Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  YGS başvurularında bunlara dikkat!

  Hürriyet Eğitim
  14.01.2015 - 09:52 | Son Güncelleme:

  Her yıl 2 milyonun üzerinde adayın katıldığı 2015-ÖSYS başvuruları başladı. Adaylar sınavın ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 19 Ocak Pazartesi akşamına kadar başvuru yapabilecek. 20 Ocak Salı akşamına kadar da başvuru ücretleri yatırılacak.

  ÖSYM, bu yıl yaptığı yenilikle adayların mağdur edilmemesi için önce başvuruları alacağını ardından da sınav ücretlerinin yatırılacağını açıkladı. İlk aşama sınavı olan YGS’ye başvurular 5 Ocak’ta başladı, 19 Ocak Pazartesi akşamı sona erecek. Ancak ücretler 20 Ocak Salı akşamına kadar yatırılabilecek. Başvuruların sona ermesine kısa süre kala ÖSYM de uyarılarını sıklaştırdı. Yapılan açıklamaya göre 12 Ocak Pazartesi günü saat 15.00’e kadar YGS’ye girmek için 995 bin 405 aday, sadece sınavsız geçiş için 22 bin 467 aday olmak üzere toplam 1 milyon 17 bin 872 aday başvuru yaptı. Bunlardan 421 bin 442 aday ise sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak başvurularını tamamladı. Herhangi bir olumsuzluk yaşamamak için adayların başvuru işlemlerini bir an önce tamamlaması gerekiyor.

  Başvuruların bitmesine kısa süre kala adayların dikkat etmesi gereken konuları derledik:

  - Adaylar başvuru merkezleri, sınav koordinatörlükleri veya internetten bireysel olarak başvuru yapabilirler.
  - Sınav ücretini yatırıp başvuru işlemlerini tamamlayan öğrencilerin, ÖSYM’nin internet sayfasında bulunan Aday İşlemleri Sistemi’nden aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü edinmeleri gerekiyor.
  - Başvurusunu yapıp, süresi içinde ücretini yatırmayan adaylar sınava alınmayacak veya sınavsız geçiş hakkından yararlanamayacak.
  - İnternetten bireysel başvuru yapacak adayların ekranda ‘Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir’ açıklamasını mutlaka görmeleri ve başvurularının tamamlanabilmesi için sınav/sınavsız geçiş ücretini yatırarak aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan edinmeleri gerekiyor.
  - Bir başvuru merkezinden başvuru işlemi yapacak adayların, ÖSYM’nin internet adresinden edinecekleri aday başvuru formunu, engelli/sağlık sorunu olan adayların ise aday başvuru formu ile birlikte sağlık durumu/engel bilgi formunu eksiksiz ve doğru doldurarak başvuru yapacakları merkeze gitmeleri gerekiyor.
  - 2015-ÖSYS’de sadece kendi alanları ile ilgili sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen mesleki ve teknik eğitim kurumları öğrencileri ve mezunları ile TÜBİTAK’ın katıldığı kılavuzda belirtilen bazı uluslararası yarışmalarda birincilik, ikincilik veya üçüncülük elde ederek kendi alanları ile ilgili sınavsız yerleştirme hakkından yararlanmak isteyenlerin de başvuru süresi içinde işlemlerini yapmaları şart.
  - Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen geçici şifrenin, başvuru süresi içinde https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) internet adresinden değiştirilmesi ve başvuru bilgilerinin süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kontrol edilmesi gerekiyor.
  - Adayların YGS’ye katılmak için 40 TL ödemesi gerekiyor. Sınavsız geçiş bedeli ise 10 TL olarak belirlendi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı