Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

ANTAKYA KIZ YETİŞTİRME YURDUNDA NELER OLUYOR?

Aşağıdaki e-posta dün bir okur dostumdan geldi. Okurken gözlerime inanamadım çünkü devletin himayesindeki genç kızların uyuşturucu illetine bulaştırıldıkları ve cinsel istismara maruz kaldıklarını iddia ediyordu. İşte o e-posta:

İyi çalışmalar,
Adım Ömer, aslen Antakyalıyım. Gaziantep'te özel bir kurumda öğretmen olarak çalışmaktayım.

Memleketimden kulağa hoş olmayan bir haber geldi. Antakya Kız Yetiştirme Yurdu’nda yaşayan iki kız öğrencinin ham eroin illetine alıştırıldığını hem de bu iki kız çocuğunun hem çalışanlar hem de dışarıdan içeri alınanlar tarafından cinsel ilişkiye zorlandığı yönünde haberler duydum.

Kızlardan birinin adının A. E. olduğunu öğrendim. Diğer kızla ilgili isim öğrenemedim. Bu bilgiye kızlar hastaneye tedavi için gittiğinde bir hemşire tarafından tesadüfen kulak misafiri olunmasıyla ulaştım. Duyumun gerçek olması ihtimali çok yüksek.
Kızlar hastaneye kendi imkânları ile gelmişler. Doktorun ısrarına rağmen polise intikal etmemiş olay. Çünkü kızların çıplak resimlerini çekip, tehdit ediyorlarmış.

Kızlar Antakya Doğum Evi Hastanesi’ne muayeneye gelmişler, yaşlarının 18’den küçük olduğunu biliyoruz sadece. Kızları eroine alıştıran ve tehditle tecavüz edenler yurt çalışanları ve yurt öğretmenleri.
Kızlar yurttakilerin dışarıdan adam aldıklarını da söylemişler, para ve eroin karşılığında yaptırıyorlarmış.
Kızlar hastaneye muayeneye geldiğinde komşumuz olan hemşire tanık olmuş olaya. Hatta kızlardan biri kürtaj bile olmuş.
Başka kızlar da var mı, bilemiyorum. Ama bildiğim şey bu olayı mutlaka açığa çıkarmamız gerektiği.

Araştırılmasını bir öğretmen olarak, bir birey olarak, bir insan olarak önemle rica ederim.
Başka yapabileceğim bir şey varsa söyleyin, onu da yapalım. Saygılarımla.

….

YA TUZ KOKARSA?

Tabi ki bunlar bir duyumdan ibaret ancak ateş olmayan yerden duman çıkmayacağı ve bir öğretmenin böyle bir konuda yalan söylemekle eline hiçbir şey geçmeyeceği ortada. Yani gelen e-postayı ciddiye almak ve yetkililerin olaya el koymalarını istemek zorundayım.

Hastane yetkililerine henüz ulaşamadığım için neden kızların sözüyle yetinip böyle bir kürtaj olayını polise aktarmadıklarını şimdilik bilemiyorum.
Açıkça şantaja maruz kaldıklarını söyleyen, yaşı küçük kızlara yardım etmeyen doktorlar da bu konuda hesap vermek zorunda kalacaktır elbet.

Küçük yaştaki bu kızların hem uyuşturucu kurbanı oldukları hem de kürtaj yaptırmak zorunda kalmaları nedeniyle olayın polise intikal etmesi gerekir.

Normal şartlarda bu kızlar ailelerinin yanında yaşarken eroine bulaşsalar, tecavüze uğrasalardı devlet onları ailelerinden alıp koruma altına alırdı. Peki ya devletin korumasındaki kızların başına bu gelince ne yapılacak? Tuz kokunca ne olacak?

Antakya Cumhuriyet Başsavcısı’na, ilgili yurt müdürlüğüne, ilgili bakanlığa ve tüm yetkililere buradan açık ihbarda bulunuyorum.
Bu kızların acilen başka bir kuruma alınmaları, uyuşturucu için tedavi görmeleri, cinsel istismardan gördükleri zararın giderilmesi için psikolojik destek almaları şart. Tabi ki en önemlisi de bunu yapanların derhal işten el çektirilerek, en ağır şekilde cezalandırılmaları gerekli.
Ben bu işin peşini bırakmayacağım, takipçisi olacağım.
Kimse yetiştirme yurdunda yaşıyorlar diye bu çocukları sahipsiz sanmasın. Bu çocuklar hepimizin.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI