"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter!Söz milletin

Yalçın BAYER

Ömerli'nin imara açılması konusu tartışılıyor (2)

Havzalar nasıl korunsun?

Ömerli Barajı su havzasının yapılaşmaya açılacağını anlatan ‘‘Su havzalarında rant koalisyonu’’ başlıklı dünkü yazımız yankılandı. Ciddi projelere çomak sokmakla suçlandık. Bize kızanlarla tartıştık; ama ‘‘Tüm yeşil alanlara sahip çıkılsa da, su havzalarında katliam ve talan endişesi yaşandığı’’ görüşünde birleştik.

Devlet koruyamıyorsa, onu koruyanlar çıkacaktı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yazımızın sonundaki ‘‘Şimdilerde konuşulan, önümüzdeki dönemde Refah'ta Hoca'ın yerine kimin geçeceği ve gerekli olan parasal kaynağın nasıl sağlanacağı konusu...’’ cümlesine alınmıştı.

‘‘Benimle niye konuşmadınız. Benim tınlamadığım konu imardır. Göreve geldiğimde herkes 1, 2, 13, 14 ve 17 emsal vermişken, bunu Meclis kararıyla üç emsalin üzerine çıkartmadığımızı biliyor musunuz?’’ dedi.

Erdoğan, su havzalarındaki uygulamalar için şöyle konuşuyor:

‘‘Bir geçmişe, bir de bizim uygulamalarımıza bakın. Geçmişte havzalara yapılan binaları bile yıkıyoruz. Bize yönelik tepkilerin arkasında rantların kesilmesi yatıyor. İsimlerini geçirdiğiniz hocalarımızda leke bulamazsınız. Böyle bir pisliğe bulaşmaları mümkün değildir.’’

GARANTİ VERİRİM

Ardından İSKİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu, su havzalarının nasıl korunduğunu anlatıyor:

‘‘Biz daima adalet, eşitlik ölçüsünde hareket ediyoruz. 12 milyon İstanbul'un hakkını yedirmiyoruz. İlk kez İstanbul'da Mayıs 1994'ten itibaren mutlak koruma alanlarının tespitini yaptıran, özel havza timini oluşturan bizleriz. Geçmişte tek bina yıkılmamışken, aralarında köşklerin de bulunduğu 300 binayı ibret olsun diye yıkan, havzaları mafyanın elinden söke söke kurtaran biziz... İstimlakler için 1 trilyondan fazla para ödeyen de biziz...’’

Refah yönetiminin 'mutlak' koruma alanında yapılaşmayı kesinlikle önlediği bir gerçek...

Bu arada yönetmeliğin iptali için yapılan başvuruya İdare Mahkemesi'nin ret kararı verdiğini de öğreniyoruz Eroğlu'ndan... Ömerli'deki araziyi incelemeye alacaklarını söyleyerek şöyle diyor:

‘‘Ömerli AŞ'nin istekleri, yönetmeliğimizde öngörülen şartları sağlıyorsa, ona müsaade ederiz. 300 metrelik mutlak koruma alanında bina yaptırmayız... Orta korumada da, yüzde 8 bir yapılaşma vardır, o da 5 bin dönümden aşağı olamaz...’’

Eroğlu, Ömerli AŞ'nin müdür yardımcısı Ercan Kefli'nin doktora öğrencisi olduğunu doğrularken, Prof. Hasan Z. Sarıkaya'nın danışmanı olduğunu ekledi.

KEMER COUNTRY'NİN PROJESİ

Ömerli Havzası'ndaki 6.360 dönümlük arazinin tapusunun % 50'sine, hissedarların % 25 ile kat karşılığı anlaşan, bu durumda arazinin % 75'ini kontrol altında tutan Kemer Yapı ve Turizm AŞ'nin sahiplerinden Esat Edin'le uzun uzun konuştuk... Burada, Kemer Country örneğindeki gibi villalar yapmak istediklerini, 5 yıldan beri İSKİ, İTÜ ve Çevre Bakanlığı ile diyalog içinde çeşitli etütler yaptıklarını söylüyor.

‘‘Ne yapabilirdik?’’ diye sorduktan sonra haklı olarak şu gerçeğin altını çiziyor:

‘‘Devlet, buraları doğru dürüst koruyamıyor. Ne kadar yaygara yapılırsa kontrol elden kaçıyor. Mafya ve gecekonducuların eline geçiyor. Doğru bir iş yapılması lazım. Biz imar iznini bekliyoruz. Yoksa, yeni Sultanbeyli'lerin oluşmasıyla karşı karşıya kalınır. Doğrusu, bizim gibi insanların projeleriyle bu tip bölgelerin kurtarılmasıdır.’’

- Edin'ler yanlış yapıyorlar mı?

‘‘Projeyi icra ederken herhangi bir açık verirsek, hata ve usulsüzlük yaparsak, bu bize çok pahalıya mal olur. Bir şeyi yedi kere üfleyerek titizlik gösteriyoruz. Doğru yapmazsanız, kendinizi savunamazsınız.

- Havzanın koruma-kullanma dengesi nasıl sağlanacak?

- 5 dönümde bir villa mı olsun? İstanbul'lu olarak keşke 10 dönümde bir villa olsa diyorum. Havzaları koruyacak en iyi düzen bence bu.

HAVZALAR BİLEZİK İÇİNE ALINMALI

- Kaç konut yapılacak?

- 450 villa. Bazıları ikiz oldunca, toplam 700 villa... 9 km sahil bandını tümüyle kontrol altına almış bulunuyorsunuz, kuş uçurtmazsınız. Su Derneği kurar, baraj gölüne sahip çıkarsınız. Alemdağ Kışlası'nın, Sultanbeyli'nin kanalizasyonunu akıtmazsınız. Keşke bizim gibi 10 firma daha olsa, havzalar bilezik içine alınsalar...

Dünyada havzaların, 'koruma-kullanma' dengesi felsefesine göre korunduğunu belirten Edin'e göre, İSKİ'nin yönetmeliği bu bakımdan en sağlıklı uygulama...

Kemerburgaz'ı, 1986'da geldiklerinde gecekondulaşmaya bölge insanıyla açtıkları savaş sonunda kurtarabildiklerini hatırlatıyor Edin... İSKİ'nin yönetmeliğini 'sağlıklı' bir uygulama olarak nitelendiriyor.

YASAKÇI MI, YASAKSAVAN MI?

Edin Grubu'nun proje danışmanı Turgut Alev, Robert Kolej'li olduğunu, Zekeriyaköy'deki çalışmalarının dışında Özer Çiller'le, bu proje dahil hiçbir ilişkisinin bulunmadığını söyledi. Özetle, ‘‘Bırakın Ömerli'yi kirletmeyi, muhafaza altına alıyoruz’’ dedi.

Ömerli AŞ'nin Genel Müdürü Pınar Asöcal'dan: ‘‘Havzaları arazi ve gecekondu mafyasına teslim eden 'yasakçı' ve 'yasaksavan', plansızlığı planlamaya tercih eden zihniyeti değiştirip, aydın ve yapıcı bir zihniyete kavuşturmak değerli basınımızın sağduyusunda ve sorumluluğundadır.’’

İstanbullular bu olayı tartışmalıdır.

X