Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yıkılan minareler standartlara uymuyor

  Hürriyet Haber
  26 Kasım 2001 - 14:28Son Güncelleme : 26 Kasım 2001 - 14:28

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Türkiye`nin değişik kentlerinde fırtına nedeniyle yıkılan cami minarelerinin yüksekliklerinin, standartlardan fazla olduğunu söyledi.

  Yılmaz, 1998 yılında camilerin yapımını esasa bağlayan kanunun çıkması ile cami yaptırma yetkisinin kendilerine verildiğini hatırlatarak, "Camilerin zemin etüdünün olup olmadığını, depreme dayanıklılığını ve minare standardını proje üzerinde görmeden izin vermiyoruz" dedi.  

  Diyanet İşleri Başkanlığı Teknik İşler Daire Başkanlığı`nın, minare boyu standardını maksimum 28 metre olarak belirlediğini, bunun için de cami boyunun en az 10 metre olması gerektiğini ifade eden Yılmaz, yıkılan camilerin standartlara uymadığının tespit edildiğini söyledi.  

  Yılmaz, cami minarelerinin büyük bir bölümünün 1998 yılından önce taş ve briketten yapıldığını, ancak yeni cami projelerinde betonarme minare haricindeki minarelerin inşaatına izin vermediklerini belirtti. 
   
  Yılmaz, yıkılan minarelerin fotoğraflarının çekildiğini ifade ederek, "Yapılacak incelemede teşkilatımız çalışanlarından kusurlu bulunan olursa, gerekli işlem yapılacak" diye konuştu.

  KONYA'DA MİNARELER DENETLENECEK

  Konya Müftüsü Mehmet Yavuz da, hafta sonu etkili olan şiddetli rüzgar ve fırtına sonucu bazı illerdeki minarelerin yıkılmasından sonra, Konya genelinde tüm cami ve minarelerin kapsamlı bir kontrolden geçirilmesi için çalışma başlatıldığını söyledi.  

  Yavuz, kutsal mekanlar olan cami ve minarelerinin sağlam ve kurallara uygun inşa edilmesinin yanı sıra rutin olarak yapılacak teknik kontrollerinin de önem taşıdığını belirtti. 


  Meydana gelen minare yıkılmalarından sonra, müslümanların camileridoldurduğu Ramazan ayında üzücü olaylar yaşanmaması için gereken önlemlerin alınacağını belirten Yavuz, şunları söyledi: "İl genelinde tüm camilerin minareleri kapsamlı bir teknik kontrolden geçirilerek, deprem ve fırtına gibi doğal etkilere karşı güçlendirilecek. Bunun için cami dernekleri ve imamlardan, cami ve minarelerin mühendislerce incelenmesi ve riskli yapıların ve noksanlıkların belirlenmesini isteyeceğiz. Bu sonuçlara göre, gerekli görülen cami ve minareler yeni düzenlemelerle güçlendirilecek. Bir musibet bin nasihattan iyidir. İslam her konuda tedbir alınmasını tavsiye eden bir dindir. Biz de acı olaylar yaşanmaması için yapılarımızı sağlamlaştırmak zorundayız."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı