GeriSpor "Yetinmeyip gayret göstermeliyiz"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Yetinmeyip gayret göstermeliyiz"

"Yetinmeyip gayret göstermeliyiz"
refid:21394493 ilişkili resim dosyası

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, paralimpik oyunlardaki madalya sayısının önceki oyunlara göre 2'den 8'e çıkmasının önemli bir başarı olduğunu ancak Türkiye'nin büyüklüğü ve sporcu sayısıyla kıyaslandığında daha fazlası için gayret gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Paralimpik Oyunları'nda mücadele eden milli sporculara moral ve destek vermek için İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Bakan Kılıç, Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin Pekin Oyunları'na 16, Londra'ya ise toplam 69 sporcuyla geldiğini belirten Kılıç, “Madalya sayımız 2'den 8'e ulaştı. Bununla çok gurur duyacak değilim. Rekor bir sayı, çok önemli bir başarı. Ama Türkiye'nin büyüklüğü ve bu alandaki sporcu sayısıyla kıyaslandığında bence bu yetinilmesi gereken bir başarı değil. Daha fazlası için gayret göstermemiz lazım” diye konuştu.

Kılıç, madalya sayısının artmasında takip edilen spor politikalarının yanı sıra paralimpik branşlara ve engelli sporculara verilen maddi ve manevi desteğin çok büyük katkısı olduğunu kaydetti.

Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, hükümetin bu alana gösterdiği ilginin, aktardığı desteğin ve sağladığı motivasyonun sportif başarıda büyük rol oynadığını dile getiren Kılıç, “Ancak 2 madalyadan 8 madalyaya çıktık diye asla rehavete kapılmamalıyız. Ve asla şımarıklık duygusuna kendimizi kaptırmamalıyız. Türkiye o kadar büyük bir ülke, paralimpik sporcularımızın o kadar kuvvetli bir yüreği var ki 8 madalya yetmez. Çok daha fazlası için hem Londra'da hem sonraki olimpiyatlarda gayret göstermemiz gerekir” ifadelerini kullandı.

“Sıfırdan başlamayacağız”

Olimpiyatlar biter bitmez bütün ilgili birimlerle toplantılara başladıklarını belirten Bakan Kılıç, yeni vizyon geliştireceklerini ancak hiçbir zaman beyaz sayfa açmayacaklarını ve sıfırdan başlamayacaklarını kaydetti.

Bütün ilgili birimleri ve söyleyecek sözü olan herkesi dinledikten sonra 2016 ve 2020 olimpiyatlarına yönelik biri kısa vadeli “acil”, diğeri uzun vadeli “istikrarlı ve kalıcı adımlar” olmak üzere iki yeni vizyon ortaya koyacaklarını aktaran Kılıç, şunları kaydetti: “Türkiye'nin nerede eksiklikleri varsa bunları tamamlama yönünde hareket edeceğiz, nerede hatalarımız varsa bu hataları düzeltme yoluna gideceğiz. Ama hiçbir zaman beyaz bir sayfa açma, sıfırdan başlama gibi söylemler ortaya koymayacağız. Türkiye beyaz sayfayı geçmişte açtı, sıfırdan başlangıcı defalarca denedik. Sıfır noktasına gitmek yerine, bulunduğumuz yerden daha yukarıya Türkiye'yi hem olimpik hem paralimpik branşlarda taşımanın gayretini vereceğiz. Çok güzel şeyler olacak. Öncelikle önemli olan katılımcı sporcu sayısını artırmaktır. Katılan sporcu sayısı istikrarlı bir şekilde artırıldıkça ve bu sporculara gereken değer, antrenman disiplini, eğitim, dünyanın en iyi hocaları da Türkiye'ye getirilerek verildikten sonra mutlaka madalya sayısı da zaman içinde artacak.”

“Türkiye paralimpik oyunları fark etti”

Paralimpik Oyunları'nda skorları bir tarafa bıraktığını ifade eden Kılıç, oyunlar süresince Türkiye'nin paralimpik branşları ve sporcuları fark etmesinin en büyük kazanım olduğunu söyledi.

Kılıç, “Türkiye, tekerlekli sandalye basketbol milli takımımızın dünya çapında bir takım olduğunu, ABD'yi yenebilecek güçte olduğunu, grubunda 5 rakibinden üçünü yenerek çıktığını, bu alandaki sağlamlığımızı, istikrarımızı fark etti. Keza golbol diye bir branşın varlığını, bu branştaki çocuklarımızın dünyanın en iddialı takımlarına meydan okuyabilecek, kafa tutabilecek kalitede ve standartta olduğunu fark etti. Bu farkındalık olimpiyat sürecinin ve paralimpik oyunların en önemli kazanımıdır” diye konuştu.

Türkiye'nin şu ana kadar 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere 8 madalya kazandığını anımsatan Kılıç, devam eden branşlarda bu sayının daha da artması temennisinde bulundu.

Takım sporlarında basketbol ve golbol milli takımlarının başarılarına da değinen Kılıç, şunları kaydetti: “Hep ifade ettiğim gibi önemli olan katılan sporcu sayısıdır. Milli sporcularımızın varlığının fark edilmesidir. Bunlar çok büyük kazanımlar. Basketbolda İngiltere'yi evinde neredeyse yenmek üzereydik, hop oturduk hop kalktık ama maalesef sonunda 5 sayı farkla kaybettik. Elimizden kaçırdık diyebileceğimiz bir skorla İngiltere devam şansını yakaladı. Biz yarı final kapısından geri döndük. Golbolde millilerimiz 1-0 geriye düştükleri maçta Cezayir'i 3-1 yenerek yarı finale çıktılar. İnşallah arkasından final getirirler ve paralimpik tarihinde takım olarak ilk altın madalyayı Türkiye'ye kazandırırlar.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle