Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Yetiş Ayşe

EVLİ BİR ERKEKLE AŞK YAŞAYAN

Ayşe Hanım Merhaba,

Evli bir erkekle aşk yaşayan genç arkadaşa tavsiyelerim olacak.
Tıpkı bu bayan gibi, hastane gibi bir işyeri ortamında eşime âşık olan bir bayan yüzünden evliliğimiz sonlandı.

3.5 yaşında bir oğlum var. Oğlum babasız büyüyor. Eşime aldattığından dolayı tazminat davası açtım ve kazanıp bir miktar tazminat ödemeye mahkum ettim.
Sonrasında da bayana dava açtım, aynı oranda suçlu olduğu için. Onun da davası devam ediyor.
Eğer bunları yaşamak istemiyorsa, toplum tarafından yuva yıkan kadın olarak anılmak istemiyorsa, yol yakınken vazgeçsin bu sevdadan derim.
Artık çok bilinçli ve güçlü kadınlarız. Haklarımızı sonuna kadar savunmasını biliyoruz.
Naçizane tavsiyemdir.
İsim belirtmeden yayımlayabilirsiniz. Teşekkürler.

CEVAP: Mektubunu yayınladım ki başka kadınlara da örnek olsun. Bir insanın evliliği yürümüyorsa önce boşanır, sonra ne yapacaksa yapar. Evliyken başkasına aşığım demek olmaz.

……..

LÜTFEN YARDIM ET ABLA

Merhaba abla. Ben 21 yaşındayım. Üç yıllık bir ilişkim vardı. Çıktığım çocukla aynı köydeniz ve o benden 2 yaş küçük. O bu yıl üniversiteye yeni başladı, evinde, bense öğretmen oldum. İlişkimizin başından beri hep kavga ediyoruz ve hep ayrılıyoruz, bir ay filan geçince ya o beni görüp arıyor ya ben dayanamayıp arıyorum.
Biz iki sene önce kendi aramızda yüzük taktık ve daha sonra tekrar anlaşamayıp bir ara ayrı kaldık. Ben ilişkimizin başında biraz çektirdim sanırım ona, o bana erkeklerle konuşma diyordu ama ben konuşuyordum, sonra ayrıldığımızda tabi ben o ara başka erkeklerle konuşmuştum ama sonra onu unutamadığımı anlayıp geri dönmek istedim. Onun bundan haberi yoktu ama ben açık açık söyledim, o kabul etti ama ondan sonra her şey çok kötü oldu.
Benimle yine birlikte oldu ama her kavga ettiğimizde başka kızlarla konuştu, ben onu her seferinde affettim, peşinden gittim, ne istediyse yaptım.
Geçen sene bana ya birlikte oluruz ya da ayrılırız dedi, ben de onsuz kalmaktan korktum, namaz kılmama rağmen ona inandım, ilk kez birbirimizin olduk ve her şey çok güzel olacak sanmıştım ama yine olmadı.
Baştan her şey iyiydi, daha sonra yine kavgalarımız başladı, bu sefer daha kötüydü her şey, ben onu kıskanıyordum, o beni. Ufacık şeylerden kavga ediyorduk, bazen bana vuruyordu ve sonra yine kavga ettik ve o yine başka kızlarla konuştu ve benim ona güvenim tamamen yok oldu.

Köyde herkese nişanlım diyordu benim için, ne istesem yapıyordu, kavga ettiğimizde benim için ağlıyordu, ayaklarıma kapanıyordu, bensiz olamayacağını, sadece beni düşündüğünü bensiz hiçbir şeyin anlamı olmadığını, küçüklüğünden beri benimle olduğunu söylüyordu.
 O kadar duygusal bakıyordu ki ben ona inanıyordum, bütün akrabalarım o çocuğu bırak diyordu ama ben onu tanımadıklarını düşünüyordum ve sadece onun söylediklerine inanıyordum.
Benim kimseyle konuşmama izin vermiyordu, akrabalarımdan bile kıskanıyordu. Ondan habersiz kapı dışarı çıkmama bile izin vermiyordu, ben de hep izin alıyordum. Tabi o almayınca da kızıp ayrılıyordum her şeyimi ona verdim, onu dinliyorum fakat o beni dinlemiyordu.
En son yine kavga edip ayrıldık, 3 hafta geçtikten sonra ben aradım ama o, o sıra yüzüğü çıkarmış, artık takmıyordu. 2 hafta öyle soğuk geçti, sonra iki gün birlikte kaldık, bana tek taş aldı, evlenme teklif etti ama sonraki gün yine kavga ettik, ayrıldık, 1 aydır konuşmuyoruz. Ben ona kızmıştım.
Bana vurdu, artık beni istemediğini söyledi. Bense yine uğraştım, sonuçta birlikte olduk ama beni daha çok aşağıladı. Şimdi ne yapacağımı bilmiyorum. Geçen gün kız arkadaşımdan aradık, buluşmak istediğini filan söyledi, o da kabul etti, dünden hazırdı, beni bu kadar kolay unutabildiğine anlam veremiyorum, hala inanamıyorum.

Ben erkeklere selam bile vermiyorum, yüzüğümü çıkaramıyorum ama o yerime başkasını koymaya hazır, beni o kadar sevdiğini söylerken şimdi nefret mi ediyor?
Ona güvenemem artık, soğudum, bir yandan da seviyorum, unutamıyorum. Onunla üç yıl oldum, bizi artık evlenecek sanıyorlardı, olan bana oldu, benim hakkımda konuşurlar. Üstelik onun da oldum, şimdi ne yapacağım, çok çaresiz hissediyorum.
Bana yardım edin, onun da pişman olmasını istiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım, her gece onu rüyamda görüyorum, bir an olsun aklımdan çıkmıyor. Aslında onun da bensiz yapamayacağını biliyorum ama yine beni üzmekten vazgeçmiyor. Ne dediysem anlamadı, yine beni kandırmaya devam ediyor, ikimize de yazık ediyor. Beni tamamen kaybedince mi anlayacak? Ben tamamen çıkmaza girmek istemiyorum ama gidip de ben konuşmak istemiyorum, zaten beni dikkate almaz, nasıl olacak böyle?

CEVAP: Sevgili okurum, daha 21 yaşındasın. 3 senedir birlikteyiz, o benden 2 yaş da küçük diyorsun. Yani aslında ilişkiniz çocuk denecek yaşlarda başlamış. Onun okulu daha yeni başlamış, mesleğini eline alacak, askere gidecek, iş bulacak ki bir aile kurabilmeyi düşünsün. Sen ise mesleğini eline almışsın. Üstelik sana şiddet uygulamasını normal karşılıyorsun. Senin gibi bir öğretmene yakışıyor mu? Sebebi ne olursa olsun sana şiddet uygulanmasını nasıl kabul edersin? Bence sen sadece ilk defa onunla birlikte olduğun için ayrılırsak insanlar ne der endişesiyle katlanıyorsun bu ilişkiye. Bana sorarsan bunu düşünme, öğretmenlik yap, kendi ayakların üzerinde dur ve kendine uygun bir eş bulup bu çocuğu unut. İnan hayat sana hak ettiğin değeri vermeyen bir insanla harcanamayacak kadar kısa.

……..

AKÜLÜ ARABA

Merhaba Ayşe Abla,
Ben Hülya.
Ablacığım, ben size teyzemin torunu için yazıyorum.
Teyzemin oğlu Erhan Abim 3 çocuk babası.
En büyük oğlu küçükken geçirdiği soğuk havale hastalığı sonucu felç oldu.
Şu an 17 yaşında ama eli ayağı tutmuyor ve konuşamıyor.
Şimdi bir rehabilitasyona götürüyorlarmış. Oradan aldığı eğitim sonucu az da olsa konuşmaya çalışıyormuş.
Ablacım, onların bir akülü arabaya ihtiyacı var.
Erhan Abim bir konfeksiyon işinde çalışıyor, aldığı maaşla hem diğer iki çocuğunu okutmaya çalışıyor hem de oğlu Şuayp için bir şeyler yapmaya çalışıyor.
Araba için belediyeye başvurmuşlar.
Ancak elini kullanabildiğine dair bir rapor istemişler. Ama çocuk kullanamıyor elini.
Kapak toplamışlar, her şeyi yapmışlar ama o arabayı almayı bir türlü başaramamışlar.
Parayla almak ise onların para durumunu aşıyor.
Abla ben de görme engelliyim ama Allah’a şükür kendi işimi kendim yapabiliyorum. Ancak bu küçük kardeşim yapamıyor.
Ona ancak bu şekilde yardımcı olabilirim diye düşündüm ve size yazmaya karar verdim.
İnşallah siz ona yardımcı olursunuz.
Abla, ben mailin altına Erhan Abim’in telefon numarasını ve kendi mail adresimi yazacağım.
Takdir sizindir.
Saygılarımla ablacım.
Not: abla mailli yayınlarsan benim ismimin geçmesine gerek yok. Bunu dikkate alırsanız sevinirim.

CEVAP: Öncelikle geçmiş olsun, inşallah tedavisi başarıyla devam eder. Benim okur dostlarım da akülü araba konusunda gerekli yardımı yapacaklardır eminim. Sevgiler.


……..

TEKİR KEDİYE YUVA ARANIYOR

Gerçekten Yetiş Ayşe

Sokakta perişan halde, kuyruğunun ucu kopmuş, hamile bulduğum yavru tekir kediyi acilen kısırlaştırdım ancak çilesi bitmedi. 10 gün önce araba altında kaldı. Çenesinden ameliyat oldu. Çok şükür iyi, hareketli ve oyuncu ama artık sokakta yaşayamaz, sebebi de başını sürekli derde sokması. Okuyucularınızdan hayvan sever birisi evinde bakmak ister mi? Bütün aşılarını yaptırabilirim, yeter ki birisi sahip çıksın. Yoksa gene sokağa bırakmak zorundayım, kum alışkanlığı var, benim evde artık yer kalmadı, üstelikte alerjim var.

Ayşecim lütfen sayfanda yer verir misin?

İyi çalışmalar diliyorum
Aynur

CEVAP: Aynurcuğum, sayfamda yer verdim. İnşallah sevimli Tekir’e bir can yoldaşı bulunur. Öperim.

……..

KIZIMA GÖZLÜK

Ayşe Hanım merhaba, çok zor günler geçiriyorum. Ev hanımıyım ben, eşim aylardır işsiz.
Bunu dolandırmışlar, hayırsızın teki, ne evine bakıyor ne çocuklara, üstelik yaptığı borçlar da cabası.
Geçen eve haciz geldi, polislere yalvar yakar, bir şey almadılar ama 1 hafta içinde borcun en az bir kısmını ödemem lazım.

Ben engelliyim ve rahatsızım, iş bakamıyorum bu yüzden. Küçük kızım gözünden rahatsız, tek gözü görme yeteneğini kaybetmiş, ona gözlük alacak param yok.

Çocuklarımın psikolojisi bozuldu. Okula gidiyorlar haliyle onların da masrafları var. Ne olur miktarı hiç önemli değil, maddi yardıma çok ihtiyacım var, Allah rızası için.
Çocuklarım için istiyorum bunu. Allah senin işini gücünü rast getirsin, muhtaç insanların sorunlarına eğiliyorsun.
Pınar

CEVAP: Pınarcığım, geçmiş olsun. Herkesin başına geliyor haciz gibi sorunlar. Bugünler de geçecek elbette. Üstelik yeni kanun tasarısına göre artık ev eşyaları da haciz edilemeyecekmiş. Sizin gibi insanların mağdur olmaması sevindirici. Benim canım okur dostlarım kızına bir gözlük ve gerekli malzemeleri alacaklardır en kısa zamanda.

……..


DEFTER YARDIMI

Ayşe Ablacığım Merhaba,

Her yıl şirketimize bir sürü promosyon defter, bloknot, kalem ve ajanda gelir. Hiç kimse de kullanmıyor. Adedi belki çok fazla değil ama yine de akmasa damlar. Biz bu defterleri ihtiyaç sahibi çocuklara göndermek istiyoruz. Ama çevremizde yardıma muhtaç bir okul ya da öğrenci yok. Siz yol gösterirsiniz diye umuyorum.

Sevgilerle,

Zeynep


CEVAP: Zeynepçiğim, daha önce bu köşeden yardım isteyen öğretmenlerimiz vardı. Onlarla da iletişime geçebilirsin. Başka talepler gelirse onları da sana yönlendireceğim. Sevgiler.

……..


 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI