’nde kooperatife satılan 44 gecekondunun tahliyesi ve yıkımı sırasında olaylar çıktı. Kendi evlerinin de yıkılacağı endişesiyle tahliyeye engel olmak isteyen mahalleliye polis müdahale etti.

  SARIYER Derbent Çamlıtepe Mahallesi’ne, 44 ailenin bir kooperatife sattıkları gecekondularının dün tahliye ve yıkımına diğer mahalle sakinlerinin izin vermemesi üzerine arbede yaşandı.

  Kooperatife satılan 44 evin tahliyesi ve yıkımı için Çamlıtepe Mahallesi’ne dün saat 04.00 sıralarında 41 kamyon, 150 işçi ve iş makineleri geldi. Toplam 400 gecekondunun bulunduğu mahalleden taşınmaları sırasında can güvenlikleri olmayacağını belirten ev sahiplerinin dilekçesi üzerine, 1000 Çevik Kuvvet polisi, panzerler eşliğinde mahalle girişinde güvenlik önlemi aldı. Mahalle sakinleri, daha sonra kendi evlerinin de yıkılacağı endişesiyle sokağa döküldü. Kamyonların önünü kesen grup, polise ve işçilere tepki gösterdi. Oturma eylemi yaparak yolu kapatan gruba polis müdahale edince arbede yaşandı. Çıkan olaylar sırasında yere yığılan kalp hastası Yusuf Birdal hastaneye kaldırıldı.

  ‘Komşular bizi sattı’

  “Yıllardır kader birliği yaptığımız komşularımız bizi sattı” diyerek tepki gösteren mahalle sakinleri, satılan gecekonduları da taşladı. Mahalleli daha sonra Büyükdere Caddesi’ne çıkarak trafiği kesti. Caddede, eylemcilerin taşlı saldırısına, polis biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi. Atılan taşlar araçlara isabet ederek, maddi hasar oluşturdu. Bir gazeteci ile Foto Film Şubesi’nden bir polis hafif yaralandı.
  CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç mahalleye gelerek vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Mahalleli, “Derbent bizimdir, bizim kalacak” ve “Tayyip sonun mübarek olsun” sloganları attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yıkımın, arazi sahibi kooperatif tarafından yapıldığını, kendileriyle ilgisi olmadığını açıkladı. Sabah saatlerinden itibaren yaşanan tahliye ve yıkım gerginliği, evlerini satanların polis kontrolünde eşyalarını alarak mahalleden ayrılmalarıyla sona erdi. Çevik kuvvet ekipleri ayrılırken bazı sakinler, polis araçlarına yumurta attı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı