"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz milletin

Yalçın BAYER

Susurluk Komisyonu'nun kendisi komisyonluk...

Susurluk olayının aydınlatılmasına ilişkin umut kırıcı gelişmenin, REFAHYOL iktidarında değilde, ANASOL-D iktidarında ortaya çıkması bu konuda sağlam araştırma, soruşturma ve eşgüdümün yokluğunu kanıtlamaktadır.

Susurluk Komisyonu'nda olayın ekonomik boyutu yeterince irdelenmemiş, zahmet edilip yerinde incelemelerde bulunulmamış ve konu ekran gevezeliğine kurban edilmiştir.

Komisyon'dan, Nazileri girdikleri deliğe kadar kovalayan Nürnberg Mahkemesi'nin ciddiyetini veya eski Yunan'daki çelik-çomak mahkemelerinin cıvıklığını beklemiyorduk.

Ancak halkımız, haftalar boyunca ''ışık kapama'' eylemini, Susurluk Komisyonu'nun adeta kendisi ''komisyonluk'' olsun diye yapmadı.

Bülend KIRMACI / ANKARA

Kadıköy'de şaşırtıcı işler!..

Kadıköy yakasında, imar ve doğa açısında pek çok çarpıklıklar yaşanmaktadır. Son olaylardan bir iki somut örnek vermek istiyorum:

Suadiye'de, öteden beri mütahhitlerin iştahını çeken, ancak geçmiş dönemlerde, belediye başkanlarının imara açmaya cesaret edemedikleri çocuk parkı olarak, yeşil alanda kalan -araba talim sahası olarak adlandırılan- arazi, nasıl oldu da imara açılış verdi? Büyük cesaret isteyen bu iş, nasıl, niçin ve ne karşılığı yapıldı?

Kadıköy Yoğurtçu'da Kurbağalıdere kenarında, bir süreden beri ''eski eser çalışması'' adı altında, o yörede asla bulunmayan yeni yeni hayali binalar birbiri ardına inşa edilmeye başlandı. Şimdi de bunlar yetmiyormuş gibi Kurbağalıdere Köprüsü'nün hemen üstünde 4 katlı hantal bir ahşap bina yapılıyor. Yapılacak bir restorasyon çalışması önceden orada aynı şekilde bir binanın bulunmasını gerektirmez miydi? Ayrıca yapılan bina, Kurbağalıdere Köprüsü'nün genişletme yapılması gereken hizada bulunuyor. İmar mevzuatına da tümden aykırı.

Bir sorumsuzluk örneği de Vakko'nun Suadiye'deki yeni dükkânının önünde tretuvar üstündeki iki asırlık çamlardan birinin 'binayı gölgeliyor' gerekçesiyle hiç acımadan kesilmesi... Çapı 60 cm'ye yakın bu asırlık çam buram buram hâlâ çam kokuyor ve halkın burnuna bir cinayetin acısını haykırıyor. Hangi eli kırılası yönetici bu kesim iznini verdi? Asıl önemlisi bir Bağdat Caddesi sakini, bu olayı ihbar etmeyi hiç mi düşünmedi?

Bu çarpıklıkların sizin tarafınızdan kamuoyuna duyurulmasını istiyorum.

Av. B. Mazhar ERÜRETEN-BOSTANCI

'Abi-kardeş' muhabbeti

İstanbul Üniversitesi'nden bir öğretim üyesi yazıyor (Rektörlük seçimi arifesinde adının açıklanmasını doğru bulmuyor.): ''YÖK Başkanı Kemal Gürüz ile İstanbul Üniversitesi Rektörü Bülent Berkarda arasındaki 'abi-kardeş' ilişkisi şaşırtıcı bir şekilde sürüyor.

Geçen yıl Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde akıl almaz olaylar yaşanırken, YÖK Başkanı Kemal Gürüz, soruşturma açması beklendiği bir sırada Rektör Berkarda'ya 'desteğinin tam olduğunu' açıklıyordu. Geçtiğimiz hafta yaşanan skandal olaylarda ise, sıra Berkarda'daydı ve K. Gürüz'ü desteklediğini belirtmeyi ihmal etmiyordu.

İstanbul Üniversitesi'nin Cumhurbaşkanı Demirel'in de katıldığı önceki günkü açılışta bu sefer sıra YÖK Başkanı'na gelmişti. Gürüz törende konuşma yaparken, Prof. Berkarda'ya herkesin önünde kürsüden ''Bülent Abi' diye hitap ediyordu... Törende bulunanlar 'abi-kardeş' muhabbetinin nereye varacağını merak etmekten kendilerini alamıyorlardı.

Hırsızlar mı gelsin?

Esentepe Subay Evleri'nin bahçesi çevreyoluna bakmaktadır. Karayolları çevreyolunun bu kısmını tel örgüyle çevirmediği için bahçe, hırsızların mekânı, satıcıların çevreyoluna çıkmak için kullandıkları bir yol oldu.

Çocuklarımızı bahçeye çıkaramıyoruz. Arabalarımızı soyup, zarar veren hırsızlar, yarın bir gün evlerimizi de soyar.

Can ve mal güvenliğimiz için Karayolları'nın alakalarını bekliyoruz.

Saadet ACAR / ESENTEPE

Mesaj panosu

Beşiktaş Belediyesi'ne ait Ahmet Kaya yönetimindeki 34 SAG 59 plakalı çöp kamyonu, 27.09.1997 tarihinde saat 9.00 sularında Fatih Köprüsü'nden Edirne istikametine giderken çöpler TEM yoluna dökülüyordu. Şoförü durdurup, söylediğimde umursamadı. Beşiktaş Belediyesi'nin konuya duyarlı olmasını umuyorum.

M.Suha UÇAR-İSTANBUL

Oh ne ala!

''Eskent Kooperatif Birliği'nin Organize Sanayi'deki arsa tasisine yardımcı olduk, bunun içinde belediyemize Mercedes jestinde bulundular. Bu rüşvet değil, hediyedir.''

(Antalya-Kepez Belediye Başkanı İsa Akdemir)

X