"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz milletin

Yalçın BAYER

İstanbul'da satranç oyunu

ANAP ve CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını açıklarken, İstanbul'da partiler büyük bir belirsizlik içindeler.

Partiye mi aday, adaya mı parti? İnce hesaplar, liderleri zorluyor.

Doğrusu her liderin kafasında şekillenmiş bir aday var ama ya yanlış yapılırsa... O nedenle şimdiden kamuoyuna açıklayamıyorlar.

İsimlere yönelik anketler sürüyor.

Yarışın belirleyicisi FP, İstanbul için bir ‘simge’... ANAP ise aradaki oy uçurumunu kapatmak için değişik stratejiler düşünüyor.

Bu nedenle özellikle ANAP ve FP arasında büyük bir taktik savaşı sürdüğünden adaylarını gösteremiyorlar.

İstanbul'un kentsel projeleri, bunlara bağlı ihalelerin büyük bir rant yarattığı biliniyor. Asıl kavga burada yatıyor.

Görünürde ANAP, Sadettin Tantan ile Ali Talip Özdemir arasında sıkışmış görülüyor.

Tantan sakin; liderinin önerisi üzerine Fatih'ten istifa ederek, verilecek ‘görevi’ bekliyor. Tantan, öyle ‘kullanılacak’ bir isim değil. Kafasındaki ‘doğrular’ı kimsenin değiştiremeyeceği açık. Şu gerçek; Tantan'ı ANAP, ‘dürüst adam’ isteyen toplum öne çıkarttı.

Özdemir ise adaylığa kendi talip oldu. İstanbul için ‘doktora’ tezi bile hazırladığı hedeflerini, 1.5 yıldır imaj ve iletişim teknikleriyle anlatıp duruyor. Yarışa erken soyunması, herkese yakın olması dezavantaj sayılıyor. (Geçmişten bugüne büyükşehirlere, bakanlıklara, TBMM Başkanlığı'na aday adayı olduğu düşünülürse, muhtemeldir ki önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde de adı ortaya çıkacaktır.)

Partili, talimat alacak başkan ister. Tantan bu ‘modele’ hiç uygun değildir. Özdemir ise ‘herkesi kucaklamak gerek’ anlayışındadır.

Gerçekten sıkıntıda olan Yılmaz'ın kafasında başka bir isim mi var?

CHP mi? Genel Merkez ‘manşetlik’ adayını şimdilik saklıyorsa, o da iddialı demektir...

FP içinse... Abdullah, Veysel, Numan ve Müfit'ten biri olsun fark etmiyor. Başkanlığı nasıl olsa çantada keklik görüyorlar.

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Bir yıl içinde sahip olduğumuz ya da sponsor olduğumuz futbol takımı sayısı 12'ye çıktı. Hakan'ı biz transfer edeceğiz. Ama 1. ligde oynayacak takımımız olmadığından şu anda Galatasaray'da devam etsin dedik.’’

(Jet-Pa Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Akagündüz)

Türk Müslümanlığı

İRTİCA: Kuran dışı savsata, hurafe, takiyye, siyaseten otorite, ekonomik güç ve paradır.

LAİKLİK: Toplum ve devlet düzeninin din temeline dayalı olarak yapılanmamasıdır.

TÜRK MÜSLÜMANLIĞI: Türkçe ezan, Türkçe Kuran, Türkçe ibadettir. Türk insanı ilk elden, yani doğrudan doğruya Kuran'ı okuyarak ya da okuma-yazma bilmiyorsa ümmi ise bir başkasının Kuran'ı okumasından yararlanarak Kuran'ın emirlerini yerine getirmesi gerekir. Eskiden şeyhler, dervişler, müritler şimdi de imam hatip ve ilahiyat kökenliler, Türkçe Kuran'ı okuyan Türk vatandaşının tereddüde düşmesi halinde, tereddüdü gidermek için istem şartıyla, tereddüdü giderme kapsamıyla sınırlı olarak devreye girebilmelidir.

Aksi halde Hıristiyanlık'taki Allah ile kul arasına giren ruhban sınıfı konumundaki rahiplerle Türkçe ezan, Türkçe Kuran, Türkçe ibadete karşı olanlar aynı konumu paylaşırlar. Aslında da bu konumdaki karşıt görüşte olanların amacı bilerek ya da bilmeyerek rahip konumunu savunmaktır.

Gerçek olan şu ki, amaç Türk Müslümanın cahil kalmasını sağlayarak onların sırtından hurafe, savsata, takiyye yoluyla maddi-manevi gelir elde etmek ve siyasi otorite yoluyla laik demokratik cumhuriyeti yıkmaktır.

İrticanın bu tuzağına düşülmemesi gerekir.

Nurettin KAPLAN-ANKARA

Güçbirliği çağrısı

6 Ok'un ve Kemalist devrimlerin ilk sahibi CHP'dir. Ne yazık ki CHP, 6 Ok'a ve devrimlere sahip çıkmamaktadır. Tersine sahip çıkan Sol Güçbirliği Kurultayı'nı küçümsemekte, bununla kendi aczini ve duyarsızlığını gizlemek istemektedir. CHP, DSP ve kendisini solda gören partiler, 6 Ok'un ve cumhuriyet devrimleri konusundaki görüşlerini ivedilikle kamuoyuna açıklamalıdır. İstanbul Sol Güçbirliği Kurultayı 31 Ocak günü yapılacaktır. Bu toplantılar pek çok ilimizde devam edecektir.

Sol görüşle ulusal güçleri ve kişileri kurultaylara ve güçbirliğine katılmaya çağırıyoruz. (Tel: 0312-430 02 59)

Prof. Tahir HATİPOĞLU-Sol Güçbirliği Kurultayı Genel Başkanı

- İZMİT İZAYDAŞ'a... ‘Çevreci’ Milletvekili Fevzi Aytekin, Çevre Bakanı olduktan sonra ilk kez geldiği memleketi Tekirdağ'da gazetecilere dedi ki: ‘‘Bayramdan sonra bu tesisin çalışıp çalışmadığını yerinde inceleyeceğim. Kimseyi zehirletmeyiz. Herkes bilsin, çevre ile ilgili yasalar sonuna kadar uygulanacaktır.’’ Haberiniz olsun!..X