"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter Söz Milletin

Yalçın BAYER

'Adaletsiz şehir...'

ANAP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ali Talip Özdemir, İstanbul'a ‘‘Adaletsiz şehir’’ adını takmış...

İç karartıcı çok 'berbat' bir İstanbul tablosu çiziyor:

‘‘İstanbul tıkandı... Alarm veriyor... Felakete sürükleniyor... Fakiri ve zengini ile mutsuz... İşgal altında... Yol bitti, kaynak bitti... Megaköy...’’

Sahneye yerleştirilen fotoğraflar ve gazete başlıklarından derlenmiş olumsuzlar üzerine yorumlar yapıyor.

‘‘Virane kent’’ diyor İstanbul'a...

Bunları herkes biliyor.

Belki kampanyayı yürüten reklam şirketinin bir taktiği bu... Onlar öyle istemiş olabilirler. Bu kalıbın içinde kalmak Özdemir'i biraz da sıkıntıya sokmuş olabilir.

Halbuki, Konya Ereğli ve Bakırköy'de dört kez belediye başkanlığında bulunmasından ötürü bu konularda 'tecrübeli' olması gerekiyor.

İlk çıkışlar, biraz heyecan verebilir. Çünkü Özdemir, bu adaylığı zor koparabildi.

Kent ve yaşama yönelik vurgulamalar neden yok?

İnsan hakları, çevre, tarihsel ve kültürel değerler, bireysel değerlere saygı unsurları artık çağdaşlığın temel kuralı sayılıyor.

Özdemir'le bunları konuşuyoruz:

‘‘Çok doğru... Hedeflerimi ve programımı önümüzdeki günlerde açıklayacağım.’’

Acaba, projelerinin 'çalınması'ndan mı endişe ediyor?

‘‘Uçbeylerim’’ dediği ilçe belediye başkan adayları ile İstanbul'u ayağa kaldırmak için çok büyük bir mücadeleye başlayacağını bildiriyor.

Umut saçıyor.

‘‘Dürüst, şeffaf bir yönetimle İstanbul'u kurtaracağız, müreffeh bir yaşam vereceğiz. Bütün mozayiklerle kucaklaşacağız. İstanbul'u Avrasya'nın merkezi yapacağız. Bunun için kaynağı biliyoruz, kanunları biliyoruz.’’

Ve bir şeye daha dikkat çekiyor:

‘‘Gizlimiz saklımız yok, rant hesabımız yok.’’

Ali Talip Özdemir'in, 19 Nisan sabahı uygulayacağını söylediği 'Acil eylem planı'nı perşembe günü dinleyeceğiz.

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Belediyenin her köşesine 'Rüşvet alan da veren de vatan haindir' diye yazdıracağım.’’

(MHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Melih İnan)

YORUMSUZ

YALANLAMA... Yargıtay Onursal Başkanı Müfit Utku, ‘‘Seçmece Mebus’’ (2.3.1999) tarihli yazımızın içinde adının geçmesi üzerine şu açıklamayı gönderdi:

‘‘Halkı bilgilendirme işlevini yerine getiren basının verdiği haberlerin gerçeklik, ölçülük, güncellik, konu ve ifade arasında düşüncel bağımlılık unsurlarını içermesi gerekmektedir. 2.3.1999 tarihli Hürriyet Gazetesi'nde sayın Yalçın Bayer'in köşesinde hakkımda yayınlanan haberin gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Ben Ömer Lütfü Topal'ı hiç tanımam, hiç karşılaşmadım, kendisi ile telefonda dahi görüşmem olmamıştır.

Bu nedenle gazetenizde defalarca çıkan ve gerçeği yansıtmayan bu konuların doğru olmadığını bildirir, bu yazının gazetenizin aynı sütununda yayınlanmasını rica ederim.’’

DOĞRULAMA... Utku, Topal'ı hiç tanımadığını açıklarken, Turizm Bakanlığı eski bürokratı Aliye Kara ise Organize Suçlar Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nde 25.11.1998 tarihinde alınan ifadesinde şöyle diyor:

‘‘... (Topal'ın) Adliye ile ilgili olan işlerde ise hem Adalet Bakanlığı görevlileri, hem de polisler hallederdi. Adalet Bakanlığı'nda dönemin Yargıtay Başkanı Müfit Utku ile samimi olarak tanışmaktaydı. Kendisini, kardeşi olan Ümit Utku tanıştırmıştı. Herhangi bir işini halledip halletmediğini bilmiyorum. Adliye işleri ile avukat Ekrem Marakoğlu daha çok bilgi sahibidir.’’

Yorum sizin.

- ANKARA'nın hangi parkına gitseniz hayvan pisliğinden iğrenirsiniz. Mideniz ağzınıza gelir. Kaldırımlarda hayvan pisliğinden yürüyemezsiniz. Biz nasıl bir millet olduk anlayamıyorum. Maalesef birbirimize saygımız kalmadığı gibi, sağlığımızı da düşünmez olduk. Çocuklarımızı, torunlarımızı götürecek park bulamıyoruz. Seğmenler Parkı'nı görseniz güzelim park pislik, sinek yuvası olmuş. Lütfen çocuklarımız için biraz çevreye sahip çıkalım.

İsmet KARANFİLCİ-ANKARAX