"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz milletin...

Yalçın BAYER

'Bugün benim doğum günüm'

Ümit Utku'nun görevden alındığını bildiren dünkü yazımıza yoğun kutlamalar aldık. Gelenlerden sadece birine, Ercan Turizm'den Ercan Hallaç'ın yazısına yer vermek istiyoruz:

‘‘Bugün benim doğum günüm...

Gazetedeki haberi okuduğumda 33 derece olan miyop gözlüklerimin iyileştiğini, insan olduğumu, yaşadığımı, adaletin var olduğunu ve artık çok acı ama gerçeklerin görülebildiğine şahit oldum.

Çünkü, yıllardan beri hiç layık olmadığı bir makamda oturan ve saygı duyulmayan bir kişinin saltanatına son verilmişti. Mesleğim adına utanç duyduğum ve bir yıldır bu yanlış için kamuoyu yaratmaya çalıştığım kişi artık yoktu.

Bu kararı veren ve gerçeği gören her yetkiliyi candan kutluyorum. Önce insanlık, sonra ülkem adına. Ben artık Türkiye'de yaşıyorum, ne mutlu!''

Utku'nun, KTHY Yönetim Kurulu Başkanlığı'ndan azledilmesinin, Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun yaptığı soruşturma sonucu olduğu anlaşıldı.

Başbakan Mesut Yılmaz da, KTHY'nin ortağı olan THY'ye gönderdiği yazıda gerekli işlemin yapılmasını istedi.

THY Yönetim Kurulu önceki gün toplandı ve Türk Ticaret Kanunu'nun 275/2. maddesine dayanarak Ümit Utku, Mehmet Muhsinoğlu, Dr. Mücahit Atmanoğlu ile Denetçi Şadan Giral haklarında 'azil' kararı aldı. Yerlerine de Sözer Özel, Aytekin Bilgi, Vural Akgün ve İlknur Ezgü'yü (Denetçi) atadı.

İBRALAR KALDIRILSIN

Bu arada çok önemli bir karar da aldı THY Yönetim Kurulu:

‘‘...yapılacak ilk genel kurulda gerekirse, daha önceki yıllar için yapılmış ibraların da kaldırılmasını teminen gerekli değerlendirmelerin yapılarak uygun tedbirlerin alınmasına, bu durumun KKTC İnkişaf Sandığı'na bildirilmesine ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla da KKTC hükümetine bilgi verilmesine ve bütün bunların uygulanmasından da THY Genel Müdürü Atilla Çelebi'nin yetkili kılınmasına...''

Yasadışı uygulamalarına isyan ederek daha önce KTHY Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden avukat Ruhi Kahraman, bakın Utku'yu nasıl tanımlıyor:

‘‘...Alım satımlara fesat karıştıran, gözü paradan puldan başka bir şey görmeyen, iğreti makyajlarla göz boyayan, rakamlara dahi yalan söyleten, KTHY'nin güven ve itibarını yok eden, mali yapısını yerle bir eden...''

İstanbul'dan bir telefon: ‘‘Cem Kozlu, geciktirmeden KTHY'nin evraklarına elkoydurmalıdır. Bu arada, Utku'nun adamı olan İlknur Özgü'ye dikkat edilmelidir.''

Kıbrıs'tan bir ihbar: ‘‘Sezonun en hareketli döneminde KTHY Londra Müdürü Mukaddes Caknino ile KTHY Genel Müdür Yardımcısı Teoman Tosun ve Mali İşler Başkanı Kenan Ateşlioğlu'nun Kıbrıs'ta ne işleri olabilir? Koltuk mu satıyorlar? Faaliyetleri neden izlenmiyor? KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu artık gerçekleri görmelidir.''

'Azil' kararı dün KTHY'nin Mecidiyeköy'deki merkezine tebliğ edilirken, Utku'nun 'ballı koltuğu' bırakmamak için hangi gerekçeleri sunacağı bilinmiyor.

Kimsenin yaptığı yanına kâr kalmamalıdır.

Encümen doğru yaptı

Belediyeler, imar hareketi yaratmak için nerede bir vakıf, okul arazisi varsa talip oluyorlar. İlla bir rant yaratılacak... Eminönü Belediyesi bölgesinde birçok okulu işhanına çevirmek üzere çalışmalar yapıyor. Son olarak Şişli Belediyesi de, Ermeni Karagözyan Vakfı'nın Şişli'deki arazisine katlı otopark yapımı için talip olmuş, olay Başbakan Mesut Yılmaz'a kadar yansıyan tartışmalara yol açmıştı.

Belediye, 'Karagözyan Vakfı'nı, otopark işletmecisinin baskısından kurtarmak istiyordu.'

Şişli Belediyesinden dün yapılan açıklamada, Encümen kararıyla arazinin istimlak kararından 'şimdilik' vazgeçildiği, ancak bu dev projeden vazgeçmeyerek vakıfla görüşmelerin sürdürüleceği bildirildi.

Ermeni Cemaati'ni birbirine düşürmemek için şeffaf olmak gerekmiyor muydu?

Mesaj Panosu

ZİVERBEY Yeni İmar Sokak sakinleri olarak Yavuz Apartman'ın şu anda ördürdüğü 1.5-2 metrelik utanç duvarı ile karşı karşıyayız. Kadıköy Belediyesi'ne ulaşamıyoruz. Bu çirkinliğe dur diyebilecek yetkili bir merci arıyoruz.

Latife SOYSAL-KADIKÖY

TEKİRDAĞ'dan İstanbul'a kadar sahiller konut dolu. Marmara Ereğlisi yöresinde telefonlarınız bozulursa yandınız. Yeniçiftlik beldesindeki telefon idaresi, iki personeli ile arızaları gideremiyor. Tekirdağ Telekom

Mehmet TALAY-M. EREĞLİSİ

SEVGİLİ müteahhidimiz Ali Günaydın Bey... Sizinle inşaatımızın anlaşmasını yaparken ağzınızdan bal damlıyordu. Paramızı DM üzerinden peşin ödemiştik. Binamızı da 5.1.1997'de bitirecektiniz. Aylar geçti, adınıza yakaşır şekilde 'adil' davranmadınız.

Seher-Yakup CANBULAT-Ravensburg-ALMANYA

GÜNÜN SORUSU

‘‘Kaş, Kalkan, Kekova, Demre ve Patara gibi turistik yöreler, yaklaşık 25 bin yatağa sahip. Burnumuzun dibindeki Yunanistan'ın Meis Adası'nda havaalanı var, bizde niye yok?''

(Mehmet GÜLSEVEN- Kaşlılar Derneği Başkanı-ANTALYA)

X