"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz milletin

Yalçın BAYER

Hayalet havaalanı

Uluslararası Çorlu Havaalanı 10.8.1998 günü Cumhurbaşkanı Demirel tarafından açılıyor. Seçimlerin başlangıç tarihi itibariyle istifa eden Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir'in yerine getirilen Ahmet Denizolgun da açılışta bulunuyor.

Askeri tesisler içindeki Çorlu Havaalanı aslında, Atatürk Havaalanı'nın yükünü azaltmak amacıyla yapılmıştı. Kargo ve charter seferleri buraya aktarılacaktı. Teşvik amacıyla inen uçaklara 1000 dolar prim verilecekti.

Nitekim, free-shop'lar ve büfeler ihale edildi; temizlik işleri taşerona verildi, yolcu ve yük taşımacılığı için bir kooperatif kuruldu. Sonuçta; polis, gümrük -Edirne ve Tekirdağ'dan geliyor- ve temizlik işleri dahil bugün 150 kişilik bir kadro oluşturuldu.

Gelin görün ki, trilyonların harcandığı havaalanı atıl durumda... Hemen hemen hiçbir işlevi yok.

Geçenlerde bir gazetede yazıyordu; iki ay içinde alana inen Rus uçaklarının sayısı 149, yolcu sayısı da 2619... Yolcuların yarısını uçakların personeli oluşturuyor.

Alanla ilgili ilginç gelişmeler gözleniyor:

Örneğin, bir Rus uçağı önce Atatürk Havaalanı'na iniyor, sonra da Çorlu'ya ‘park’ için gidiyor. Ya da ilk önce Çorlu'ya iniyor, iki üç gün yattıktan sonra yakıt almak için mutlaka Atatürk Havaalanı'na gidip geliyor.

Kesin kabulü yapılmayan havaalanının yakıt vermek için gerekli araç-gereç ve personeli yok.

İşyerlerini kiralayan firmalar, yolcu olmadığından batmış durumda. Tekel, satış standını bile açmadı. ‘‘Kira bedelinin aylık ciro ve kárlılık karşısında çok fahiş kaldığını’’ bildirerek kira sözleşmesinin feshini istiyor.

SİNEK AVLIYOR

Büfe kiralayanlardan Hüseyin Ülger ve Levent Birengel ise, herhangi bir yolcu trafiği olmadığı için kira bedellerini karşılayamadıklarını bildiriyorlar. ‘‘İki ay açık kaldık, 250 milyon ciro yaptık, toplam zararımız 10 milyarı buldu’’ diyerek sözleşmenin feshini istiyorlar. DHMİ ise ‘‘Olmaz, daha bir yıl sözleşmeniz var, kirayı ödeyeceksiniz’’ diye ısrar ediyor. Buna karşılık DHMİ bir yandan da, standları yeniden kiraya vermek için ilanlar veriyor.

Yani herkes havaalanından kaçmak istiyor. DHMİ Genel Müdürü Taner Küçükünsal, ‘‘Gidemezsiniz’’ diyor. 3 milyar hava parası veren taksiciler, kan ağlıyorlar. Havaalanı, açılış sırasında söylendiği gibi Çorlu'ya ve çevresine hiçbir katkı sağlamıyor.

Hesap kitap yapılmadan kağıt üzerindeki projeler gayet güzel... Müteahhitler para kazanıyor. Ama işlevsiz bırakılan bir havaalanının devlete maliyeti hiç göz önüne alınmıyor.

Memurların suratından düşen bin parça; bir memur, ‘‘Hayalet bir havaalanı, sanki film stüdyosu çevrilmek üzere yapılmış’’ diyor.

Küçükünsal'a soru; burasını ‘uçak otopark’ı yapmak için mi açtınız? Atatürk Havaalanı'nın yükünü başka bir tarafa aktarmak, birilerinin çıkarına mı dokunmak oluyor?

Tayinler açılsın

- BİZLER yeni hükümetin memur tayinlerini durduran kararının mağdurlarıyız. Sağlık Bakanlığı'nda kadro ve yeni değişen memur atamaları üç aydır kapalıdır. Mayısa, yeni hükümete kadar beklersek 5-6 ayımız gitmiş olacaktır. Zaman bazı insanlar için önemlidir. Lütfen acilen tayinler açılsın.

(Ali AKYÜZ-İSTANBUL)

Suçum çok mu büyük?

ADANA Çukobirlik Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu'ndaki görevime dönebilmek için beş yıldır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na başvuruda bulunurum. Her defasında Çukobirlik'ten gelen yanıt 'iş akdiniz feshedilerek ayrılmışsınız' şeklindedir. Görevinden ayrılmak zorunda kalan, torpili olmayan vatandaşlara ne zaman af gelecek acaba? 5 yıldır beklediğime göre suçum PKK'dan daha mı kötü? Bu yazıma Sanayi ve Ticaret Bakanlığı cevap verebilir mi?

Osman Nevza ÇİFTÇİOĞLU-ADANA

- İSTANBUL'dan Kenan Yalçın, Antalya'daki polisleri protesto ediyor: ‘‘Onlar yüce Türk Emniyeti'nin bir mensubu olmaya layık değildirler. Emniyet Müdürlüğü'nün çok sevdiğim bir sloganı vardır: ‘‘Her bireyin vicdanı kendinin polisidir. Ancak vicdanı temiz olmayan polisten korkar.’’ Benim de bir deyişim vardır. ‘‘Haksız olan daima saldırgandır.’’X