"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter!Söz milletin

Yalçın BAYER

Ranzalı kentte sırıkla yürüyüş kursları!...

İsatnbul Kenti uğradığı talihsiz tarihi akıbeti, patlak veren olaylarla açıkça anlatıyor, ama biz anlamak istemiyoruz.

Bakın, bir Bostancı var... Şimdi oldu iki; İETT otobüslerinin levhaları ‘Üst Bostancı’ yazıyor. Otobüs durağındaki yolculardan bazıları şoföre soruyorlar:

- Abi, bu otobüs Alt Bostancı'dan geçiriyor mu?

Haklılar sormakta: üstü olurda altı olmaz mı?

Peki, Göztepe'ye ne dersiniz? İstanbul'un bir Göztepe'si vardı; şimdi oldu iki! ‘Üst Göztepe’ otobüsleri sefere başlayınca eski Göztepe -asıl Göztepe- oldu ‘Alt Göztepe’.

‘‘Nasıl uyarsa öyle yönetiriz’’ zihniyeti, şimdi de trafik sıkışıklığı yüzünden Dolmabahçe'yi de ‘Üst Dolmabahçe/Alt Dolmabahçe’ yaptı. Beşiktaş'tan gelen araba sayısı arttığında trafik polisi sizin işiniz varmış, yukarı taraftan geçecek vaktiniz yokmuş, hiç aldırmadan size ‘Üst Dolmabahçe’ yönünü gösteriyor. Böylece mecburen ‘Üst Dolmabahçe’den geçiyorsunuz.

Görüyorsunuz ki İstanbul, hiç farkına varmadan, bir ‘ranza’lı kent oluvermiş!

Minibüsçülerin ‘Biraz sıkışalım beyler, biraz daha sıkışıverelim’ diye habire müşteri toplamaları gibi İstanbul Kenti'ni de ‘biraz daha sıkıştıralım’ diye oy deposu haline getiren zihniyet habire şişmesine aldırmıyor. Aldırmıyor, ama sel sularında kent birçok yerinden patlayıverdi!

Hiçbir zaman uzun vadeli ve planlı düzenlemeye girişmediğimizden ben, şimdilik kısa vadeli çözüm olarak sel sularında sırıkla yürümeyi öğrenmekten başka çare göremiyorum. Belediyemiz, ‘sırıkla yürüme kursları’ açarsa hem hizmet sunma heveslisi olarak oy toplar, hem de vatandaşlar sandık başına ulaşmanın garantili yolunu bulmuş olurlar. Üstelik ranzanın ikinci katına konmanın da...

Reşit AŞÇIOĞLU-İSTANBUL

Yargının sınavı...

MANİSA Emniyet Müdürlüğü'nde geçen yıl çoğunluğu 14-18 yaşlarında ve lise öğrencisi olan 16 genç çocuğun maruz kaldığı insanlık dışı işkencenin failleri olan sanık 10 polisin duruşması 22.10.1997 Çarşamba günü -yarın- saat 10.00'da Manisa Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edecek. (İzmir DGM'nin, 'gizli örgüt üyesi olma, duvarlara 'paralı eğitime son' sloganlar yazma suçlamasından çocuklara verdiği 3-18 yıl arasındaki ağır hapis cezalarıyla ilgili dava ise, Yargıtay'da karar aşamasında...)

Müşteki-mağdur çocukların avukatları Sabri Ergül ile Pelin Erda, kamuoyuna şu çağrıda bulunuyorlar:

‘‘Yüreği insan sevgisi ile dolu olanlar, işkenceye karşı olanlar, insan haklarına dayalı demokratik ve laik hukuk devletinden yana olanlar, adaleti Strasburg'ta değil Türkiye'de bulmak isteyenler, Türkiye'nin ve Türk yargısının bu sınavdan geçmesini, Türkiye'nin işkence ayıbından kurtulmasını, saygınlığını korumasını isteyenler...

Türkiye polis devleti mi, yoksa hukuk devleti mi? Türkiye işkenceyi iç hukuku ile kendi mahkemelerinde cezalandıracak mı, cezalandırmayacak mı, göreceğiz.

Polisler bu duruşmaya katılacaklar mı? Mahkeme kararı uygulanacak, İçişleri Bakanlığı polisleri mahkeme huzuruna çıkaracaklar mı?’’

Metin Göktepe davasında olduğu gibi polislerin duruşmaya getirilmesi için ille de Başbakan'ın talimat vermesi mi gerekiyor?

Ziraat'e teşekkür,Emekli Sandığı'na sitem

Ekim ayı maaşımı kuyruksuz ve de beklemeden bir kerede bankamatikten çektiğimiz için Ziraat Bankası Genel Müdürü'nden Allah razı olsun. Bu hassasiyetinin öteki bürokratlara örnek olmasını dileriz. Emekli Sandığı Genel Müdürü, biz garip memur emeklilerine her nedense grip aşısını çok görüyor. Üç yıldır ödenmiyor, cebimden ödediğimde de Emekli Sandığı'na 'ah' çekiyorum. Milletvekillerinin milyarlarca liralık faturaları ise ses çıkarmadan karşılanıyor. Herhalde emekliler çabuk telef olsunlar da, maaşlar Emekli Sandığı'nda kalsın diye düşünüyorlar. Unutmayın, sizler de bir gün emekli olacaksınız.

Münevver ERİLMEZ-Küçükyalı/İSTANBUL

MESAJ PANOSU

ÖSYM yönetimine sesleniyorum... 1997-98 yılında başlatılacak olan ‘Orta Öğretim Puanların ağırlıklarının mezuniyet yılına göre hesaplanması’ uygulaması, Anayasa'nın ‘Eğitimdeki eşitlik prensibine’’ aykırıdır. Geçen yıllarda herhangi bir sebeple başarılı olamamış bir gencin 1998 yılında sınava ilk kez gireceklerden başlangıçta 20 ila 40 puan kayıpla sınava sokulmaları büyük haksızlık olacaktır, bu gençlere yazıktır, günahtır. Mustafa ÖDER-Eminönü/İSTANBUL

SAYIN NURETTİN ŞEN'e... Belediyemize onca müracaatımıza karşın mahallemizin sorununa gözle görülür bir hizmet getirmediniz. Aşırı yağışlardan kanalizasyonumuz tıkandı, baktırmadınız. Bir komşum, son çare olarak kendi olanaklarıyla onarmaya çalışırken, elini sıkıştırdı, bir parmağı koptu. Niye önceden bir önlem almadınız. Vicdanınız sızlamıyor mu?

Cengiz YEDEKÇİ-Bağcılar Sokak, HALKALI

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Kuran'ı Kerim'i anlayarak okuyanlar, kindarlıkla dindarlığı karıştırmaz.’’

(Başbakan Mesut Yılmaz)

X