İZMİR HABERLERİ

'Yık-yap ile kent yenileme olmaz'

DHA
08 Nisan 2016 - 11:42Son Güncelleme : 08 Nisan 2016 - 11:43

'Yık-yap ile kent yenileme olmaz'

DHA

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, “Kentsel dönüşümün başarıya ulaşması için tüm aktörler uyumlu ve birlikte çalışmalı" çağrısında bulundu.

Kentsel dönüşüm yasasının aslında sosyal bir proje olduğunu kaydeden Necip Nasır, uygulatılabilmesi için insanları teşvik edecek ve zorlayacak bir tarafının da olması gerektiğini vurguladı. Nasır, "İzmir'de olması gereken ivme yakalanamadı. Bu yasanın verdiği yetkiyle bina yenilemeler yapılıyor. 'Eskiyi yık, yenisini yap' sistemi uygulanıyor. Bunu doğru bulmuyorum. Binalar belki depreme dayanıklı olacak; ama kent beton yığını haline gelecek. Burada en büyük görev yerel yönetimlere, kısacası belediyelere düşüyor" dedi.

Kentin gelecek projeksiyonunu ortaya koyan 20, 30, hatta 50 yıllık planların olmasının önemine dikkat çeken Nasır “Önemli olan çözüm üretebilmek. Diğer illerde bu iş nasıl çözülüyor ona bakılmalı. Hızlı bir şekilde planların yapılması lazım. Bölgesiyle bütüncül bir yapı planlanması ve bunun Büyükşehir Belediyesi'nin kontrolünde yapılması önemli. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'nun dile getirdiği gibi illerin master planlarının çıkarılması zorunlu hale getirilmeli. İlk etapta bütün yetki belediyelere verilmeli. Bu konuda gerekli olan istihdam ve masraflar, Bakanlık tarafından İller Bankası aracılığıyla karşılanmalı. Bu konuyla ilgili de bir süre sınırlaması getirilmeli. 6306 sayılı yasa tek kentsel dönüşüm yasası olmalı. Eksiklikler tespit edilip, daha çabuk hayata geçirilmesi için çalışılmalı. Bunu Hükümet ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan rica edeceğiz" dedi.

Federasyon olarak İzmir'de kentsel dönüşüm konusunda farklı kurumları buluşturacak bir çözüm için görev yüklendiklerini kaydeden MÜFED Başkanı Necip Nasır, “Mühendis ve Mimarlar Odası, Sivil Toplum Kuruluşları, Şehir Plancıları Odası, Belediyeler gibi kurumları ziyaret ederek İzmir ile ilgili yaklaşımlarda ortak bir fikir birliği oluşturulması için çalışacağız. Tüm aktörlerin kent için bir araya gelip sorunların çözümü için çare bulacağı bir yapının hazırlanması lazım. İzmir, hangi tema üzerine gideceğini belirlemeli. Sanayi, ticaret, üniversite, sağlık turizmi, turizm veya bunların hepsi birden olmalı" ifadesini kullandı.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden 'Yık-yap ile kent yenileme olmaz' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Yık-yap ile kent yenileme olmaz' haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:34
  • Guneş
   06:21
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:12
  • Akşam
   20:10
  • Yatsı
   21:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı