Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe’ye 05303846381 ve 05303846385 numaralı telefonlardan ve elbette her zaman olduğu gibi aaral@hurriyet.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Yetiş Ayşe’yle ilgili 1-2 küçük hatırlatma yapmak istiyorum. Yardım etmek isteyen okur dostlarım hangi tarihte yayınlanan, hangi başlıklı ve rumuzlu eposta ile ilgili bilgi istediklerini detaylı yazarlarsa bizim de cevap vermemiz kolaylaşmış olur. (mümkünse linkini de ekleyerek)

Yardım talep edenler de bana eposta gönderirken taleplerinizi daha detaylı yazarsanız yardım olasılıklarını arttırmış olursunuz. Örneğin kıyafet talep ediyorsanız kaç beden giydiğinizi ve boyunuzun uzun ya da kısa olup olmadığını, ne tür kıyafetleri tercih ettiğinizi (spor, kapalı, abiye, takım elbise vs) de eklerseniz herkesin işi kolaylaşmış olur.
İsminizin yayınlanmasını istemiyorsanız kendinize bir rumuz seçmenizde de yarar var, gelen taleplerin kime geldiğinin anlaşılabilmesi açısından.
Hangi şehirde olduğunuzu eklemeniz de o şehirdekilerden yardım alma olasılığınızı arttıracaktır.
Epostalarınızı bana gönderirken Yetiş Ayşe konu başlığını yazmayı ve yazınızın yayınlanacağını düşünerek size uygun dille yazmanızı da rica edeceğim.
Son olarak lütfen “bu epostayı sadece sen oku diye yazdım, yayınlama” diyerek yardım talep etmeyin, okur dostlarımın desteği olmadan benim yardım etmem kolay olmuyor.
Kimliğinizi ortaya çıkarmayacak şekilde de kendinizi anlatabilirsiniz.

ÇEYİZ

Ayşe Hanım merhaba,

Adım … ama sizden ricam adım saklı kalsın. 31 yaşımdayım, 4 yıl öncesine kadar bir işe girip çalışamadım çünkü babam buna hiç bir zaman müsaade etmedi.
Ortaokuldan alıp evlenmem için evde oturmamı istedi, bir yıl kaybım oldu. Sonraki yıl annemin sayesinde zorla okula başlayabildim. Üniversiteyi kazandım, göndermedi, 6 yıl aradan sonra iki yıllık bir MY Okulundan mezun oldum.
Okulumu bitirdikten sonra stajımı yapmama da izin vermedi, okulumu bitiremeyeceğimi söyleyerek zorla stajımı yaptım. Bu dönemde iş hayatım başladı, o da zoraki.
İşe girip çalışmaya başladığımdan buyana da elimden geldiğince ailemi geçindirmeye çalıştım, kardeşlerim okuyordu onlara yardım ettim. Kirada oturuyoruz, bundan sonraki hayatında bakıma ihtiyacı olan, asla yalnız bırakamayacağım bir annem var.
Babam elinde olmamasına, yeri gelip çalışamamasına rağmen, tutuculuğu nedeni ile zamanında hiç bir şey yapmamıza müsaade etmediğinden dolayı şimdi ne elimde var ne de avucumda.
Şu anda bir birlikteliğim var, yakında nişan yapmayı düşünüyoruz fakat sevdiğim insanı birazda elimde imkânım olmadığından dolayı bekletiyorum.
O durumumu biliyor fakat ben hiç bir şey yapamayacağım için, çeyizimi hazırlayamadığım için çok üzgünüm ve bu nedenle ayrılsam daha mı doğru olur diye düşündüğüm çok oldu.
Ama onu çok da seviyorum, bunu yaparsam da pişman olacağımı da biliyorum, bir çıkmazın içindeyim, ne yapacağımı bilemiyorum, annem sizi tv de görmüş, o anlattı bana sizi. Şansımı denemek istedim, elimde avucumda yok.
Evlenip gittiğim zaman elimde sadece valizim olacak, bu da gururuma çok dokunuyor, hoş bunları size burada yazarken bile şu an ellerim titriyor çünkü bu yaşıma kadar hep kendim kimseden yardım almadan geçinmeye çalıştım ama demek ki insanın bir yerde tıkandığı, yardıma ihtiyacı olduğu noktalar oluyor.
Size durumumu dramatize etmeden kısaca anlatmaya çalıştım, Daha ne kadar dayanabilirim bilmiyorum, ruhen de çökmüş durumdayım. Eğer isterseniz bana bu mail adresinden geri dönüş yapabilirsiniz, size adres ve telefon numaramı verebilirim, bana inanmak isterseniz evime de gelebilirsiniz.

Sabırla yazdıklarımı okuduğunuz için teşekkür ederim,

Rumuz: Gelin.
 
CEVAP: Sevgili Gelin, elbette çeyizin yok diye sevdiğinden vazgeçmemelisin. Bunlar önemsiz şeyler, 2 tabak, 2 çatal nihayetinde. Önemli olan birbirinizi sevip sayıp, destek olmanız her koşulda. Benim canım okur dostlarım da eminim evinizi kurmanıza ellerinden geldiğince destek olacaklardır. Mutluluklar dilerim.

…..

DÜĞÜN MASRAFLARI

Merhaba Ayşe Hanım, ben yeni evlendim. Düğün masrafları yeni ev eşyası falan derken çok borçlandım.
Ben çalışıyorum, eşim ev hanımı, borçları bir türlü bitiremedim. Taksitlerin bir kısmını ödüyorum, diğerleri kalıyor, kaldıkça faiz işliyor. Mağazadan icra uyarı yazısı geldi.
O kadar bunaldım ki sinirlerim bozuldu, eşimle severek evlendik ama borç yüzünden ikimiz de sıkıntı çekiyoruz ve bu yüzden en ufak bir konuda tartışıyoruz.
Sizden ricam bana birazcık olsun destek verecek bir hayırsever varsa aracı olmanız, borcum hafiflerse aldığım parayı geri veririm, gerekirse senet bile imzalarım, iyi günler.
Murat
CEVAP: Murat Bey, kolaylıklar dilerim. Belki de sorununuzun çözümü eşinizin de çalışması olabilir, ne dersiniz? Benim canım okur dostlarım da size o iş bulana kadar yardım edebilirler elbette.

…..

LABORANT VETERİNER SAĞLIK MEZUNLARI VE ÖĞRENCİLERİ
Ayşe Hanım,
Ben neredeyse 3 aydır Abbas Güçlü ile görüşmek istiyorum. 40 tane mail attım, telefon numarası bıraktım ama kendisi bana geri dönmedi. Sadece 5 dakika istiyorum. Bu görüşmeyi sağlarsanız çok mutlu olacağım.
 

Ayşe Hanım biz laborant veteriner sağlık mezunları ve öğrencileri olarak bir imza kampanyası başlattık kampanyamızın amacı; Yüksek öğretim kurumu biz laborant veteriner sağlıkçıları tanımlamadığı için tarım bakanlığı bize suni tohumlama sertifikası vermemektedir. Bu kampanya ile hakkımız olan sertifikayı almak istiyoruz.

Bize destek olmanızı bekliyoruz. Bu mail 4. kez gönderildi, lütfen yayınlamanızı rica ediyoruz
Laborant Veteriner Sağlık, Hayvan Sağlığı Mezunları Ve Öğrencileri.

Not; linkleri yayınlamanız önemle rica ediyorum.
Sevgi Erol 

CEVAP: Sevgili Sevgi, epostanızı yayınladım ancak linkleri maalesef yayınlayamıyoruz, ilgilenenler zaten internetten kolaylıkla ulaşacaktır. Abbas Bey de eminim çok yoğundur, görememiştir epostalarınızı, bakarsın buradan görüp ilgilenir. Başarılar dilerim.

…..


ANKARALI BU AİLEYE ACİL DESTEK

Ablacım Merhaba,

Seni uzun yıllardan beri takip ediyor ve çalışmalarını takdirle izliyorum. Bir gün ben de birilerine destek olabilir miyim diye her gün yazılarını takip ediyorum.
Benim bugünkü mektubum size Ankara da maddi imkânsızlıklar için de bir aileye yardım elinin uzatılması içindir.
Kısa ve öz anlatmak istiyorum. Eşinden resmiyette boşanamasa da maddi manevi 6 yıldır ayrı olan bir anne. Bir oğlu üniversite 1. sınıf diğer oğlu yeni mezun olmuş mağdur bir anne.
Ankara’da 3-5 yardım etmeye çalışan insan dışında hiçbir gelirleri olmayan, kirada oturan, evinde derme çatma eşyalarla yaşamaya çalışıyorlar.
Ayrı olduğu eşi Başbakanlıktan emekli göründüğü ve nikâh bitmediği için hiçbir yerden yardım alamıyor.
Özellikle üniversite 1. sınıfta okuyan çocukları zor durumda. Hiçbir burs alamıyor ve de şu an Kırıkkale’de kalacak yeri bile yok.
Paraları olmadığı için ev ya da yurt bulamıyor. Derslere gidemiyor, sınavlarına katılamıyor. Ablacım ben sana özel kalmak kaydı ile iletişim bilgilerimi yazacağım.
Ankara veya başka illerden öğrencimize burs, aileye maddi destek ve eşya desteği için bana ulaşılabilirse ben aileye yönlendirme yapabilirim.
Ablacım lütfen yazımı yayınla. Gerçekten çok zor durumdalar.

İnci

Telefon ve mail bilgilerim gizli kalırsa sevinirim ablacım. Senin tarafından iletişim sağlanabilirse mutlu olurum. Teşekkür ederim.

CEVAP: İnci’m, Allah kolaylık versin öncelikle bu aileye. Av.Merve Gürcan’dan aldığım bilgiye göre Ankara Barosu’nun adli yardım bürosuna başvurarak gerekli hukuki desteği ücretsiz olarak almaları mümkünmüş. Böylelikle hem boşanma hem de nafaka taleplerini bir dava ile çözmeleri mümkün olacaktır.
Bunun yanı sıra okur dostlarım da diğer sorunlarında destek olacaklardır. Sevgiler.


…..
 

YÖNLENDİRME İSTEĞİ

Merhaba.
17 Haziran’da aşağıdaki linkte yayınlanan Büro Yönetimi Okuyan Esra isimli üniversite öğrencinizi bize yönlendiriniz. Aşağıdaki mail adresimize iletişim bilgilerini yazıp gönderirseniz küçük bir yardımımız dokunacaktır.

Optisyen.com


http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/23522256.asp?utm_source=twitterfeed&utm_medium=facebook
 
CEVAP: Desteğiniz için çok teşekkürler, harikasınız. İlgili öğrencimizin ismi Elif’ti, bir yanlışlık olmasın. İletişim bilgilerini size ileteceğim. Sevgiler.

…..


EV EŞYALARI

Ablacım Meltem ben.
Her zaman seni takip etmeye ve okumaya devam ediyorum. Öncelikle seni selamlıyorum. Sizlerin de yardımıyla verdiğim mücadelem iyi kötü devam ediyor, Allah hepinizden razı olsun.
Bu sene oğlum okula başlayacak, kızım da anaokuluna.
Ben ev eşyaları adlı yazınız için yazıyorum. Ben talibim o eşyalara. Daha önce de belirttiğim gibi hala çocuklarımın bir yatağı yok. Beyaz eşyam da buzdolabı ve ocak dışında yok onlar da kullanılmış komşularımın verdiği tekleye tekleye idare ettiğim şeyler.
Bu eşyaları bana yönlendirebilirsen hanemize mutluluk girer yönlendiremezsen de yine de Allah razı olsun. Öpüyorum ablacım seni.
Bana tekrar hakkını helal et, senin yardımlarını asla unutamam.
Meltem

CEVAP: Meltemcim, ekip arkadaşlarım seninle iletişime geçecektir. Benim hakkım sana helal olsun. Allah destek veren herkesten de razı olsun inşallah. Öpüyorum sarılarak.

…..

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI