"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter söz milletin

Yalçın BAYER

Erez, Günday hakkında inceleme başlattı

TESK ve TŞOF Genel Başkanı Derviş Günday bize hâlâ bir açıklama göndermedi. Ancak Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez'e yazı yazarak, hakkında Hürriyet'te yayınlanan iddiaların müfettişlerce soruşturulmasını istediği anlaşıldı. Erez de, konunun araştırılması için Teftiş Kurulu'na talimat verdi.

Ve Yalım Erez, bize şu açıklamayı yaptı:

‘‘Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Derviş Günday ile ilgili olarak köşenizde yer alan hususlar hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi yararlı görülmüştür.

Bilindiği üzere TESK, 507 sayılı kanuna göre faaliyet gösteren, denetimi bakanlığıma ait bulunan kamu kurumu niteliğinde en üst meslek kuruluşudur.

507 sayılı kanuna istinaden TESK periyodik olarak ve münferiden yapılan başvurular çerçevesinde bakanlığım müfettişlerince denetime tabi tutulmakta ve sonuçlarına göre gerekli işlemler yapılmaktadır.

Bu bağlamda son günlerde köşenizde yer verilen hususlar hakkında TESK ve ilgili diğer kuruluşlar nezdinde gerekli incelemeler başlatılmaktadır.

Konu bu aşamada denetim sürecine intikal etmiş olduğundan bundan sonraki gelişmelerin izlenebilmesi, denetleme çalışmalarının sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla ilgili bilgi ve belgelerin doğrudan derhal Bakanlığımıza intikal ile daha kısa sürede daha sağlıklı sonuç alınması mümkün olacaktır.

Alınan denetim çalışmaları sonucunda tarafınıza ve kamuoyuna gerekli açıklamalar ve bilgilendirme yapılacaktır.’’

AKTAŞ'TAN SES YOK

Buraya kadar her şey güzel... Ancak asıl konu şoför odaları ile Emniyet arasındaki ilişkiler... 50 liralık matbu evrağı, 500 liraya satan ve bunu iki kurum arasında bölüşen uygulama nasıl ortaya çıkarılacak? Buna kim yanıt verecek?

İçişleri Bakanı Kutlu Aktaş, zor konulara açıklama yapmayı sevmez.

MGK'ya....

ANKARA'dan bir not: ‘‘Sınır ticareti adı altında yurda yılda 2 milyon ton kaçak motorin giriyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes bu haksızlık ve yolsuzluğu kabul edemez. Bu işi PKK tezgâhlanmakta; ayrıca eroin ve silah sokulmaktadır. Bu vatan hainliği önlenmelidir.’’

İç kavgamız

sol oyları azalttı

DOĞAN Taşdelen ve CHP ile ilgili dünkü yazımıza Mehmet Moğultay alınmış... ‘‘CHP'den kopmak ne demek... Parti değiştirmeyi onuruma yakıştırmam’’ dedi.

- Bazı kulislerdeki söylentileri aktarmak istemiştik.

- Her zaman açık politika yaptım. Taşdelen siyasette yokken ben milletvekiliydim. Ben İstanbul kongresini kazandım; Taşdelen ise Ankara kongresini kaybetmiştir. Taşdelen'in yolunu izlemek ne demek?

- O söz pek o anlamda değil, yakıştırma gibi...

- Beni kimse bağlamaz. Ben dürüst bir adamım. CHP sıradan bir parti değildir. Türkiye'yi Ulusal Kurtuluş Savaşı'ndan çıkarmış, Atatürk'ün Genel Başkanlığı'nı yapmış bir partiyi ben terk edebilir miyim? Ben ülkemi, partimi, geçmişimi seviyorum. Biz böyle bir kültürle yetiştik. Parti değiştirmeyi onuruma yakıştırmam. Milletvekili geçim kaynağı değildir.

- Doğan Taşdelen...

- Kendi kişisel kararı, kimsenin yanlışını paylaşmam. Bu partide Doğan'ın istifası önlenemez miydi? Aslında istifası yanlıştır. Yanlışa sevk edenin yaptığı da yanlıştır.

- Celal Doğan...

- Üç yıl önceki gazeteleri açın, genel başkana neler söylediğini okuyun.

- Parti nasıl gidiyor?

- İyi yönetilmiyor diyorum. CHP'nin 50 yıllık siyasi karnesine bakın; hangi noktaya geldiğimizi görün. Partinin iyi yönetilmediğini söyleyen sadece ben değilim ki...

- Sol partiler...

- Birbirleriyle uğraşıyor. Taşdelen, DSP'ye gidince sağcı, CHP'de kalınca solcu oluyor. Onlar sağcı ise, biz DSP'den gelenleri niye aldık o zaman? Bilek güreşi yapmamız, kavga etmemiz sağlıklı bir davranış değil. Hükümeti kurarken Ecevit'e yetki verelim, sol blok oluşturalım, dedim; ne olduğu görüldü. Manzara şudur; geçen dört yıla bakalım. Sosyal demokrat oylar azaldı. Sebep; kendi iç kavgamız...

- Adayların belirlemesinde sizin çok önceden bir açıklamanız vardı. Önseçim olmazsa aday olmayacağım diye...

- Yineliyorum; İstanbul'da merkez yoklaması yapılırsa aday olmayacağım. Ayrıca önseçim yapılır, 1. ve 3. sırayı mahfuz tutuyoruz derlerse, yine adaylığımı çekerim. Kendi üyelerine güvenmeyen bir partinin kendi üyeleriyle kucaklaşması mümkün olur mu? Bu engelleri kaldırırsak bir yerlere ulaşabiliriz.



X