"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Yıkılırsınız’

TÜRKİYE Gençlik Birliği (TGB) yöneticileri ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik arasında ilginç bir görüşme gerçekleşti.

TGB, Başbakan’ın Erzurum’da bir toplantı yapacağı üzerine aynı gün kendilerinin de bir toplantı düzenleyeceklerini açıklamıştı.
TGB kafilesi Erzurum’a geldiğinde Çelik, kendilerini Atatürk Üniversitesi Konukevi’nde kabul etti. 25 dakika süren görüşmede, üniversite Genel Sekreteri, Rektör Yardımcısı, Hüseyin Çelik ve Danışmanı; TGB Genel Başkan Yardımcısı Zafer Tezci, TGB Erzurum İl Başkanı Anıl Lel, TGB Malatya İl Başkanı Kurtuluş Akkaya bulundu. Görüşmede şu hususlar konuşuldu.
Çelik “60’lara kadar polisi üniversitelere sokmuyorlardı, onun için kargaşa ortamı vardı. Ne zaman üniversiteye polis girdi, o zaman huzur geldi” dedi.
Buna karşılık TGB yöneticileri, üniversitenin baskı altına alınamayacağını belirtti. TGB Genel Başkan Yardımcısı Zafer Tezci, Hüseyin Çelik’e şöyle dedi:
“Biz uyarı görevimizi yerine getirmek için buradayız. Üniversiteye, akademinin dışından müdahale edilmemeli. Siyasi irade, üniversiteyi kontrol etmeye ve kumanda etmeye çalışmayı bırakmalı. YÖK eliyle, atadığınız rektörlerle ve polis aracılığıyla uyguladığınız plandan vazgeçiniz. Dışarıdan müdahalenin, kısıtlamanın, engellemenin, özgürlüğün sınırlandırıldığı yerde bilim gelişmez. Bilim özgürlüğünün ve demokratik üniversitenin önkoşulu budur. Ayrıca unutmayın. Bu şekilde üniversite hareketini ve öğrenci hareketini devamlı surette tetikliyorsunuz. Sağ olun. Ama dikkat edin. Gençliği baskı altına almaya çalışırsanız yıkılırsınız.
YÖK Başkanı’nın yaptığı toplantı da, Dolmabahçe toplantıları da, burada yaptığınız toplantı da, hâlâ niyetinizden vazgeçmediğinizi gösteriyor. Geneli kesinlikle temsil etmeyen 40 genci çağırmışsınız buraya. Neden bunları seçtiğiniz belli. Akademinin ezici çoğunluğu, az önce dile getirdiğimiz kaygıları ve endişeleri taşıyor. Martta Boğaziçi’nde düzenlenecek sempozyumda da bu fikirler ayrıntılı olarak işlenecek. Üniversitenin gerçek nabzını orada tutabilirsiniz.”
Hüseyin Çelik’in TGB yöneticilerini AKP Genel Merkezi’ne davet etmesi üzerine gençler şu şekilde cevap verdiler:
“Siz bir gün bizimle makarna yemeye gelin. Üniversitelilerin barınma, harç, öğrenim kredisi, yol gideri gibi sorunlarını da belki daha iyi görebilirsiniz.”

Süpürgeciler Çarşısı kime kısmet olacak

“BENDENİZ Önder Sözen... Uzun yıllardır Beyazıt bölgesinde yaşıyorum. Ufak çapta ticaret yapıyorum. Aslen Almanca öğretmeniyim. Beyazıt Kütüphanesi karşısında Süpürgeciler Çarşısı denen çok eski tarihi bir yapı var. Yakın zamana kadar da içinde ‘deri mamulleri’ ticareti yapan gariban esnaf vardı. Şu anda onlar yok artık. Ancak yapının etrafında, bence yapılanlar görülmesin diye, yüksek bir duvar var. Ne bir tabela, ne bir yazı...
Yoğun bir şekilde onarım var. Amacın pek tarihi eser olarak onarılıp halkın ziyaretine açılması olduğunu sanmıyorum. Bir ses bana sanki oranın Büyükşehir’den önemli bir isme peşkeş çekileceğini fısıldıyor. Müthiş turistik değeri haiz bir yer.
Ben aylık minimum 60.000 TL vermeye hazırım. (Tabii öyle bir gücüm yok da... Olsa anlamında).
Yağmaya bu bölgeden küçük bir örnek.”
Önder SÖZEN

İpsala ve şap

PELİN Pampal (çiftçi, çiğ süt üreticisi) adlı kişi, İpsala’da şap hastalığı olup olmadığını araştırmadan bu yazıyı yazmıştır. Ben, Yunanistan sınırındaki İpsala’da (Edirne) ikamet eden biri olarak ilçemizde şap hastalığı denen bir olaya tanık olmadım. Var diyenlerin bunu belgelemesi gerekmez mi?
Şapla ilgili tedbir alınması kötü bir şey mi ki yadırganıyor. İnsan sağlığında da önemli olan koruyucu hekimlik değil midir?
Akif GÜNDÜZ

Gül’den ricamız

SAYIN Cumhurbaşkanı Gül ve zatı heyetlerine... Almanya’ya gelmeniz iyi bir isabettir. Hoş geldiniz. Almanları eleştirmeden önce Türkiye’de bulunan biz emekçilerin sorunlarına bir el atmanızı rica ederim. Türk plakalı arabamla karayolu vasıtasıyla Almanya’ya gelebilmem için iki aylık sigortalı olduğuna dair belge gerekiyor. Bu belge için 200 Euro ödemek zorunda kaldım. Oysa burada bu işlem ücretsiz yapılmaktadır.
Almanya’dan evimdeki eşyalarımı Türkiye’ye getirebilmek için küçük bir römork alıp köyüme getirmeye karar verdim, ancak iki yıldır bu eşyalar Kayseri Gümrüğü’nde çürümesi için bekliyor. Burada 40 senedir bir emekçi olarak vatana ne kadar katkım olduğundan bahsetmek istemiyorum.
Burhanettin SÖNMEZ - KARLSRUHE

GÜNÜN SÖZÜ

“Küçük insanların büyük gururları vardır.”
(Voltaire)

X