Yiğit'le Çörtük, Türkbank duruşmasında kapıştı

Hürriyet Haber
13.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkbank ihalesine fesat karıştırılmasıyla ilgili davada yargılanan işadamı Korkmaz

Yiğit, tanık Bayındır Holding patronu Kamuran Çörtük'le atıştı. Yiğit, ‘‘Kamuran Bey, Mesut Yılmaz'la görüşme sürecini yanlış hatırlıyor’’ deyinde, Çörtük, ‘‘Yiğit'in söyledikleri asılsız’’ dedi.

TÜRKBANK ihalesi davası sanıklarından işadamı Korkmaz Yiğit ile tanık olarak dinlenen işadamı Kamuran Çörtük, ifadeleri çelişince, birbirlerini suçladılar. Korkmaz Yiğit, Çörtük'ün dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'la yaptığı görüşme sürecini yanlış hatırladığını söyleyerek, ‘‘Başbakanla görüşmek için, İstanbul'dan birlikte hareket ettik. Kamuran Bey birlikte görünmemizi istemediği için, ayrı ayrı gittik. Başbakan birlikte olduğumuzu biliyordu. Bir restaurantta beklemeye başladık. O sırada Yılmaz'ın, Zorlu grubuyla görüştüğünü de biliyorduk. Bizi çağırmasını bekliyorduk, sadece Çörtük'ü çağırdı’’ dedi. Çörtük ise Yiğit'in sözlerinin asılsız olduğunu iddia etti.

İstanbul 6 Nolu DGM'deki duruşmaya Korkmaz Yiğit, Hayyam Garipoğlu ile MİT eski görevlisi Yavuz Ataç katıldı. Diğer tutuksuz sanıklar Emin Cankurtaran, Mehmet Kocabaş, Duran Akbulut, Aydoğan Semizer ve Atilla Yıldırım ise duruşmaya katılmadı.

Bayındır Holding'in sahibi tanık Kamuran Çörtük, ihale sürecindeki rolünü şöyle anlattı:

‘‘Yiğit'le, Ankara'da bir yemekte biraraya geldik. İhaleden bahsetti. Ankaralı olmadığını, devletten haksızlığa uğrama riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Ben de, ‘Bu tip ihalelerde çok kıran alır' dedim. Ardından Jefi Kamhi'yle bir görüşmemiz oldu. Niye ihaleye girmediğimi sorunca, ‘Bu gürültülü, patırtılı bir ihale. Sıkıntılar, kavgalar olabilir. Eğer Korkmaz Yiğit dostunsa, söyle o da girmesin' dedim. Ardından dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'la, İzmir'deki bir otoyol açılışında karşılaştık. Yılmaz ‘Niye ihaleye girmiyorsun, tehdit mi edildin?' diye sordu. Tehdit edilmediğimi söyledim’’ dedi.

İhaleden bir gün önce geceyarısı, Yılmaz'la görüştüğünü söyleyen Çörtük, ‘‘Pakistan'da yaptığım otoyol için yardımlarını istedim. Konu ihaleden açıldı. Yılmaz, ‘İhaleye girenlerin, Çakıcı tarafından tehdit edildiğine dair duyumlarım var. Yeterince tatmin edici cevaplar almıyorum' dedi. Ben de, Korkmaz Yiğit'in kararlı olduğunu, ihalenin rekabet ortamında yapılacağını söyledim. Yılmaz, ‘Eğer böyle bir ilişkisi varsa, sıkıntıya girer, ihaleye girmesin' dedi. Mesut Yılmaz'ın düşüncelerini Korkmaz Yiğit'in oteline giderek anlattım. O da, ‘Benim böyle bir ilişkim yok. Gireceğim' dedi.

Mahkeme Başkanı Sedat Karagül, bu ifade üzerine, ‘‘İçinizden biri yalan söylüyor. Anlatılanlar birbirini tutmuyor’’ dedi. Yiğit, önceki ifadesinin doğru olduğunu, Çörtük'ün yanlış hatırlama ihtimali olduğunu söyledi. Başkan ise, ‘‘Daha genç adam. Doğruyu hatırlaması lazım. Nezaketten mi böyle söylüyorsunuz’’ dedi. Çörtük ise, Yiğit'in sözlerinin asılsız olduğunu iddia etti.

Sanık Yavuz Ataç ise, ‘‘Alaatin Çakıcı’ya ‘Kaç' dediğim öne sürülen telefon görüşmesinde, herkes tarafından bilinen klasik unsurlar tekrarlandı. Yoksa, ‘Seni yakalayacaklar' diye birşey söylemedim’’ dedi.

Olga ÜNAYDIN-

Kevser DEVECİOĞLU/İSTANBULEtiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı