"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz milletin

Yalçın BAYER

Takiyeci ve meczuplar!

ERZURUM'un Şenkaya ilçesindeki bir okurumuzun gönderdiği mektuptan iki gazete kupürü çıktı.

Cumhuriyet'ten Deniz Som köşesinde, ‘‘40. yıl, 40. Hoca’’ (15.9.1998) başlıklı yazısında, Nurcu tarikatının lideri Mehmet Kırkıncı'nın, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin bu yıl 40. kuruluş yıldönümü nedeniyle, giriş kapısının üstündeki '40. Yıl' yazısını görenlerin aklına ister istemez 'Kırkıncı Hoca'nın adının akla geldiğini yazıyor. Ardından da, izcilerin yürüyüşü sırasında bir öğretmenin herkesin gözü önünde gençlere 'Kırkıncı Hoca'nın kitaplarını dağıttığını aktararak, böylece Erzurum Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki 'iyi tarikatlar'ın varlığının pekiştirdiğini vurguluyor.

Erzurum'un 16 yıllık Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak bu yazıdan rahatsız olmuş ki, 'Zaman' gazetesine (18.9.1998) şöyle bir açıklama yapma gereğini duymuş:

‘‘Malazgirt Zarferi'nin yıldönümü münasebetiyle Malazgirt'e gitmek üzere değişik illerden izci grupları ilimize gelmiş ve kamp kurmuşlardır. Kamp alanında ilimizde görevli olan ve zaman zaman ruhsal dengesi bozulan bir öğretmen tarafından eğitimle ilgisi olmayan bazı kitapların öğrencilere verilmesi teşebbüsünde bulunulmuştur. Ancak kamp görevlileri, kitapların öğrencilere verilmesine müsaade etmemiştir. Bu davranış kanunlar açısından cezalandırılmak üzere soruşturmaya tabi tutulmuştur.’’

Okurumuz, bu öğretmeninin Atatürk Endüstri Meslek Lisesi, Teknik Lise ve Anadolu Teknik Lisesi'nde İngilizce öğretmenliği yapan Sakıp Güllüce olduğunu bildiriyor.

Bu vesileyle Milli Eğitim Müdürü Fevzi Budak'a şunları soruyor:

‘‘İzcilerin gelişi ile ilgili olarak yapılan harcamalarda yolsuzluk yapıldığına dair soruşturma ne oldu? Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Çelik, müdürlükte elinde tespih ve takunya ile daha ne kadar dolaşacaktır?’’

Bu zihniyettekiler, böyle olaylarda hemen takiyeci oluyorlar; ya da din adına eylem yapanları 'meczup' ilan ediyorlar. Milli Eğitim Müdürü'nün, öğretmeni 'ruhsal bozukluk içinde' ilan etmesi gibi...

Batı Karadeniz kan ağlıyor...

ZONGULDAK, Bartın ve Karabük yörelerinde meydana gelen sel felaketiyle ilgili olarak devlet ve hükümet erkanı bizleri teselli ederek, her türlü yardım ve desteğin sağlanacağı sözünü verdiler. Ancak aradan dört ay geçmesine rağmen verilen sözler tutulmadı. Bugün esnafımız perişan. Çeklerini, senetlerini ödemek için yüksek faizlerle para alıyor, borç ve vergi ödüyor; borç bulamayanlar ise iflas ediyor. Bakanlar Kurulu'nun 24.06.98'deki toplantısında yöremiz için bazı kararlar alındı. En önemlisi, Halk Bankası kanalı ile selden zarar gören esnafa verilecek düşük faizli işletme kredisiydi. Karar verildi ama verilecek para hazineden Halk Bankası'na aktarılmadığı için kredi verilmiyor.

Bölge esnafı soruyor: Bu paranın aktarımı neden yapılmıyor? Parayı kimler, niçin bekletiyor? Para ne zaman aktarılacak? Esnafın perişanlığı daha ne kadar sürecek?

Muharrem İNCİRCİ Devrek/ZONGULDAK

Mutluyum demiryolcuyum

ULAŞIMDA DEMİRYOLU PLATFORMU sözcüsü Turhan Çakar duyuruyor:

Trafik terörüne dur demek ve demiryollarının hak ettiği teknolojik düzeye ulaşması için yaklaşık 70 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu 'Ulaşımda Demiryolu Platformu'nun 'Demiryolu Yürüyüşü' yarın 11.30'da Ankara Tren Garı ile Abdi İpekçi Parkı arasında yapılacak. Perşembe akşamı da Ankara Garı'nda saat 20.00'de 'Mutluyum, demiryolcuyum' konulu bir slayt gösterisi düzenlenecektir. Ulaşımda 'Demiryolu Paneli' de cumartesi günü saat 10.00'da TCDD Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecektir. Kamuoyunu etkinliklerimize çağırıyoruz.

MİLAS Zihinsel Özürlü Çocuklar Dernek Başkanı Sözer İnce'den: Milas'taki eğitilebilir durumda olan zihinsel özürlü çocukların eğitimi amacıyla, Muğla Rehberlik Eğitim Merkezi tarafından tespit çalışmaları başlatılmıştır. Zihinsel özürlü çocuğu bulunan anne babaların 25 Eylül Cuma gününe kadar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Helvacıoğlu İşhanı 5.kat no: 70'te bulunan Zihinsel Özürlüler Derneği'ne başvurmaları gerekiyor.

(İrtibat tel: -0252-513 27 17)

ÇANAKKALE Ezine Devlet Hastanesi'nde görev yapan, idealist, başarılı genç bir doktor olan Op. Dr. Ersan Akkaya kısıtlı imkânlar içerisinde mucizeler yarattı. İnanın ülkemin halkı için başarı gösteren, çırpınan, insan hayatının ne denli önemli olduğunun bilincinde insanların olduğunu bilmek beni gururlandırdı.

Mustafa DAĞ-ÇANAKKALE

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Bir metrelik bez parçasının veya bir sakalın bu ideolojik kutuplaşmanın sembolü haline getirilmesinden utanıyor ve üzüntü duyuyorum.’’

(ODTÜ Rektörü Süha Sevük)

X