"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz milletin...

Yalçın BAYER

Kayseri yolcuları böyle tokat yemedi!

Düsseldorf Havaalanı'ndan İstanbul'a dönerken bir grup Türk çevremizi çevirerek, Fly Travel uçak acentesiyle yaşadıklarını anlattı.

Geride THY üzerinden yapılan büyük bir vurgun çıktı. Çilesini de Kayseri'ye taşınan yolcular çekmiş.

Frankfurt, Köln ve Stuttgart yörelerinde THY'nin resmi acenteliğini yapan İlhan Görgülü, Muammer Dönmez, İsmail Özbay (Müdür), Mustafa Ülger, Muzaffer Sırakaya ve Gökalp Bayraktar, bölgedeki yolcu kapasitesini görerek Fly Travel adlı bir şirket kurmuşlar... Hem de THY Düsseldorf Bölge Müdürü'nün ‘‘bilgisi’’ dahilinde... Ardından Ümit Utku'nun döneminde, KTHY'ye giderek Kayseri'ye yaz döneminde işçileri taşımak üzere sözleşme yapmışlar... Kayseri'de Hava Kuvvetleri'nden izin alarak Erkilet Havaalanı'na Almanya'dan direkt uçuş iznini de almışlar.

Yaz başından itibaren 20 Ağustos'a kadar Kayseri'ye yaklaşık 8 bin yolcu indirmişler. Bu tarihlerde Ümit Utku, KTHY Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan alınınca ‘‘azap’’ başlamış. Çünkü yeni yönetim, parayı tahsil edemeyince kiralık uçak vermeyi durdurmuş...

Geri dönüşte yaklaşık 1400 yolcu perişan olmuş. İzinlerini Kayseri, Van, Erzurum, Kırşehir, Niğde gibi yörelerde geçirenler günlerce Kayseri'de sürünmüşler. Bu acenteye bilet kesen öteki firmalar da mağdur olmuşlar. Yeni uçaklar kiralayarak, yolcularını Almanya'ya getirmeye başlamışlar.

Bize anlatılanlara göre, yolcuları getirmek için bir gayret gösteren Fly Travel ortakları ortadan kaybolmuşlar. Özellikle bu işi organize eden Ümit Utku'nun yakını İlhan Görgülü, ‘‘Ben şirketin altıda bir ortağıyım. Öbür ortaklardan hesap sorun‘‘ demeye başlamış...

Mağdur acenteler ve yolcular soruyor? THY acenteleri şirket kurup yolcu taşıyabilir mi? Düsseldorf Bölge Müdürü, kendi kurumunu baltalamak mı istiyor? KTHY'den kaldırılan her uçak başına kimlere komisyon ödendi?

Bu vurgundan 2 milyon mark kaldıranlar kimlerse, THY ve KTHY yöneticileri hemen hesap sormalıdırlar.

Polis-savcı çelişkisi

Ankara'dan bir avukat okurumuz arayarak, ‘‘Adli her olayda medyanın günlerce manşetlerden suçladığı sanıklar salıverilince, her kafadan bir ses çıkar. Hepsinin ortak paydası birtakım güçlerin yargıyı baskı altına alıp olayları kapattırdığı şeklindedir. Bana göre, gerçek tümü ile bu sanıdan ibaret değildir’’ diyor.

Nedenini de şöyle anlatıyor:

‘‘Son günlerde ortaya atılan iddiaların hemen hemen tümü güvenlik güçleri ve onların siyasi uzantıları ile ilgili. Yani, suçlamalar polislerle ilgili... İşte işin püf noktası da burada. Suçlanan ile suçu araştıracak kimseler aşağı yukarı aynı. Hele hele işlendiği iddia edilen suçun içerisinde ASALA, PKK gibi örgütlerle ilgili ilişkiler var ise, güvenlik güçlerinin birbirlerini suçlamalarını istemek bir bebeğe ağlamamasını rica etmeye benzer.’’

‘‘Peki çözüm nedir?’’ diye soruyoruz okurumuza:

‘‘Çözüm, güvenlik güçlerinin işlediği iddia edilen suçlarda, soruşturmanın her aşamasının bizzat Cumhuriyet Savcısı'nca yürütülmesini sağlamaktır. Gerçekte CMUK da bunu emretmektedir. Ama, birçok olayda olduğu gibi fezlekenin hazırlanması, Susurluk ve benzeri olaylar da yalnızca polise bırakılmaya devam olunduğu sürece, deliller bir türlü toplanamayacaktır.’’

Peki, bu biraz da aynı meslek grubundaki kişilerin dayanışması olarak yorumlanabilir mi? Yanıtı şöyle oluyor: ‘‘Manşetlere çıkarılan olayların yargıca sonuçlandırılamamasının bence önemli nedeni, Cumhuriyetin Savcılarının görevlerini gereğince yapmamalarıdır. Olayı faili meçhul hale getirip birtakım güçlerden bahsetmek kolay. Ama asıl sorumluları bulmak her zamanki gibi zor.’’

Oysa, asıl sorumlular olayı çözmek ve yargının huzuruna getirmesi gerekenler değil mi?

Nesin Vakfı'ndan çağrı

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Ali Nesin, Nesin Vakfı çocuklarının Çatalca ve yöresindeki okullarda diledikleri gibi yetişmesinin olanaksız olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, Çatalca'da 8 yıllık bir ‘‘Aziz Nesin İlköğretim Okulu’’ kurmayı tasarladıklarını söylüyor. Nesin Vakfı'nın yasal olarak özel okul işletme hakkı yok. Bu nedenle okul işletmek için Aziz Nesin Eğitim Vakfı kurulacak. Nesin Vakfı'nın 40 dönümlük arazisi üzerinde okul ve öğretmen lojmanı inşaatı için 40-50 milyar gerekiyor. Bu amaçla bir kampanya açıldı. Aziz Nesin İlköğretim Okulu Bağış Kampanyası için bağışlar şu hesaplara yatırılabiliyor: Vakıfbank Çatalca Şubesi Hesap No 237-2007935 (TL için), 237-4007937 (Dolar için), 237-4007936 (DM için). Tel: Nesin Vakfı (0212-783 63 59, Faks: 783 63 58, Ali Nesin Ev: 0216-302 79 89)

Mesaj Panosu

DEMOKRAT PARTİ ve Demokratlar Kulübü; Adnan Menderes'i Anıtmezar'da bugün saat 10.00'da anıyor. Daha sonra da ‘Demokrasi ve Menderes’ konulu bir panel düzenliyor.

OKURUNUZUN 'Etiler Akmerkez'deki döviz büfesi' olarak sözü edilen döviz büfesi Villa Döviz Ticaret AŞ'dir. Akmerkez'de benzer faaliyette bulunan başka bir firma bulunmamaktadır. Piyasada güvenilirliği ve titizliği ile tanına firmamız sözü geçen geçici alım veya satım makbuzu ve benzeri belgeleri kesinlikle kullanmamaktadır.

İbrahim YEŞİLNACAR-Villa Döviz Ticaret AŞ

ÖĞRETMENLERE

‘‘19-30 Haziran 1997 tarihleri arasında yapılan öğretmen atamaları hakkında başlatılan inceleme işlemine devam edildiğinden, ataması yapılmış olup henüz göreve başlamayan öğretmen adaylarının göreve başlatılmamaları yönündeki tedbir sürdürülmektedir.’’

(Milli Eğitim Bakanı Hikmet Uluğbay)

X