ANKARA HABERLERİ

Yetki davasında müfettiş kazandı

Hürriyet Haber
14.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Danıştay 2. Dairesi, ilköğretim müfettişlerinin görev alanlarını daraltan yönetmelik maddesinin yürütmesini durdurdu.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Müfettişler Derneği adına Başkan Doğan Ceylan, 24 Mayıs 2009 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin bazı maddelerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Danıştay 2. Dairesi, ilköğretim müfettişlerinin görev alanlarının sayıldığı maddeden, öğretmenevleri, öğrenci yurtları, hizmet içi eğitim merkezleri, spor ve izcilik okulları, çıraklık eğitim merkezleri, halk eğitim merkezleri, rehberlik ve araştırma merkezleri gibi bazı merkezleri çıkaran yönetmeliğin 6. maddesinin yürütmesini durdurdu.

Daire’nin kararında, yönetmeliğin bu maddesiyle müfettiş ve müfettiş yardımcılarının inceleme, değerlendirme, soruşturma hizmetlerine yönelik olarak 13 grup halinde sınıflandırılan görev alanlarının sayıldığı 42. maddenin değiştirildiği hatırlatıldı.

Kararda, Anayasa Mahkemesi’nin, 3797 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un, “İlköğretim müfettişlerinin ve yardımcılarının görev yetki ve sorumlulukları ile çalışma usulü, nitelikleri, yetişme şekli ve atamalarına ilişkin esas ve usuller yönetmelikle belirlenir” şeklindeki tümcesini “bu usul ve esasların Anayasa’ya göre yasayla düzenlenmesi gerektiği” gerekçesiyle iptal ettiği belirtildi.

Anayasa Mahkemesinin bu kararıyla müfettiş ve müfettiş yardımcılarının görevlerinin, ‘yasa koyucu tarafından temel ilkeler konulmadan, yürütmeye yetki verilemeyeceği gerekçesiyle’ iptali edildiği hatırlatılan kararda, bu nedenle ilgili yönetmelik maddesinin yasal dayanağının bulunmadığı ifade edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yetki davasında müfettiş kazandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:07
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı