"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter söz milletin

Yalçın BAYER

Mükerrer oyda harp çıkacak

Seçimler dolayısıyla yurdun birçok yerinde mükerrer oy sahtekârlıkları ortaya çıkıyor.

Bunlar siyasi partiler tarafından ne derece ciddiye alınıp üzerine gidiliyor?

Şimdiden söylemek gerekiyorsa, daha önceden bu konuda 'sabıkalı' olan parti ile 'harp' çıkacak.

ANAP İstanbul Teşkilat Başkanı Sühan Özkan ile konuşurken, 100 bin mükerrer oy saptadıklarını söyledi. Bilgisayardaki seçmen listelerini, ilçe örgütlerinden gelen şüpheli isimleri taramışlar... İlk belirlemelere göre, 13 ilçede 100 binden fazla mükerrer seçmen saptamışlar... ‘‘Nasıl saptadınız?’’ sorusuna da ‘‘Çok iyi bir ekibimiz var; geliştirilen bir programla bütün listeler taranıyor. İstanbul'da ilk kez bu kadar mükerrer oy saptadık’’ diyor.

Neler yapılacağını da şöyle anlatıyor:

‘‘Sandık başlarına 105 bin kişi yerleştireceğiz. Her sandık görevlisinin elinde mükkerrer isimler bulunacak. Bunlar takip edilerek geldikleri anda, hazırladığımız hazır dilekçelerle savcılıklara suç duyurusunda bulunacağız.’’

Bizden duyurması... Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun'a göre, mükerrer oy kullananlara 6 aya kadar tecilsiz hapis cezası veriliyor.

Partiler, ANAP gibi gözünüzü açın!

Yolcuya saygı

Türk toplumunun değerleri, son yıllarda apansız gelişmeler karşısında uğradığı bütün aşınmalara rağmen sanırım hâlâ korunmaya ve özene layık değerlerdir. Kuşkusuz bunlar arasında insan hayatına ve sağlığına gösterilen saygı ve ihtimam gelir. Ne yazık ki Varan'ın Ankara-Mersin (25.8.1998, 23.30) seferiyle gerçekleştirdiği seyahat, bana bu konuda dahi inanılmaz bir duyarsızlık ve ilgisizliğin var olabileceğini gösterdi. Isıya hassas olan ve hayati önemi taşıyan ilaçlarımı bir türlü buzluğa koymayı kabul etmeyen ve bunu meydan okurcasına yapan bir zihniyeti anlamak mümkün değildir. Bu olayın genelde turizm ve taşımacılık hizmetleri alanında saygın bir konuma sahip bulunan Varan'dan kaynaklanması beni daha da üzdü. (Olaya ait ayrıntıları ve yazışmaların birer örneğini ilişikte ayrıca takdim ediyorum.)

İşin daha da üzücü tarafı, Varan'la temas ettiğimizde bizi şeklen yatıştırıcı, sonunda da görgü ölçülerine sığmayan bir tepkiyle karşılaştık. Bana 'personele uyarı cezası uygulandığı' ifade edildikten sonra ancak 'kendileriyle görüşmediğim', 'özür çiçeği gönderilmesini istediğim' gibi gerçeklere uymayan bahaneler ileri sürüldü ve yapılan işlem bakımından da Varan'ın 'içişlerine karışamayacağımız' bildirildi. Çiçek konusu, eğer gönül almak gibi bir niyetleri olsa, belki başvurmak isteyebilecekleri bir yöntem olarak telefon görüşmesinin seyri içinde tarafımdan talep olarak değil, bir düşünce olarak zikredilmişti. Hiçbir şekilde makul bir izahı olmayan davranış ise, öfkeyle ve 'İsterseniz gidin mahkemeye verin' ifadesiyle noktalanan görüşmemizde telefonun Genel Müdür İbrahim Aybar tarafından yüzüme kapatılması oldu. Halkla İlişkiler Müdiresi Özgül Hanım da, kendisine İbrahim Aybar'ın haksız davranışlarını aktarmaya çalıştığımda tamamen ilgisiz ve yanlı bir tavır koyup 'kendilerine hakaret ettiğimi' ileri sürerek, maalesef daha da nahoş bir davranış gösterdi. Varan, müşteri ilişkilerine ve müşteriye hizmete bu anlayışla yaklaşıyorsa, bu bence üzücü, düşündürücü ve her halükârda yetersizdir. Topluma hizmet veren bir kuruluş, toplumsal değerlere ve kişi haklarına saygılı olmak durumundadır.

Varan'dan beklediğim, dürüstçe ve samimiyetle bu konuya eğilinmesi ve sorumlular hakkında yapılan işlem hakkında tarafıma bilgi verilmesinden ibaretti. Türk toplumunun bir ferdi olarak buna hakkımın olduğunu düşünüyorum. Yapılan ve beni hâlâ üzmekte olan bu duyarsız muamele karşısında da Varan'ın kendisini buna mecbur hissetmesi gerektiğine inanıyorum.

Mevhibe LOĞOĞLU-Çankaya-ANKARA

Mesaj Panosu

Güneydoğu illerinden iki yıllık Tapu Kadastro kursu mezunlarından: Kadastro teknisyenleri olarak kadastro müdürlüklerinde çalışıyoruz. İki yıllık meslek yüksekokulu mezunu sayılmamız için gerekli fark derslerini vermemiz amacıyla sınav hakkı istiyoruz. Bu sayede maaşlarımız biraz olsun yükselebilir. Döner sermayeden bizler de pay alamaz mıyız? Genel müdürlükte çalışan personele Başbakanlık tazminatı adı altında her ay belli bir ödeme yapılmaktadır. Taşrada ise yapılmamaktadır.

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Allahım, dostları başımdan al, ben şimdi düşmanlarımla uğraşıyorum.’’

(S.Y. İSTANBUL)X