"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter!Söz milletin

Yalçın BAYER

Çevreye duyarlı olmak, ama nasıl?

TRT'nin geçenlerde akşam haberlerinde ekrana yansıttığı zehirli göl suyunda ölmüş balıkların görüntüleri, çevre konusunda gerekli önlemlerin alınması için neden olmalı. Aynı haberde, bir vatandaş bu zehirli suların tarlalara akıtılmasıyla yetiştirilen besinlerin insan sağlığına ne kadar zararlı olabileceğini haklı olarak vurguladı. Muhabir, bu görüntülerin son olması dileğinde bulundu. Buna biz de yürekten katılıyoruz. Bu sırtüstü yatmış balıkların, kafaları yarıya kadar balçığa gömülmüş, su ördeklerinin ve diğer su hayvanlarının leşlerini bir daha görmemek mümkün olabilecek mi?

O zehirlenmiş göl sularının zamanla yeraltı sularına sızarak geçebileceğini düşünmek gerekir.

Kanunlar uygulanması için yapılır. Her vatandaş bu kanunlara uymalıdır, uymak zorundadır. Ancak kaç kişi Türkiye'de hangi çevre kanunlarını yeterince biliyor? Avrupa'da daha ‘‘çevre’’ ve ‘‘çevre koruma’’ kavramları yokken bizde, yani Türkiye'de bugünün Avrupa standartlarıyla kıyaslanabilecek ve hatta daha üstün çevre kanunları çıkarılmış. Bu gerçeği geçen sene Aachen'de yapılan tekstil ile ilgili sempozyum sırasında bir Alman avukattan duyduğumda Türk vatandaşı olarak gururlanmıştım. Ve ardından bu kanunların maalesef gereğince uygulanmadığını söylemişti.

Su, toprak ve hava korunması gereken unsurlardır, yazılı veya yazısız çevre kanunlarına göre... Bunları korumak, temiz tutmak bütün canlı varlıkların sağlıkla yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlamak demektir. Peki nasıl koruyacağız bu hayati önemi çok büyük unsurları?

Burada her ferde görev düşüyor. Evimizde, en ufak kuruluş olan ailede başlaması gerekir çevre temizliğine ve korunmasına katkı...

VATANDAŞIN GÖREVİ: Örneğin arabası var, motorun yağını yenileyecek. Eski yağ katiyyen gelişigüzel toprağa veya suya atılmamalı, bir kapta toplanarak ya araba tamirhanelerine veya benzin istasyonlarına geri verilmeli. Yağ kaçırmaya başlamış arabanın motoru kirlenmiş. Motoru tazyikli suyla değil bir bez parçasıyla temizlemeli. Kirlenmiş arabayı yıkamak isterken etkisi yüksek zehirli tenzitlerden kaçınılmalı. Araba eskidi, satılıp yenisi alınacak. Eskiyen araba ya hurdacıya verilmeli, ya da galericiye iade edilmeli. Yapılmaması gereken şey, bu eski arabanın herhangi bir yerde çürümeye terk edilmesidir. Fabrikası, işyeri var, sanayi, tüketim malları imal ediyor. Bu arada hem su, hem de mal atıkları olacaktır. Kirli endüstri suyunu inşa edilmesi gereken arıtma tesislerinde temizledikten sonra dolaşım sistemiyle tekrar kullanmalı, bu mümkün değilse ya yerüstü sularına akıtmalı ya da yeraltı sularının beslenmesine yardımcı olmak amacıyla yeraltına sızdırılmalı. Fabrika atıkları -çöpleri- fabrikanın bir köşesinde değil, çöp istifleme amacıyla teknolojiye uygun özel inşa edilmiş alanlarda yok edilmeli. Bu atıkları tekrar değerlendirme yolları araştırılmalı.

DEVLETİN GÖREVİ: Çevreye zarar veren kimyevi maddelerle uğraşan kuruluşların çevre kanunlarına uyumu sık sık denetlenmeli. Devlet, vatandaşın çevre kanunlarına uymasını kolaylaştıracak olanaklar hazırlamalı, vatandaşı çevre konusunda bilgilendirmeli ve kanunlara uymayanları hissedilir cezalara çarptırmalı. Yerel yönetimler eski işyerlerini -fabrikalar, benzin istasyonları, gaz tesisleri vs.- ve eski çöplükleri tespit ederek kadastrolaştırıp öncelik sırasına göre inceletmeli. Tehlikeli görünen kirli sahalar derhal on-site veya in-site yöntemleriyle arttırılmalı veya sularla, canlılarla olabilecek bağlantıları kapsülleme ya da mühürleme yöntemleriyle kestirilmeli.

Aksi halde yukarıda bahis konusu zehirli su, ölü balık sahnelerinin sonu gelmez, daha kötüsüne de şahit oluruz.

Dr. Ali AKTAŞ-KÖLN

Müdürümüzü istiyoruz!

KAĞITHANE Anadolu Lisesi'nin Okul Koruma Birliği, biz velilerin haberi olmadan uydurma suçlarla okul müdürü Apdullah Koç'u görevinden aldı. Bizler herşeyi olay bittikten sonra öğrendik. 26.10.97 tarihinde yapılan veli toplantısında müdürümüzün bir komploya kurban gittiğine kanaat getirdik. Derneğin amacı, bizlerden toplanan paralarla kendi çevrelerinden buldukları kadrosuz öğretmenleri ücretli olarak çalıştırmakmış... Toplantıdaki konuşmalara rağmen müfettişleri getiren dernek yetkilileri istediklerini onaylatmışlar. Ayrıca, tüm veliler katılmadan ve kaydı yapılmadan delege seçerek yeni kurul oluşturulmuştur. İstanbul Valiliği'nin ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün konuyu araştırıp, müdürümüzü görevine iade etmesini istiyoruz.

Kağıthane Anadolu Lisesi öğrencileri ve velileri

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Cumhuriyeti, ahlakıyla, kültürüyle, siyasetiyle, değerleriyle, yurttaşlık bilinciyle ülkemizde egemen kılmalıyız. Bu doğrultuda varolan eksiklerin giderilmesi önümüzdeki en önemli görevdir.’’

(CHP Genel Başkanı Deniz Baykal)

MESAJ PANOSU

-4.LEVENT'teki Metro istasyonu inşaatı nedeni ile Sarıyer-Maslak istikametinden gelen Büyükdere Caddesi'nin trafiği, Çeliktepe'nin girişindeki dar bir yoldan devam etmektedir. Aynı yol üzerinde bir iş merkezi inşaatı yürütülmekte olup, kaldırım demir korkuluklarla kullanıma kapatılmıştır. Akşamları sokak lambaları yanmadığından burası daha tehlikeli olmaktadır. Yetkililerin bir kaza olmadan çözümlerini bekliyoruz.

Naci Özyurt-4.LEVENT

X