"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz Milletin

Yalçın BAYER

CHP'nin haline bakınca burunların direği sızlıyor

Karargâh hataları

CHP Genel Merkezi, şöyle bir çevresine bakıp da seçimlerde durumunun ne olacağını kestirebilir mi?

Kendisini biraz solda, 'sosyal demokrat' görenlerin büyük bir umutsuzluk içinde olduklarını, partinin barajı aşamayacağı endişesi içinde bulunduklarını çevremizden dinliyoruz.

Milliyet'te Duygu Asena ‘‘Ben bu partinin barajı aşamama ihtimalinden son derece endişe duyuyorum. Tümüyle sağ bir Meclis'in ne korkunç olacağını düşünebiliyor musunuz?’’ diyor.

Hasan Bülent Kahraman, Radikal'de şunları yazıyor:

‘‘Türkiye'de sol, sosyal demokrat, demokratik sol, ne denirse densin, taban artık CHP değil, DSP tarafından temsil edilmektedir.’’

Güneş yazarı Cüneyt Canver, CHP ile ilgili ilginç değerlendirmeler yapıyor:

‘‘Sayın Baykal, yıllardır hizbini bile geliştiremedi; hâlâ aynı isimlerden müteşekkil... Hatta fire bile verdi diyebiliriz.’’

Posta'dan İdris Akyüz, ‘‘CHP seçmeni üzerindeki baraj psikozu önümüzdeki dönem parlamentoda sol bir parti olmayacağı endişesini de beraberinde getiriyor’’ diyor. Bu nedenle de, CHP tabanındaki sağduyulu bir kesimin solda CHP dışındaki partilerle bir işbirliğinin gerekliliğine dikkat çekiyor.

BURNUMUN DİREĞİ SIZLIYOR 1980 öncesi CHP'nin bir milletvekiliyle karşılaşıyoruz. ‘‘Ne yapıyorsunuz?’’ demeye kalmadan üzüntülü bir şekilde konuşuyor:

‘‘CHP aklıma geldikçe burnumun direği sızlıyor. Barajın altında kalırsa Türkiye çok şey kaybeder...’’

Büyük bir konut kooperatifinin başkanı da, CHP'nin havasını iyi görmüyor. Telefonda söyledikleri şöyle:

‘‘CHP'nin barajı aşmaması durumunda baştakilerin hepsinin bu partiden gitmesi lazım.’’

Ardından Baykal'a şu soruyu soruyor:

‘‘Genel Merkez olarak Ecevit'i desteklemediğinizi açıklıyorsunuz. Yalım Erez'e ise evet diyebiliyorsunuz. Sizi politikaya sokan Ecevit değil midir?’’

‘‘Son anketler var mı elinizde? Barajı aşamayacağımızdan büyük endişe duyuyorum. Bu durumda da aday olmamın bir anlamı yok.’’

PATLAYACAĞIM AMA SUSUYORUM Bunları söyleyen de bir CHP milletvekili... Öyle parti değiştirecek kişilikte bir isim değil. Anlattıklarının devamını okuyalım:

‘‘Siyasetten tiksindim. Patlayacağım, susuyorum. Baykal'dan nefret etmeye başladım. Yanlışları bilerek mi yapıyor, basireti mi bağlandı, anlayamıyorum.’’

CHP'nin durumunu 'hazin' olarak nitelendiriyor. Baykal'ın yanlışını ‘‘Ecevit'i, başbakan olarak indirdi, sonra da Başbakan yaptırdı... Kendisini affedemem’’ diyerek belirtiyor.

İSTANBUL'UN SIKINTISI CHP'yi açan kurultayın başkanı Erol Tuncer, kendisine yapılan haksızlıkları öne sürerek CHP'yi terk etti. Partiye Zekeriya Yıldırım, Mevlut Aslanoğlu, İnal Batu dışında yeni kan sağlanamadı; gençler hiç yok. Bütün umutlar Ankara'da Murat Karayalçın'a bağlanmış. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday sıkıntısı yaşanıyor. (Adaylık için Ali Özcan yüreklilik gösterdi, Zülfü Livaneli ikna olmuyor, Mustafa Kul son anda vazgeçti, şimdi de belirli güçlerin Alev Coşkun'a 'İzmir'i bırak aday ol' dedikleri anlatılıyor. İstanbul'un ağır ismi Prof. Nurettin Sözen ise beklemede...) İzmir'de Yüksel Çakmur için büyük kavga veriliyor.

Halbuki CHP, geçen yaz sonunda büyük bir çıkış yapmış; Cumhuriyet'in 75. yıl kutlamaları da buna katkı sağlamıştı. Ama hükümetin düşürülmesiyle bu eğri inişe geçmişti. DSP'nin hükümete gelmesiyle CHP'de aday başvurularında bile belirgin bir düşüş görüldüğü söyleniyor.

ALEVİLERİN ÇIKIŞI CHP'yi zorlayan başka bir konu da Alevi gruplar... Bunların bazıları DSP ile 'sıcak' ilişkileri yürütüyor. Cem Vakfı Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan'ın, bütçeden Alevi kesime pay ayrılması konusunda Bülent Ecevit ile başbakan olmadan birkaç gün önce görüşmesi ve Ecevit'in, bu konunun mutlaka gerçekleşeceği sözünü vermesi tartışma yarattı. Karşı görüştekiler, Prof. Doğan'ın 1995'te de Çiller'le görüşerek örtülü ödenekten para aldığını belirtip, ‘‘Doğan, Çiller'e seçimlerde beş aday önerdi. Çiller de onları arka sıralara atınca, tabii seçilemediler. Bu karşılıklı bir aldatmacaydı. Aleviler'in sağcı bir partiye oy vermeyeceği bilinmiyor mu?’’ diyorlar.

HARAM YİYENLER Avrupa'da 120 bin üyesi bulunan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Ali Kılıç, geçen hafta sert bir açıklama yaparak, ‘‘Haram lokma yiyenlerle Aleviler'in birlikteliğinin olamayacağını’’ duyurdu. 21 Ocak'ta Ankara'da Alevi örgütleriyle bir toplantı yapacak olan Kılıç, ‘‘Pazarlamacı bazı Alevi gruplarına meydanı boş bırakmayacakları’’ uyarısında bulundu ve ‘‘Türkiye'de solun iktidara gelme zamanıdır’’ dedi.

Atatürkçü ve demokrat Alevi grupların, CHP ve DSP arasında henüz bir tercihte bulunamadıkları, bu konuda ciddi tartışmaların yapıldığı belirtiliyor. DİSK Genel Başkanı Rıdvan Budak da, Doğan Taşdelen'den sonra DSP'nin kapısını çaldı. Barış Partisi Genel Başkanı Ali Haydar Veziroğlu'nun, AABF Genel Başkanı Ali Kılıç'la yapacağı görüşmeden sonra Alevi grupların tavrı ve adayları ortaya çıkacak.

CHP'siz bir parlamento düşünülmemelidir. Bu yüzden Baykal ve arkadaşları şimdiden şapkalarını önüne koyup partiyi nasıl ayağa kaldıracaklarını düşünmelidirler.X