Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Yetkiye sınır kararnamesi imzaya açıldı

  Hürriyet Haber
  15 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Eylül 2000 - 00:01

  Kararname ile Cumhurbaşkanı ile Başbakan'ın işyükü azaltılıyor. Başbakan imzası gerektiren 4 bini aşkın kararname sayısı 400'e düşürülüyor. Öğretmenlere hazırlık ödeneği 75 milyon lira oldu.

  CUMHURBAŞKANI ve Başbakan'ın, Bakanlar Kurulu kararnamelerinden kaynaklanan yetkilerini sınırlandıran Kanun Hükmünde Kararname (KHK), dünkü Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Rüştü Kazım Yücelen, KHK yasalaşırsa Başbakan'ın bugün masasında imza bekleyen 4178 konudaki kararnamenin sayısının 400'e düşeceğini açıkladı.

  Başbakan Bülent Ecevit başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu, askerlikten gümrüklere, tarımdaki kuraklıktan eğitim ödeneklerine kadar bir dizi konuda önemli kararlar aldı. 3 saat 15 dakika süren toplantıda alınan kararlar, Yücelen'in açıklamalarına göre şöyle:

  2000-2001 ders yılı için öğretmenlere ödenecek eğitim ve hazırlık ödeneği 75 milyon liraya çıkarılacak.

  Asker Alma Daire Başkanlığı'nın yeniden teşkilatlanması prensip olarak kabul edilirken, detay çalışma Milli Savunma Bakanlığı'nca yapılacak.

  BEDELLİ TAKSİT ÖDEMESİNE BİR AY SÜRE

  Bedelli askerlik taksidinin 4 Eylül tarihli sonuncusunu ödemeyen kişilerin bu taksidi 1 ay içerisinde defaten yatırmak kaydıyla, bedelli askerlikleri sona erdirilecek.

  Bakanlar Kurulu ve Başbakan'ın iş yükünün azaltılmasının sağlanması amacıyla hazırlanan KHK imzaya açıldı. Kararnamenin onaylanması halinde Başbakan'ın şu anda atmak zorunda olduğu 4 bin 178 imza, 400 civarına düşecek. Bu düşüş, uluslararası anlaşmaların imzalanması konusunda ilgili bakanların yetkilendirilmesi, bakanların dış seyahatlerinin Bakanlar Kurulu kararıyla değil, sadece bir onayla yapılması, bakanların birbirlerine bırakacakları vekaletlerin sadece bir onaya bağlanmasıyla gerçekleşecek.

  Gümrük Müsteşarlığı Kanunu'nda değişiklik yapılacak. Gümrük Müsteşarlığı'nın bazı birimlerinin isimleri, otomasyona geçişi ve Avrupa Birliği süreci nedenleriyle değiştirilecek. Bakanlardan oluşan bir komisyon gümrük binaların bir an önce yapılması için tedbirleri alacak.

  UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

  Uyuşturucu ile mücadelede, gençleri kötü alışkanlıklardan koruma konusundaki duyarlılık bundan sonra da sürdürülecek. Bu konudaki çalışmaları koordine etmek, yeni alınacak tedbirler varsa o tedbirleri gözden geçirmek, eski yapılan çalışmaları denetlemek üzere, İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın koordinasyonunda, Devlet Bakanları Mehmet Keçeciler, Rüştü Kazım Yücelen, Hasan Gemici ve Fikret Ünlü, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'tan oluşan heyet kurulacak.

  2000 yılı üretim sezonunda kuraklıktan zarar gören çiftçiye yem, hayvancılık ve çevirme kredileri konusunda kolaylığın sağlanması için, Hazine, DPT ve Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ortak çalışma yapacak.

  Bakanlar Kurulu'nun önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda, sadece eneji ve İnsan hakları Koordinasyon Üst Kurulu'nun çalışmalarını ele alacak.

  Öte yandan Bakanlar Kurulu'nda bilgi veren Tarım ve Köy İşleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp'in, kuraklık zararının 250 trilyonu aşacağını söylediği öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı