ANKARA HABERLERİ

Yetişkin çalışan oranı AB’nin gerisinde kaldı

Hürriyet Haber
30.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Türkiye’de beş yetişkinden ikisi çalışırken, Avrupa Birliği’nde bu sayının üçün üzerine çıktığı belirtildi.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE Metal Sanayicileri Sendikasının (MESS) işçi ve işverenlere yönelik olarak yayımlanan “Biz Bize” dergisinin son sayısında işsizlik sorunu ve istihdamın arttırılmasına yönelik girişimler değerlendirildi. “İşsizlik Sorunu Çözüm Bekliyor” başlıklı yazıda, ekonominin iyi işleyip işlemediğinin en önemli kanıtlarından birinin istihdam ve işsizlik oranları olduğu ifade edildi. İstenildiği kadar ihracat yapılsın, enflasyon ve faizler düşürülsün, üretim arttırılsın, milli gelir yükseltilsin, yeni yatırımlar yapılıp bankacılık sistemi sağlamlaştırılsın tüm bu olumlu gelişmelerin neticesinde istihdam yeterince artmıyorsa ekonominin iyi olduğundan söz edilemeyeceği belirtilen yazıda, “Zira ekonomi karnesindeki en önemli not işsizliktir. İnsanlar iş bulamıyorsa veya her an işlerini kaybetme korkusu yaşıyorsa ekonomide büyük aksaklıklar var demektir” denildi. Türkiye’nin nüfusunun 71 milyonun üzerinde olduğu anımsatılan yazıda, bunun 52 milyonunu 15 yaşın üzerinde çalışabilir yaştakilerin oluşturduğuna işaret edildi.

Yarısı vergi olarak alınıyor

Yazıda, istihdamı artırmak için “sadece günü kurtaracak çalışmalardan” vazgeçilmesi gerektiği belirtildi. Uzun vadeli planlar yapılarak istihdam stratejisi oluşturulmasına ihtiyaç olduğu vurgulanan yazıda, oluşturulacak strateji için ilk önce istihdam maliyetlerini düzeltecek adımlar atılmasının önemine değinildi. Yazıda, istihdam maliyetlerinin yüksek olmasının işçinin eline geçen paradan değil, devletin yaptığı kesintilerden kaynaklandığı görüşüne yer verildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yetişkin çalışan oranı AB’nin gerisinde kaldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı