Gündem Haberleri

  Yetki sınırına start

  Hürriyet Haber
  14.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'le görüşen Başbakan Ecevit, liderler zirvesinden çıkan kararları aktardı. Ecevit yetki sınırlamasını, ‘‘onaylarda gereksiz zaman kaybına önlem’’ olarak değerlendirdi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, önceki gün liderler zirvesinde, cumhurbaşkanı ve başbakanın bazı yetkilerinin sınırlandırılmasına ilişkin alınan karara açıklık getirdi.

  Alt düzeydeki bazı atamaların cumhurbaşkanı, başbakan ve ilgili olmayan bakanların imzasına sunulduğunu belirten Ecevit, ‘‘Bunlar gereksiz zaman kaybına yol açıyor. Sorumluluk dağılıp gidiyor’’ dedi.

  Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile yaklaşık 20 dakika süren bir görüşme yaptı. ABD'den döndükten sonra Sezer'le ilk kez biraraya gelen Ecevit, Çankaya Köşkü'nden ayrılırken yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın, Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında dünya liderleriyle yaptığı görüşmeler hakkında ayrıntılı bilgi aktardığını söyledi. Kendisinin bu gezi hakkındaki olumlu izlenimlerini Sezer'e ifade ettiğini belirten Başbakan, önceki gün yapılan liderler zirvesinde alınan kararlar konusunda Sezer'e bilgi verdiğini de açıkladı.

  SINIRLAMAYA AÇIKLAMA

  Ecevit, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, liderler zirvesinde Bakanlar Kurulu kararnamelerine getirilecek imza sınırlandırmasına da açıklık getirdi. Bunun cumhurbaşkanlığı ve başbakanlıkla doğrudan ilişkili olmadığını söyleyen Ecevit, pek çok konuda kararname yayınlandığını vurgulayarak şöyle konuştu:

  ‘‘Birkaç günde bir, benim masamın önünde dağlarca kararname dosyaları yığılıyor. Sizler de gözlemliyorsunuzdur. Çok düşük düzeydeki bazı atamalar cumhurbaşkanı, başbakan ve doğrudan ilgili olmayan bakanların imzalarına sunuluyor. Yurtdışı geziler olup bittikten sonra, bütün bakanlar ve cumhurbaşkanı tarafından imzalanıyor. Bunlar gereksiz zaman kaybına yol açıyor. Sorumlu sayısı o kadar çok oluyor ki, sorumluluk dağılıp gidiyor, ortada kalmıyor.’’

  Bu çalışmanın aylardan beri sürdüğünü sözlerine ekleyen Ecevit, ortakları MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın da onayının alındığını aktardı. Ecevit, bu çalışmaların tamamlanıp Bakanlar Kurulu'nun gündemine sunulacağını da ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı