"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz milletin...

Yalçın BAYER

24 Temmuz!?

Tablo hazin... Pek çok gazeteci, yazar ve düşünce adamı, 'düşünce suçlusu' olarak cezaevlerinde yatıyor.

3713 sayılı Terörle Mücadele Yasası ve ilgili maddeleri, 5860 sayılı Basın Yasası, 5816 sayılı Atatürk'e hakareti men eden yasadan yargılanarak hüküm giyenler ve tutuklananların sayısı 78'i aşıyor.

Bir o kadarı da yargı kapısında...

Bugün 24 Temmuz... Gerçek anlamda, 'Basından sansürün kaldırılışının yıldönümü...' Ama biz bugünü 'Gazeteciler Bayramı' olarak da kutladık 12 Mart 1971'lere kadar...

Artık gazetecilerin 'bayram' edecek hali yok.

Yıllardır 'Geleneksel Gazeteciler Günü' olarak hep buruk kutlamalar yapıyoruz. Kaygımız giderek artıyor.

Bugün beşinci kez Afyon'dayız... Acaba, Metin Göktepe'yi öldürmekten tutuklanan beş polisi duruşma salonunda kelepçeli olarak görebilecek miyiz?

Başbakan Mesut Yılmaz, 600'e yakın gazetecinin imzaladığı bildiriyi dün kendisine sunarken, İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu'na polislerin duruşmaya gönderilmesi talimatını veriyordu. Devlet Bakanı Cavit Kavak da kendi dönemlerinde idarenin her zaman yargıya yardımcı olacağını söylüyordu.

Afyon Kocatepe'de Atatürk anıtına bugün sembolik bir kalem koyacağız. İstanbul'a dönüp, Dolmabahçe Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Demirel ile Işık Yurtçu ve Orhan Erinç'e 'Basın Özgürlüğü Ödülü' vereceğiz.

Hastaneye kelepçeli olarak getirilen Işık Yurtçu ile simgeleşen cezaevlerindeki gazetecilerin serbest bırakılması için hükümetten duyarlılık bekliyoruz. Erteleme veya af değil, gazetecileri mahkum eden antidemokratik yasaların değiştirilmesini istiyoruz.

Basın, haber alma ve düşünce özgürlüğü önündeki tüm engellerin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Avrupa'daki düşünce özgürlüğü standartlarını, demokrasiyi özlüyoruz.

Türkiye bu ayıba layık olmamalı.

İnsan hakları havarileri!..

25.2.1997 tarihli Milliyet'teki bir haber, sayın insan hakları havarilerinin, madalyalı ulusal yazarlarımızın dikkatinden kaçmış olmalı.

Almanya'nın en radikal ve en büyük Neo-nazi grubu olarak nitelendirilen 'Özgürlükçü İşçi Partisi' kapatılmış...

Kapatma kararı Almanya'da olduğu için kimse müşahit avukat göndermiyor veya Yeşiller grubundan sayın hanımefendiler ayağa kalkmıyor. Herhalde bu parti Türkiye'yi bölme veya devleti kurma çalışması yapmadığına göre mübahtır diye düşünülüyor olmalı!

Merak ettiğim konu acaba bu parti mensupları ikinci bir parti kurabildi mi? AT üyelerinden veya bizim demokrasi havarilerinden müşahit gönderme isteği geldi mi? Tabii ki hayır. Öyleyse ben Almanya'yı dünya insan hakları kurumuna şikâyet etmek istiyorum. Hiç olmazsa kendi ukalalıkları ile ders alıp yüzlerini kızartabilir miyiz diye düşünüyorum.

O tarihteki bu düşüncemi şimdi demokrasilerde parti kapatılmaz diyen sayın Erbakan'a hayal aleminden uyanması dileği ile hatırlatmam gerektiğini sanıyorum.

Herhalde Arapça gazetelerde haber yer almadı.

Can SU-Batıkent/ANKARA

Gazi'ye ayıp

Samsun Lisesini, 1944,45 ve 46 yıllarında bitirenler (H.Ali Yücel zamanı) toplanıp 14.5.1994 tarihinde Samsun'a giderek anılarımızı tazeledik. Atatürk anıtına çelenk koyup, Atatürk Müzesini ziyaret ettik.

Kapalı, iki yıldır onarım bekliyor, dediler. Keşke görmeseydik. Ahşap bina tavanlarda yağmur akıntısı izleri, küçük odada yazıhanesi, yatak odasında karyola, cibinlik ve siyah terlikleri toz içinde, duvarlarda tarihi tablolar bakımsız.

Aradan yıllar geçti...

Geçenlerde gazetenizde ‘‘Gazi Müzesi, 5 yıldır ziyaretçilere kapalı tutuluyor'' haberini okuyunca şaşırdım. Koca Samsun, onarım için 9.5 milyar lirayı 5 yıldan beri bulamadıysa Vali Beyefendi ne için yakınıyor?

Şerafettin UNAT-Bakırköy-İSTANBUL

Mesaj Panosu

BURDUR'un Çavdır İlçesi Fethiye yolu üzerinde önemli bir kavşak... Dedesinin yanındaki tatil yapmakta olan oğluma bir bisiklet alıp köye yollamak istedim. Ancak bisikleti Burdur'a kadar gönderebileceklerini söylediler. Burdur-Çavdır arasında çalışan araçlar küçük olduğundan, bisikleti taşımıyorlarmış. Küçük ve kimseyi ilgilendirmeyen bir ayrıntı ama çaresiz insanları umutsuzluğa sevkediyor.

Ali YAYLI-Kasımpaşa/İSTANBUL

JETPA'ya... Motosiklet kampanyanıza katıldık. Vadettiğiniz sürede vermediniz. Telefon ediyoruz, ayrı ayrı mazaretler söylüyorsunuz. Mayıs ve Haziran teslimatı motosikletler hâlâ gönderilmedi? Ey Jetpa'cılar bin pişman olduk. Geçikeceğini bilseydik değil hayatta, ahirette de yazılmazdık. Biz beklemeye devam ediyoruz, bakalım nereye kadar!

Ramazan AKAY/Ömer ÖLKER-NUSAYBİN

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘(Çiller'e...) Elinize asayı alıp, karış karış Anadolu'yu dolaşın, elinizdeki asayla çoraklaşmış toprakları sulayın.''

(DYP Konya Milletvekili Necati Çetinkaya)

X