"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz Milletin

Yalçın BAYER

‘Yediler içtiler, İstanbul’u terk ettiler'

Beyoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Haydar Gündoğ, Belediye Başkanı Nusret Bayraktar'ın 1994'te göreve geldiğinin ilk aylarında sokaklara ‘‘Yediler, içtiler, bıraktılar gittiler’’ biçiminde afişler astığını anımsatarak şöyle diyor:

‘‘Görevini kötüye kullandığı belirlenen Hesap İşleri Müdürü ile birlikte, göreve geldiği günden bugüne kadar Beyoğlu Belediyesi'ne hibe edildiği açıklanan araçların, kimler tarafından, hangi tarihte ve hangi belge karşılığında hibe edildiği konularında, yetersiz ve eksik cevap verdiğinden, İlçe ve İstanbul İl İdare Kurulu kararıyla yargılanmasına başlanmıştır ve bu süreç devam etmektedir.’’

Gündoğ, Bayraktar'ın belediyede yaptığı usulsüzlük ve yolsuzlukların hesabını yargıya ve Beyoğlu halkına vermeden, Rize'den milletvekili adayı olmak üzere istifasını verdiğini anımsatarak şöyle diyor:

‘‘Bu milletvekili zırhına bürünmek için Beyoğlu'ndan kaçmak değil midir?’’

Rize denilince firari RP'li Şevki Yılmaz akıllara geliyor.

Sadece Bayraktar mı?

Büyükşehir ve öteki FP'li belediyelerden ‘milletvekilliği zırhına’ bürünmek amacıyla istifa eden Faziletli Refahlılar'ın listesi bir araştırılsa, Bayraktar'ın geçmişte dediği gibi ‘kimlerin yedikleri, içtikleri ve sonra da İstanbul’dan kaçtıkları' gün gibi ortaya çıkacak!

Ama öteki partilerimiz, liste savaşında, gözleri bir şey görmüyor.

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Ne garden parti, ne kokteyl parti, kendi kendini yiyen parti...’’

(Ünlü karikatürist Ramiz'in, yıllar önce Akbaba'da çizdiği karikatürün yazısından.)

‘Dünya adamı'

ÜNLÜ haber ajansları Associated Press'in (AP), Reuters'in bültenlerini her gün satır satır okuyan -son yıllarda ekrandan gören-, BBC'nin dünya servisini sürekli dinleyen, özellikle I. Herald Tribune, The New York Times ve Le Monde gazetelerini, Newsweek'i ise her hafta düzenli okuyan Türkiye'de kaç gazeteci vardır?

Dünyada varsa Türkiye'de de, böyle zor bir görevi 30 yıldır aksatmadan yürüten birkaç kişiden biri Ergun Balcı'ydı.

Cumhuriyet'in Nadir Nadi kuşağından kalan ‘dünyaya açık' en önemli kalemlerinden biriydi...

Türkiye'de bir hükümet düşse, ihtilal, deprem olsa veya buna benzer dünyayı ilgilendiren bir olay yaşansa, o yine ‘‘Nereden biliyorsunuz? AP daha vermedi ki...’’ diye sorardı. AP'nin elinden düşürmediği metrelerce uzunluktaki bültenleri ile dünyayı soluyordu adeta... Nikaragua'dan Güney Afrika'ya, Çin'den Balkanlar'a, Sovyetler'den ABD'ye kadar uzanan gelişmeler ve yorumlar, Cumhuriyet'in dış haberler sayfalarında ve ‘Politikada Sorunlar' köşesinde okurlarına ‘dünya'dan bir pencere açıyordu.

1980'lerin en güncel silahsızlanma konusunda değil Türkiye'nin, dünyanın sayılı uzmanlarından biri sayılıyordu.

Dili de her zaman güzel olan son yazılarından birinde, ‘‘Türkiye'nin asıl sorunu dış düşmanlardan, dış güçlerden değil, içerden kaynaklanıyor’’ diyordu.

Görüş ve değerlendirmeleri her zaman Dışişleri'ne rehber oldu.

Vücudunu saran o illet hastalık bile son günlerine kadar dünyayı solumasına engel olamadı.

Onun için mükemmel bir yaşam yoktu, mükemmel bir gazetecilik vardı.

Önyargısız ve tutarlı kalemi, tertemiz belleğinin ürünüydü.

Servisinde kimlerle çalışmadı, kimleri yetiştirmedi ki... Anımsayabildiğimizle, tümü bugün yazılı ve görsel basında önemli yerlerde olan ‘Ergun Abi' sevenleri... Başta Mehmet B., aziz dostu Şevki Bey olmak üzere Meral, Okay, Emine, Hülya, Sedat, Ufuk, Hadi, Sabetay, Mine, Stelyo, Şebnem, Yavuz, Ragıp, Mustafa, Edip, Nilay, Semih, Erol, Aysıt, Zeynep, Zafer, Necdet, Erdal, Dilek, Deniz, Sinan, Arzu, Adalet, İpek, Natalia, Kürşat, Sanlı, Hasan A. Fuat, Suat, Şinasi ve Lale...

Ergun Balcı'Zincirlikuyu'ya değil, dünyanın kalbine gömdük.

Yakınlarına, Cumhuriyet ailesine ve okurlarına başsağlığı diliyoruz.X