"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter Söz Milletin

Yalçın BAYER

Gençleri harcamayalım

Okullarda velilerin, okul aile birliği ve dernek-okul idaresiyle el ele verip çalışmaları gerekirken, tam tersini yapmaları, hatta öğrencileri, istemedikleri kişilerin aleyhine teşvik edip gazetelere şikáyet ettirmeleri bardağı taşıran bir felaketin habercisidir. Çocuk ruhunu böyle mi işliyorsunuz? Bu eğitime sığmaz.

Medyaya teşekkür ederiz ki, bunları önlemek için çalışıyor ve yazıyorlar. Bu olayların nedenleri; bir zamanlar liseyi bitirenleri, şimdi de önüne gelen fakülte mezunlarını hiçbir psikolojik formasyonları olmadan öğretmen yapmak, okul aile birliğine ve derneğe hiç de kültürü olmayan kişileri seçmektir. Aslında bunların toplantılarına, okuldan seçilen öğretmenin ve okul müdürünün katılmaması da neden olmaktadır. Her fırsatta Milli Eğitim il ve ilçe müdürleri, bu teşkilatlarla sık sık temas edip birbirlerine ve okul idaresine yardımcı olmaları gerikir. Okul aile birliklerinin görevi sadece para toplamak olmamalı, eğitim ve öğretimin en iyi şekilde verilmesine katkı sağlamalıdır.

Bu görevler yerine getirilirse, okuldaki çirkin olayların, öğrenci intiharlarının ve başarısız diye başka okullara gönderilme ve atılma gibi üzücü olayların ortadan kalkacağı gibi öğretmenlerin de başarılı olacağı görülecektir.

Geleceğimizin teminatı gençleri harcamaya kimsenin hakkı yoktur. Onları sağlam karakterli yetiştirmek bizim görevimizdir.

Sayın bakan ve yetkililer, bunlara ne zaman dur diyeceksiniz.

Fatma AŞAN-Okul Aile Birlikleri

Federasyonu Başkanı-İSTANBUL

Bu bant başka bant

İZMİT'ten, adının açıklanmasını istemeyen bir okurumuz, TÜPRAŞ Genel Müdürü Ergun Kuran'a soruyor: ‘‘Malzeme Müdürü Sırrı Kaya, TÜPRAŞ'a mal satan müşterilerle çıkar ilişkisine girdiğinden mi emekli edildi? İddiaya göre; müdürün müşterilere 'Üsttekiler yiyor, ben niye yemeyeyim' dediği bir teyp bandı mevcut mudur? Bu banttan Yüksek Denetleme Kurulu'nun haberi var mıdır?’’

Aklımız yeni geldi

DÜNYA Sulakalanlar Günü, 2 Şubat Salı günü kutlanıyor. 1980'li yıllara kadar yararsız ortamlar olarak kabul edilen sulakalanlar; tarım, sanayi veya yerleşim alanları açmak amacıyla kurutularak ya da doldurularak yok edildiler. Bu alanların korunmasına yönelik çalışmalara ancak 1990'lı yıllarda başlandı. Bugün Türkiye, uluslararası önemi bulunan yaklaşık 76 sulakalana sahip... Sulakalanlarının korunmasına dair uluslararası Ramsar Sözleşmesi, 2.2.1978'de İran'ın Ramsar Kenti'nde imzalandı. Aradan 28 yıl geçmesine rağmen biz bu yıl üçüncüsünü kutlayacağız. Çevre Bakanlığı, Bursa Valiliği ve Doğal Hayatı Koruma Derneği'nin kutlaması Bursa'da... Bu arada bir Ramsar alanı olan Ulubat Gölü'nde başlatılan projenin tanıtımı da yapılacak. (DHKD: 0212-528 20 30).

'İstemiyoruz'a yanıtlar

‘‘TBMM'de görmek istemediklerimiz’’ yazısında 'DSP'nin kapısında bekleyenler' arasında gösterilen iki milletvekilinin tepkisi:

Yahya ŞİMŞEK (CHP Bursa Milletvekili): CHP ile ters düşmemiz sadece güvenoylamasıyla ilgili değil; uzun süreden beri ortaya koyduğumuz gerekçeler... Biz sadece aday olmayacağız dedik. Bundan bir başka partide aday olacağımız gibi bir sonuç çıkarılmamalı. Kimse ile görüşmemiz yok, karşımızdakilerin de bir önerisi yok. Ne kredi, ne teşvik peşinde koştum; bugün hálá kirada oturuyorum. Sokağa çıktığımda herkesin gözünün içine bakabiliyorum. Bu durumda ya siyaseti bırakacağız ya da kendimize yakın bir platformda hizmete devam edeceğiz.

Seyfi OKTAY (CHP Ankara Milletvekili): DSP'den bize bir teklif gelmedi. Böyle bir teklif gelirse, çevremizle, arkadaşlarımızla oturup değerlendiririz, gerekirse katılırız. Şu anda olduğumuz yerde duruyoruz. Biz belli bir misyonu oluşturan, ilkelerine bağlı insanlarız. Bizim eleştirilerimiz, CHP programı içinde yer almış hususlardır. Anlayış farklılığımız neredeyse büyük bir arşiv oluşturuyor. Bu arada 'renkli' olmak için hırsız, uğursuz ve inançsız mı olmak gerekiyor? Anlaşılan namuslu insanlar bu ülkeye yaranamıyor.X