Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetmiş milyar dolar kaç para eder

MISIR’ın, sâbık ve sâkıt Başkanı Hüsnü Mübarek’in 70 milyar dolar serveti varmış.

Önce şu “sâbık (eski) ve sâkıt(düşmüş)” deyimi aklıma nereden geldi, onu söyleyim. Sonra işin para kısmına bakarız. Siyasi tarihimizin utandırıcı olaylarından biri de, resmi adı “inkılâp” olan 27 Mayıs darbesidir. Bugünkü şartlar altında o günkü darbenin muhasebesini yapmam. Sadece o dönemde Demokrat Parti’yi tutan azınlıktaki üniversite öğrencilerinden biriydim; bunu söyleyim yeter. Darbeden sonra yayılan ilk haber Cumhurbaşkanı Bayar’ın 103 milyon lirası olduğuydu. Bu haber fos çıkmıştı. Menderes ve arkadaşları sadece mevkilerini kaybetmediler. Aynı zamanda darbecilere göre “sukut” ettiler; yani damdan düştüler. Aynı şey Mısır’da henüz olmadı. Çünkü Mısır’da “giden paşam, gelen paşam” oldu. Halk devrimi şimdilik saray darbesine inkılâp etmiş durumda.

Bir inekle bir öküz çok susamış. Keban Baraj gölünün kıyısına inmiş. Bir yandan su içiyor, diğer yandan sohbet ediyorlarmış. İnek, arkadaşına “öküzcüğüm; hayatta en çok neyin olsun isterdin?” diye sormuş. Soruya muhatap olan öküz; uzun, uzun düşünmüş ve “inekçiğim, şu göl benim olsun isterdim; böylece ömrüm boyunca hiç susuzluk çekmezdim” diye cevaplamış.

Yetmiş milyar dolarlık şehir efsanesini irdelemeyi sürdürelim. Söyler misiniz Allah aşkına 70 milyar dolar veya 7 milyar dolar ve hatta 700 milyon dolar para, 83 yaşında bile emekli olmayı düşünmeyen, yerine oğlunu geçirmeyi planlayan, son gece dahi kıvırtmaya kalkan bir diktatöre ne zaman lâzım olacaktır? Cânı ve cânanı kurtarmaya gelince mi? Eğer cevap hayırsa, Mubarek bu parayı emeklilik günleri için mi biriktirmiştir? Mübarek, mesela 10 yıl önce çekilseydi Mısır devleti, eski başkanına bakmayacak mıydı? Nedir bu göl gibi paranın faydası?

İsviçre, Mısır devletinin talebi üzerine Mübarek’in kaç para olduğu belli olmayan banka hesaplarını dondurmuş. Ben İsviçre’den dondurma değil, iade beklerdim. Dondurma denince benim aklıma “iç etme” gelir. Herhalde İsviçreli yargıçlar, İsviçre’ye yatan kişisel paraların İsviçre Devleti’nin güvencesi altında olduğuna ve emanete ihanet edilmeyeceğine çoktan hükmetmiştir. İşte hukukun üstünlüğü budur!

Yazının havasından sezileceği üzere ben, sâbık ve sâkıt Mısır Cumhurbaşkanı’nın bu kadar parası olduğuna inanmıyorum. Ama mesela 100 milyon doları olabilir. Zaten her orta halli diktatörün o kadar parası yok mu yani(?) Eminim Mısır halkını şu sıra 70 milyar çok ilgilendirmektedir. Zaten özgürlükten önce maaşlara zam talebi gündeme geldi. 70 milyar, 70 milyona dağıtılsa, kişi başına 1000; kadın, çocuk ve yaşlılar hariç tutulsa erkek başına 4 bin dolar eder. Fena değil.

Son Söz: Nazar etme n’olur; sen de diktatör ol, senin de olur.
X