"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter Söz Milletin

Yalçın BAYER

‘Eminönü bir örnektir’

Eminönü Belediye Başkanı Doç. Dr. Ahmet Çetinkaya, köşemize gönderdiği ‘‘İbretlik açıklama!’’sında bize ‘öteki dünyada iki elinin yakamızda olacağını’ açıklıyordu.

Biz de ilk önce Çetinsaya'nın, ANAP'tan Belediye Başkanı seçildikten sonra bu dünyaya neler yaptığına bakalım dedik.

Hürriyet Bilgi İşlem Merkezi'nde Çetinsaya ile ilgili gazete kupürleri taradık... Önce ‘‘Bir Yerel Yönetim Belgeseli-Eminönü Belediyesi’’ kitapçığı aldık elimize. Eminönü'nün sorunları, verileri ve çözüm önerileri sıralanmış. Eminönü'nün yeniden nasıl yapılanması anlatılırken, ‘demokratik hak’, ‘çalışma hakkının engellenmesi’, ‘haksız ve üretimsiz kazanç peşinde koşan yağmacı’ zihniyetle mücadele edileceği anlatılmış. Üretimsiz kazanç kapılarının kapanacağı, yalanın ve talanan sona erdirileceği, kent yağmacılığının siyasal verimlilik kapsamından çıkarılacağı vurgulanmış.

Çetinkaya, sunuş yazısının sonunda ‘‘Eminönü bir örnektir. Ama önemli ve çarpıklığı çok net belgeleyen bir örnektir.’’ demiş...

BELEDİYE YOK, VAKIF VAR

Demiş de, neler yapmış 2700 yıllık tarihi yarımadada!..

Kaçak ve onaysız projeler üretilmiş; Bizans ve Osmanlı'ya ait kalıntılar yok edilmiş; Eminönü 1995'te bütünüyle SİT alanı ilan edilmesine karşın, kaçak yapılaşma yoğunlaşmış; Koruma Kurulu'ndan gerekli izinler ve proje onayları alınmamış; kendisinin sınırsız ve denetimsiz yetkiler taşıdığını sanmış; gerçek belediye hizmetlerinden çok kentin rant olanakları kullanılmış; bunları güvenceli bağış makbuzlarına -Eminönü Hizmet Vakfı'na- bağlamış...

Kentsel çıkarlar ve kamu yararı gözardı edilmiş...

Belediye'nin bir sürü parasal kaynağı vakıf yönetimine aktarılmış.

Vakfa ‘bağış’ yapanlar, ‘rüşvet’in adını söyleyemez olmuş...

Esnaf sinmiş; ‘‘Bizim belediye emlakçı gibi çalışıyor’’ diye içinden söylenmeye başlamış...

Yandaşlara et, un, yağ, şeker dağıtılmış, ama işçiler maaşlarını alamaz olmuş.

Sonuç mu? Belediye ortadan kalkmış; her yere Eminönü Hizmet Vakfı egemen olmuş... Belediye'nin gelirleri vakfa aktarılmış; ‘çete’ler yemesin diye!

Vali, Kaymakam, İl İdare Kurulu başını çevirmiş usulsüz uygulamalara...

BALIK BAŞTAN KOKAR

İlk önce bir kupüre bakalım... Gureba Hastanesi'nin başhekimi olan Çetinsaya, ANAP'tan adaylığa soyunduğu sırada, Hürriyet'in ‘‘5 Başhekime Büyük Suçlama’’ (3.2.1994) başlıklı manşetinde Çetinsaya için şöyle yazılmış:

‘‘Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin hazırladığı rapora göre, 13 ayrı inşaat ve onarım işinde gerçeğe aykırı hakediş raporları düzenlemek ve yapılmayan işleri yapılmış gibi göstererek Hazine'yi yaklaşık 3 milyar zarara uğrattığı ve yargılanması gerektiği...’’

Belediye Başkanlığı dönemine gelirsek; bazı kupürlere bakıp; ‘Bir yerel yönetim belgeseli’ne kaynak oluşturacak seçmeler yapalım:

‘‘261 işçinin işine son verildi... Rıdvan Budak, ‘Eğer Sayın Çetinsaya bu tavrını sürdürürse güneş, çarığı; çarık, ayağı sıkacak; sen yola geleceksin. Babaları işsiz, anaları aç bırakarak iyi yönetici olamazsınız' dedi.’’ (Cumhuriyet, 16.5.1995)

‘‘Beyazıt'taki otopark pastası paylaşılamıyor.’’ (Sabah, 14.10.1996)

‘‘Belediye, Kültür Bakanlığı'nın uyarısına rağmen, Ayasofya'nın karşısında tarihi hamamın önündeki açık otoparkı kaldırmamakta direniyor’’ (Mehmet Demirkaya, Cumhuriyet)

‘‘Eminönü'nde zoraki işgal: Çetinsaya, tretuvarlara işyeri inşaatına sözlü izin veriyor’’ (Kemal Diyarbakır, Hürriyet, 2.10.1995)

NE CENNETİ?

‘‘Eminönü kaçak yapı cenneti haline geldi’’ (Evrensel, 26.10.1996)

‘‘Eminönü'nde tarih tahrip ediliyor.’’ (Hürriyet, 17.12.1997)

‘‘Çetinsaya, ‘bağış' vermeyen esnafın dükkanlarını yıktırdı.’’6.11.1997)

‘‘Alemdar Mahallesi'ndeki kaçak bina için İçişleri Bakanlığı müfettişleri ‘yıkılsın' diyor ama Eminönü Belediyesi 3 yıldır görmezden geliyor.’’ (Sabah, 14.11.1997)

‘‘Bayram yardımında sendika üyesi işçileri yardımın dışında tutuldu’’ (3.2.1998)

‘‘Yakışmadı Çetinkaya!... (Turist) yörenin güzelliklerine bayılıyor ama 'çirkinlikleri'ne de şaşırıyor.’’ (Kemal Yıldırım, Sabah)

‘‘Eminönü derin uykuda! Çetinsaya başını uzatıp baksa, bu kaçak yapıları görüp mutlaka yıkacaktır!’’ (Hürriyet)

‘‘Bir kaçak inşaatın yıkımı için mücadele eden Melih Atay, ‘ANAP'ın, suistimalleri ayyuka çıkan Çetinsaya'yı da Şişli Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk gibi görevden alması gerekir' dedi.’’ (Cumhuriyet, 4.5.1998)

‘‘Defterdarlık, vergi yüzsüzlerini açıkladı. Eminönü Belediyesi 871.5 milyonla 8. sırada.‘‘(Hürriyet, 17.7.1997)

‘‘Para için değer mi sayın Başkan? Gedikpaşa İlköğretim Okulu'nu boşaltmakla sadece 300 öğrenciyi ağlatmadınız. 62 yıl içinde o okuldan mezun olan binlerce kişinin anılarını sildiniz. İnanın günaha gireceksiniz. (Yargı) hizmet üretmek yerine rant yaratmak peşinde koşanların yanlışlarını yüzlerine bir kez daha söyleyecek.’’ (Erdal Bilallar/Sabah, 16.4.1998)

Eminönü'nde 'canı yanan'lar o kadar çok ki... Belki bu belgeseli sonuçlandırmak için dün CHP-HADEP-ÖDP'nin oluşturduğu Güçbirliği Platformu'nun çağrısında ‘‘Artık susmayalım, sesimizi yükseltelim’’ denildi.

X