"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! söz milletin

Yalçın BAYER

Çetinsaya kimlerle yargılanıyor?

Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya, yasadışı ve usulsüz uygulamalarını, kurucu başkanı olduğu Eminönü Hizmet Vakfı'na yönelik yolsuzluk iddialarını sık sık gündeme getirdiğimizde bize şöyle mektuplar yazıyordu:

‘‘Neden ülkenin temel yapılarına yönelik kalkışma içindeki kişilerin cephesinde yer alıyorsunuz?’’

Özellikle Kayseri'de ranta dayalı bir yaralama olanından söz etmemiz kendisini ciddi şekilde rahatsız etmişti. Olay şuydu:

Kayseri'de kurulu Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı N. Mehmet Yakuter, geçen yıl mart ayında Kayseri'nin Aydınlar (Tavlusun) köyü sınırları içinde bulunan 6.5 milyon metrekarelik meşelik Hazine arazisinin ülkücü ve mafya gruplarınca ele geçirilmek üzere çeşitli oyunlar düzenlendiğini, Genelkurmay başta olmak üzere tüm resmi kurumlara bildirmişti.

YAKUTER VURULACAĞINI BİLDİ

Yakuter, ‘‘Beni öldürmeyi başarırlarsa meşe ormanını yok edip 1000 adet villa arsası yapacaklardır. Öldürülürsem, bu alanda bir Doğa Üniversitesi kurulmasını vasiyet ediyorum’’ demişti.

Beklediği gibi Yakuter, 3.9.1998 günü akşamı yedi kurşunla ‘cezalandırıldı’, bunların dördü bacaklarına isabet ederek sakat kaldı. Çaresizliğine karşın bu mücadelesini sürdürdü ve polise ‘‘Beni vurduran İbrahim Sungur'dur. Bu saldırının ucu Eminönü Belediye Başkanı Ahmet Çetinsaya ve Cemal Aslandağ'a uzanmaktadır. Çünkü Sungur, Çetinsaya'nın İstanbul'daki korumasıdır’’ dedi.

Aslen, arazinin yer aldığı Tavlusu'yla sınırı bulunan Talas ilçesinden olan Çetinsaya, aynı gün bir bildiri yayınlayarak iddiayı ‘‘iftira ve utanç verici’’ olarak nitelendirdi, kişi hakkında yasal işlem yaptıracağını söyledi.

Birkaç gün sonra Sungur'un tetikçisi olduğu ileri sürülen Cezmi Karataşlı ile Yakuter'i Karataşlı'ya gösteren Mustafa Karatoprak yakalandı.

TALİMAT SUNGUR'DAN

Karatoprak polise, Yakuter'i vurma emrini Pınarbaşı Cezaevi'nde yatan Dede Göç'ten aldığını söyledi. Bunun üzerine ifadesi alınan Dede Göç de, kendisini hastanede ziyaret eden İbrahim Sungur'un ‘‘Bu Yakuter denen şerefsiz, arsa konusunda üzerimize çok geliyor. Bunun için gerekeni yapın’’ dediğini itiraf etti.

Kayseri Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturması sırasında Mehmet Yakuter, saldırının cürüm işlemek üzere oluşturulan bir çetenin organizasyonu olduğunu öne sürerek, davanın Ankara DGM'ye intikal ettirilmesini sağladı.

Dosya, Ankara DGM'ye gönderildi.

DGM Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Haney, 2 No'lu DGM'ye sunduğu iddianamesinde, sanıklar Cezmi Karataşlı, Mustafa Karatoprak, Dede Göç, İbrahim Sungur, Zeki Sungur, Cemal Aslandağ ve Ahmet Çetinsaya haklarında ‘‘taammüden adam öldürmeye tam teşebbüs, cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak ve teşekkülün lideri olmak’’tan 6136 sayılı yasaya göre dava açtı. Cumhuriyet Savcısı, Ahmet Çetinsaya'nın ise, TCK'nın 313/1. maddesinden cezalandırılmasını istedi.

ÇETİNSAYA'NIN İFADESİ GELMEDİ

Dava önceki gün Ankara 2 No'lu DGM'de başladı.

Mahkemeye gelen bir belgede, Mehmet Yakuter'in vurulmasını azmettirmekten yargılanan İbrahim Sungur'un, trilyonluk araziyi almak için Milli Emlak Müdürlüğü'ne yazı yazdığı ortaya çıktı.

Mahkeme sanıklar Mustafa Karatoprak, Cezmi Karataşlı ve Dede Göç'ün tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı.

Bu arada sanık Ahmet Çetinsaya'nın savunması için İstanbul'a yazılan talimata yanıt gelmediği görüldü. İlgili mahkemeye yeniden yazı yazıldı. Bu arada Çetinsaya'nın, sık sık ziyaret ettiği bilinen Talas'ın ANAP'lı Belediye Başkanı Mehmet Timuçin'in da tanık olarak dinlenmesine karar verildi.

Evet... Çetinsaya İstanbul'da birçok davadan yargılanıyor. 9.2.1999'da görevini kötüye kullanmaktan beraat ettiğini bir basın bildirisi ile duyurdu. 1.3.1999 tarihinde ise belediyede çalışan iki memuru mahkeme kararına rağmen yasal süresi içinde görevine iade etmediğinden bir yıl hapse mahkûm oldu. Bu kez duyuru yapmadı.

Çetinsaya'nın neden aday olmadığı şimdi daha iyi anlaşılıyor.

İstenen ceza

Çetinsaya için talep edilen TCK'nın 313. maddesi şu cezayı içeriyor:

‘‘Her ne suretle olursa olsun cürüm işlemek için teşekkül oluşturanlara veya bu teşekküllere katılanlara bir yıldan iki yıla kadar ağır hapis cezası verilir.’’X