Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

YETİŞ AYŞE Mİ DESEM, ALDATMA HİKÂYESİ Mİ?

Merhaba Ayşe Hanım,
Olur da yazımı yayınlarsanız ismimi, bilgilerimi paylaşmayın, ne olur.
Aldatmak aldatılmakla ilgili yazıyı okudum ve ilk defa bir köşe yazarına yazmaya karar verdim.
Aldatmak sadece karşı cinsle yaşanan bedensel ya da hissel yakınlaşmayla olmaz.
Ben de 4 yıllık evliyim, belki de evliydim demeliyim bilmiyorum. Nişanlanma dönemi öncesinden başlanarak hep aldatıldım. Bir kadınla değil, yalanlarla. Çalışmadı çalışıyorum dedi, faturaları ödesin diye teslim ettim parasıyla beraber hatta ödemedi.
Kendi eşini, beni dolandırdı yalanlarla parasını alarak. Kartlarımdan benden gizli para çekti, adıma sahte senetler düzenledi pislik insanlara verdi, eski iş yerimden hesabıma yatan tazminatımı almış.
Hep bunu ödemezsek başımız derde girer ayrılırız, hapse girerim dedi.
Boşanmaktan bebeğimi babasız büyütmekten korktum.
Krediler çektirdi zorla, baskıyla, kredi kartlarından nakit paralar çekti, altın gümüş neyim varsa sattı, adımı kullanarak akrabalarımdan arkadaşlarımdan borçlar almış.
O tanıdığım sevdiğim adam yıllardır aldattı beni. Bu arada ben ne yaptım, hep çalıştım, hamileliğimin son haftası bile.
Borçlu olduğu dolandırmaya çalıştığı insanlar kimi gün telefonla beni tehdit etti, kimi gün yolumu kesti.
Şimdi artık yok, cezaevinde. Ben, bebeğim ve borçlarla kaldım. Borç dediğim çoğu kişi için çok önemsiz bir tutar, 20.000 banka kredisi 8 bin kredi kartları.
Ama benim gibi kirada oturan, bebeğini kreşe göndermek zorunda olan ve hepi topu 2bin TL maaş alan biri için çok.
Şu günlerde tek düşündüğüm küçük bebeğimle birlikte intihar etmek. Okumuş, aklı başında, kendisine güveni tam bir insanken bir mitomanla geçirilen 4 yıl ve aşmamın imkânı olmayan borçlarla aklıma gelen tek çare intihar ve elbette bebeğim de benimle birlikte ayrılmalı ki bu dünyadan o da acı çekmemeli.
34 yaşındayım, üniversite mezunuyum ve yalanla aldatılan hayatı tüketilmiş umutsuzluk dolu bir insanım.
Eminim bu şekilde çok fazla mektup, mail, tweet alıyorsunuzdur.
Ben ne yapmalıyım, lütfen ama lütfen yardım.
Bana dönüş yaparsanız ya da yazım yayımlandığında bilgim olur yorumlardaki fikirleri okursam belki biri yardım edebilir. Korkunç bir çıkmazın içinde debelenip duruyorum.
O kadar ki keşke düzgün bir insan olsaydı da beni bir kadınla aldatmış olsaydı bile dedim, olanlar yani sonumun başlangıcında o kadar ki bir kadınla bir defa aldatılmak bile daha hazmedilebilir geliyor. Belki sağlıklı düşünemiyorum artık.
Ama hissettiğim bebeğimin ve benim hayatımızı mahvettiği, başımızı önümüze eğdiği ve gülüşlerimizi bile çaldığı.
Kira, kredi ve kart borçlarından sonra eksideyim. Faturalar, aidat, ısınma, yeme içme, kreş vs masraflar yokken bile.
Tutucu bir şehirde yaşıyorum, yalnız, boşanmış bir bayana yatılabilir, teklifsizce asılabilinir gözüyle bakan pis insanlarla dolu etraf.
Ne yapmalıyım? dan başka sorum yok.
Ne olur bana dönseniz...

CEVAP: Merhaba, çok zor günler geçiriyorsun ama bak inan ne günler geçirdim ben, herkese de anlatmam kolay kolay, şimdi sana da yazsam roman olur, yazacak da hacetim yok ama inan geçecek ha benimkiler daha da geçmedi o da ayrı. Ama ayakta durmak zorundayız lütfen intihar mintihar deyip saçmalama. Valla gelir bulurum seni, ne demek intihar yaaaaaaa. Dur bakalım belki birileri yardım yapar, ayrıca yapan olmazsa da intiharı falan unut, biliyorum çok zor ama ayakta kalmak zorundasın. Ayrıca senin o bebeğin hayatını almak gibi bir hakkın yok. Bak üç kuruş bul, bir yerden git Meleklerle Yaşamak diye bir kitap var Beki Erikli İkala’nın, onu al ve oku. Hemen meleklerinden yardım istemeye başla, Allah büyük, inşallah sana bir kapı açacaktır, yeter ki inan. Sıkılınca bana yaz, bir daha da duymayacağım intihar lafını falan, abla bil artık beni, tamam mı? Çok öpüyorum seni yanındayım artık.

….


BİR ÇOCUĞA YARDIM

Ayşe Hanımcım merhaba tekrar,
Bana bir öğrencinin (2 Eylül yazınızdaydı sanırım, son sınıf öğrencisiydi) iletişim bilgilerini gönderecektiniz, malum ay sonu yaklaşıyor ihtiyacı vardır diye düşünüyorum, çok az da olsa yapabileceğim, en azından yiyecek harçlığı yapar kendine. Birkaç kişi daha yardımcı olsa ne güzel olur, kendisiyle iletişime geçmek istiyorum bir an önce. Allah sizden razı olsun ufak da olsa bir çocuğa yardım etmemizi sağladığınız için.

Zeynep

CEVAP: Sevgili Zeynep, ben de hep aynını söylüyorum, damlaya damlaya göl olur. İletişim bilgilerini göndereceğim, sevgiler.
….

BURS ALMAK İSTİYORUM, ÇOK İHTİYACIM VAR

Merhaba Ayşe Hanım,
Size yazmaya iyi bir arkadaşım vesile oldu. Ben bu sene ikinci sınıfa geçtim. Ailemden uzak bir şehirde mühendislik bölümünde okumaktayım.
Maalesef ailemin maddi durumu çok kötü. Bu sene diğer kardeşim de üniversiteyi kazandı ve böylece ailemin yükü arttı. Hiçbir yerden burs ve herhangi bir yardım almıyorum. Ev kirasını ve ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum. Yardıma çok ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Emrah

CEVAP: Sevgili Emrah, okur dostlarımdan yardım etmek isteyen olursa yönlendireceğim. Başarılar dilerim.

….

EŞOFMAN, SPOR AYAKKABISI, MONT, KIŞLIK ÜST BAŞ

Beden ve ayak numarası uymadığı için maalesef okuyucunuza söz verdiğim eşyaları gönderemiyorum. Bu sefer olmadı, üzüldüm.

İlgili okuyucu 16.09.2013 tarihli köşenizde eşofman, spor ayakkabısı, mont, kışlık üst baş başlığı ve umut rumuzu ile yazan bayan.
Kızının ayak numarası 37 biraz gelişkin bir kızmış. Boyu 1.56, kilo: 45

İyi çalışmalar

Zuhal

CEVAP: Zuhalciğim, tekrar yayınlıyorum ki başka bir okur dostum yardım edebilsin. Öpüyorum seni sarılarak.
….


STAJ KONUSU

Merhaba,

Ben Marmara Üniversitesi'nde Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Okuduğum ilk 3 yıl boyunca maddi getirisi olacak çeşitli işlerde çalışma durumunda kaldığım için herhangi bir gazetede ya da dergide staj ya da çalışma durumum olmadı. Ancak gerek mesleği öğrenmek gerekse de sektörde bir yer edinmeye başlamak, daha doğrusu bunun için uğraşmak için staj yapmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız gerçekten sevinirim.

Özgeçmişim ektedir.

Teşekkürler.
A.

CEVAP: Sevgili A., okurlarımdan staj imkanı sağlayabilecek olan olursa yönlendireceğim. Başarılar dilerim.
….

ÇOK ZOR DURUMDAYIM, ALLAH AŞKINA BİR YARDIM

Merhaba Ayşe Hanım ben Buse, bir arkadaşım vasıtasıyla yazılarınızı gördüm ve bana bir yardımı olabileceğini düşündüm.
Ben Balıkesir Üniversitesi’nde okuyorum, aslen İstanbulluyum. Babam taksi şoförü, 7 aylık kardeşim var ve lise son sınıfa giden bir de kız kardeşim var.
Evimiz kira ve ailemin geçim sıkıntısı var, bana yardımları olamıyor. Okumak bu devirde gerçekten zormuş, hatta okulu bırakıp İstanbul’da bir iş bulmayı bile düşündüm ve sonra okursam aileme daha iyi katkıda bulunacağımı düşündüm.
Burs verecek hayırsever ağabeylerim, ablalarım varsa ne olur yardım edebilir mi Allah rızası için
Buse

CEVAP: Buseciğim, okur dostlarımdan yardım etmek isteyen olursa yönlendireceğim. Başarılar dilerim.

….


EŞİM YAŞAMINA SON VERDİ

Merhaba,
Ben iki çocuk annesiyim. İstanbul’a çocuklarımın okul durumu nedeniyle taşındım. Bir kızım ve bir oğlum var. Her ikisi de özel üniversitelerde tam burslu, sağlık fakültesinde okumaktadırlar. Eşim on ay önce maddi sıkıntılarımızdan dolayı yaşamına son verdi.
Ben eşimden kalan maaşla iki çocuğumu üniversitede okutmaya çalışıyorum. Maddi sıkıntılarımız tahmin edebileceğiniz üzere eşimden sonra daha arttı.
Bütün mal varlığımıza icra kanalıyla el konuldu. İstanbul gibi bir yerde iki çocuğu birden üniversitede okutmak çok zor. Yaşadığımız acıyla beraber çok zor günler geçiriyoruz ailecek. Burada okuduklarım çok içten geldiği için buraya yazıp yardım istedim. Şimdiden teşekkür ederim. İletişim bilgilerimizi ve adımı vermezseniz çok sevinirim.

CEVAP: Başınız sağolsun. Allah sabır versin, zor bir durum. Okur dostlarımdan yardım etmek isteyen olursa yönlendireceğim. Sevgiler.

….

BEBEK ARABASI İHTİYACI

Ayşe Hanım Merhaba,

Yardım için iletişim bilgilerini rica ederim.
Sayfanızda boş yere yer tutmak istemem, minik bir yardım fırsatı yarattığınız için teşekkür ederim.

Sevgiler

Zeynep

CEVAP: Sevgili Zeynep, iletişim bilgilerini göndereceğim, sevgiler.

….

UMUT

Ayşe Hanım merhaba,

11 yaşındaki kızı için yardım talep eden UMUT rumuzlu bayanın iletişim bilgilerini alabilir miyim? Elimden geldiğince yardım etmek isterim.
Karınca kararınca elimden ne gelirse, hayat zor, hele ki yalnız başına bir kadın için tek başına çocuk büyütmek en zoru. Bir de baba hayırsızsa en zoru.

Neyse biz kadınlar birbirimize destek olursak hayat daha kolay olur değil mi?

Sevgi saygı mutluluk huzur dileklerimle ekibini ve seni öperim.

Ceren

CEVAP: Sevgili Ceren, iletişim bilgilerini göndereceğim, sevgiler.

….


GELİNLİK

Merhaba Ayşe Hanım,

36 beden gelinliğimi ihtiyacı olan birine ulaştırmak istiyorum. Bunun için yardımlarınızı bekliyorum.


Başak

CEVAP: Sevgili Başak, okur dostlarımdan gelinlik isteyen olursa yönlendireceğim, iyi ki varsınız.

….

BÜYÜK BEDEN KIYAFET

Ayşe Hanım merhaba;

Sizden bir ricam var, acaba elinde 56-58 beden kıyafeti olanlar bana yardımcı olabilir mi?
Artık doğru düzgün kıyafet bulamıyorum pantolon bedenim 60-62 beden.
Çok teşekkürler.

Özlem
CEVAP: Özlem Hanım, okur dostlarımdan yardım etmek isteyen olursa yönlendireceğim, öpüyorum.
….

UMUT İÇİN

İyi günler Ayşe Hanım. Ben, UMUT rumuzlu okuyucunuza yardımcı olmak istiyorum. Gerekli bilgileri gönderirseniz sevinirim.
GİNA
CEVAP: Gina Hanım, iletişim bilgilerini göndereceğim, sevgiler.

….


ACİL BURS

Merhabalar Ayşe Hanım,
Ben Eskişehir’de 2.sınıf kamu yönetimi öğrencisiyim. Bu yaz maalesef babam büyük bir kalp rahatsızlığı geçirdiğinden dolayı artık çalışamıyor.
Çalışması ve çalışma şartları sağlığı açısından risk içerdiğinden doktor çalışmamasını uygun gördü.
2 kardeşiz, kardeşimin masraflarıyla benimki beraberinde yetişmiyor.
Kaldığım yurda yetecek kadar bile şu an param yok, yarın okul açılıyor ben hala gidemedim.
Çok acil bursa ihtiyacım var lütfen yardım edin. Şu an zorlu bir sınavdan geçiyorum farkındayım yüce Rabbim elbet bir kapı açacaktır dedim ve bir umut sizden yardım diliyorum yalvarırım bir el uzatın bana da.
Ben okumak istiyorum sadece okumak. Hayalim okulda öğretim görevlisi olarak kalmak, bu hayali gerçekleştirmek istiyorum pes etmek istemiyorum...

İpek
CEVAP: İpekçiğim, okur dostlarımdan yardım etmek isteyen olursa yönlendireceğim, öpüyorum.
….


KARAKURT 75.YIL ORTA OKULU KIRKAĞAÇ/MANİSA

İsmim Muhammed Mesut KARAKAŞ. Manisa ili, Kırkağaç ilçesi Karakurt 75.Yıl Ortaokulu, Türkçe öğretmeniyim.
Ülkemizin gelişmiş bölgesi denen Batı’daki bir okulda eksiklikler içerisindeyiz. En büyük eksiğimiz okumak isteyen öğrencilerimizin bir mütevazı bir kütüphanesinin bile olmayışı.
Bunu siz değerli yardım gönüllülerinin ilgisiyle çözmeyi gönülden diliyorum. Yapacağınız kitap yardımları birçok çocuğu ve bizleri çok çok mutlu edecektir. Yardımlarınızı umutla bekliyoruz.Umarım bu feryadımızı dikkate alırsınız.Şimdiden teşekkürler.
İhtiyaçlarımız:
1)5-6-7-8. Sınıf seviyesi hikayeler ve okuma kitapları
2)5-6-7-8. Sınıf seviyesi test kitapları, derslere yardımcı çalışma kitapları (Tüm dersler için) bunun dışında bir isteğim yok. Türkçe Öğretmeni Muhammed Mesut KARAKAŞ
İletişim :Karakas_mesut@hotmail.com
Okulun Sabit Numarası :0236 592 60 83
Okulun Açık Adresi :Karakurt 75.Yıl Orta okulu Karakurt Kasabası Cumhuriyet Mah.Hazergrat cd.No 21 Kırkağaç/ManisaOkul Web Adresi: http://karakurt75yilortaokulu.meb.k12.tr/

……


HASANCALI ORTAOKULU HASANCALI KÖYÜ MUSABEYLİ/KİLİS

Merhabalar, sayfanızı bugün tesadüfen gördüm Kilis'in Musabeyli İlçesi’nin Hasancalı Köyü’nde Türkçe öğretmeniyim. Bize yardımcı olma şansınız var mı?
Bir köy okuluyuz ve okulumuzda öğrencilere ek çalışma yaptırabileceğimiz hiçbir teknolojik materyal yok, öğrencilerimize ne bir test çoğaltabiliyoruz ne de bir konuyu projeksiyondan izletebiliyoruz.
Bundan dolayı ihtiyaçlarımızın genellikle bu yönde oldu. Sizden ve değerli hayırseverlerden isteğimiz bu ihtiyaçlarımızın karşılanması.
Okulumuz şehir merkezine 60 km. uzaklıkta olup taşıma merkezli bir köy okulu ve öğrencilerimizle velilerinin durumu maddi olarak oldukça yetersiz.
Dilerim sesimiz duyulur şimdiden teşekkür ederiz.

İHTİYAÇLARIMIZ:
1. Fotokopi Makinesi
2. Projeksiyon ve projeksiyon perdesi
3. Bilgisayar (masaüstü veya laptop fark etmez)
4. Mikroskop
5. Barometre
6. Manometre
7. Turnusol Kağıdı
8. Dinamometre
9. İspirto Ocağı
10. Yerküre
11. 1. sınıf Hikaye kitapları
12. 2. sınıf Hikaye kitapları
13. 3. sınıf Hikaye kitapları
14. 4. sınıf Hikaye kitapları
15. 5. sınıf Hikaye kitapları
16. 6. sınıf Hikaye kitapları
17. 7. sınıf Hikaye kitapları
18. 8. sınıf Hikaye kitapları
Türkçe Öğretmeni :Süheyl AKGÖL 0534 730 74 76
Okul Sabit Telefonu :Okulumuzun sabit hattı yok/0348 744 11 79 (Meb Okul sitesinde yer alan sabit telefon numarasıdır.)
Okulun Açık Adresi :Hasancalı Ortaokulu Hasancalı Köyü MUSABEYLİ KİLİS Okul Web Adresi : http://hasancali.meb.k12.tr/

…………

YETİŞ AYŞE’YE NASIL ULAŞIRIM?

Yetiş Ayşe’ye 05303846381 ve 05303846385 numaralı telefonlardan, twitter’da @yetisaysearal adresinden ve elbette her zaman olduğu gibi aaral@hurriyet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.
Yazarken konuyu ve taleplerinizi ve özellikle telefon, adres ve sair iletişim bilgilerinizi de açıkça yazın ki sizlere yetişmemiz hızlı ve kolay olsun.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI