"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Yetki’ tartışmasına iki güzel örnek

‘BAŞKENT’TE belediyecilik kalitesi bu mu?’

1)Muhatap Büyükşehir olacak
 
‘BAŞKENT’TE belediyecilik kalitesi bu mu?’ başlıklı ve Ertuğrul Telli imzalı okur mektubunda, Yukarı Dikmen Mahallesi 662 sokağın daha önceleri Turan Güneş Bulvarı’na açılırken, Mart-Nisan aylarında caddeye çıkan yolların Büyükşehir Belediyesi banketleriyle kapatıldığı, Çankaya Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne yapılan müracatlardan ise sonuç alınamadığı ve 27664 Ada etrafındaki Çankaya Belediyesi’ne de ait parselin ise bu şirkete devredildiği duyumları alındığı ifade edilmekte ve “Sokağımızın eskiden olduğu gibi bulvara açılmasını ve buraya bir park yapılmasını istiyoruz” denilmektedir.
Yukarı Dikmen Mahallesi 662. Sokakla ilgili olarak yapılan incelemede; bahse konu sokağın imar planı gereği Büyükşehir Belediyesi’nce kapatıldığı, belediyemizin bu uygulamada olumsuz ya da duyarsız bir uygulamasının sözkonusu olmadığı, aksine belediyemizce vatandaşın bu sıkıntısının giderilmesi adına 663. Sokağın Başkanlığımızca açıldığı ve asfaltlandığı böylece Turan Güneş Bulvarı’na çıkış verildiği ayrıca Başkanlığımız sorumluluğunda olmayan 666. Sokağın açılarak asfaltlandığı ve bu şekilde Aleksander Dupçek Caddesi (Eski 6. Cadde) üzerinden Turan Güneş Bulvarı’na bir çıkış daha verildiği ve sözkonusu bölgede Belediyemize ait hiçbir gayrimenkulün herhangi bir şirkete devrinin sözkonusu olmadığı konusunu sizin ve tüm kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz.
Şemsedin DURMUŞ-Çankaya Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü


2)Asfaltı biz dökeyeceğiz

YAKLAŞIK iki ay kadar önce Ata Mahallesi Öveçler’deki 1088. Cadde’de (adının cadde olmasına bakmayın, düpedüz orta ölçekli bir sokak) yeni inşa edilen bir apartmanın doğalgaz bağlantılarının yapılabilmesi için caddenin yarısının asfaltı söküldü. Öyle az buz değil yaklaşık 30-40 cm kaldırıldı asfalt. Bu asfalt kaldırma çalışması sırasında sokak lambalarına her ne olduysa onlar da iki aydır yanmıyor. Geçen hafta Çankaya Belediyesi’ni aradığımda 12 metreden uzun olduğu için buradan Büyükşehir Belediyesi’nin sorumlu olduğunu söylediler. 153 yanıt vermediği için elektronik başvuruda bulundum. Ses yok.
Basit bir soru: Sokağımın/caddemin asfaltı ne zaman dökülecek? Bu kadar basit bir soruya yanıt veremeyen bir yerel yönetimle karşı karşıyayız.
Yarın öbür gün birinin akşam karanlığında düşüp kolu bacağı kırıldığında yine ah ah, vah vah edebiyatı başlayacak. 153’e bunları da yazdım. Ama kimin umrunda? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin olmadığı kesin.
Bir sokağın asfaltını iki ay dökmeyen Belediyeye hangi kurum, nasıl ödül verir, akıl almaz bir şey.
Dün akşam sokağa girince gördüm ki Çankaya Belediyesi kocaman bir bilgilendirme afişi asmış. “Beldenizde ASKİ, Bedaş, Başkent Doğalgaz vb. kurumlar çalışma yapıyor, çalışmaları bitince asfaltı belediyemizce dökülecektir” diye. Ben kendilerini aradığımda asfaltı Büyükşehir’in dökmesi gerektiği bilgisini vermişlerdi. Şimdi ise kendilerinin dökeceğini söylüyorlar. altı haftadır sokağımızda aktif hiçbir çalışma yok, ama neyse.
Seyra Faralyalı ERDALOĞLU

X