ANKARA HABERLERİ

YHT’nin kayıp koleksiyonu

Abdullah YILDIZ/AA
24.01.2015 - 01:11Son Güncelleme :

Yazın güneş gözlüğü, kışın sıklıkla palto ve şemsiyenin unutulduğu YHT'lerde bulunan eşyalar arasında nüfus cüzdanı, ziynet eşyaları, cep telefonu, bilgisayar, kitapların yanı sıra diploma ve kurban eti dikkati çekiyor.

Abdullah YILDIZ/AA

Yüksek Hızlı Trenlerde (YHT) unutulan ilginç eşyalar dikkati çekiyor. Mevsimine göre yazın güneş gözlüğü kışın ise bolca şemsiyenin unutulduğu trenlerde bulunan, diplomadan ve kurban etine kadar bir çok eşya, kayıp eşya bürosunda bir yıl muhafaza ediliyor. Bazı eşyaların sahiplerine telefonla ulaşan kayıp eşya bürosu çalışanları, ilk etapta telefon dolandırıcısı olarak algılanmaktan şikayetçi. Trende unuttuğu bir eşya için aradığını söyleyen görevliye önce inanmak istemeyen ve dolandırıcı zannedenler, uzunca bir konuşmadan sonra ikna olarak eşyasını almaya geliyor.

KURBAN ETİNİ UNUTTU

Demiryol-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Necati Kökat, Ankara-Konya YHT hattında kaybolan eşyaları muhafaza ederek, sahiplerine ulaştırmaya çalıştıklarını söyledi. Üzerinde iletişim bilgisi olan eşyaların sahiplerinin telefonla aranıp bilgilendirildiğini anlatan Kökat, alınmayan eşyaların bir yıl bekletildikten sonra tutanakla Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne gönderildiğini aktardı. Trenlerde, nüfus cüzdanından diplomaya, cep telefonundan ziynet eşyasına, parfüm setlerine ve kitaplara kadar bir çok eşyanın unutulduğuna işaret eden Kökat, şu bilgileri verdi:
"Mevsime göre çeşitli eşyalar unutuluyor. Kışın şemsiye, palto, yazın ise güneş gözlüğü gibi eşyalar fazla oluyor. Rastladıklarımız arasında en ilginçleri; şeker ölçüm cihazını unutan hasta, diplomasını unutan öğrenciler, kestiği kurbanın etini unutan vatandaş oldu."

DOLANDIRICI SANIYORLAR

Kayıp eşya sahiplerine telefonla ulaştıklarında, bazı yanlış anlamalarla karşılaştıklarını belirten Kökat, şunları söyledi:
"Telefonla ulaşabildiklerimize durumu bildiriyoruz. Gelip alıyorlar. Kayıp eşyaları sahiplerine ulaştırırken bazı sıkıntılarımız da oluyor. Telefon numarasını tespit ettiğimiz kişileri aradığımızda bunu ilk önce telefon dolandırıcılığı gibi algılıyorlar. İkna etmek için bir hayli uğraşıyoruz. 'Gelin, eşyalarınızı alın' diye ikna ediyoruz. Cüzdanını unutulan bir öğretmene, telefonda kendimizi inandırmak için adeta akla karayı seçtik. Sonuçta burada unutulanları öncelikli olarak sahiplerine ulaştırmaya çalışıyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde YHT’nin kayıp koleksiyonu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:08
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı