"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter söz milletin

Yalçın BAYER

Petkim araştırıyor

Petkim Genel Müdürü Mustafa Mutlu, bazı kalıplarda yer alan ‘‘PETKİM'e dikkat’’ yazısında yer alan ‘‘PETKİM ürünlerinin, kayda geçirilmeden el altından özel satışlarının yapıldığı, fabrikanın kârının geçen yıla göre düştüğü’’ iddiaları üzerine köşemize gönderdiği açıklamada ‘‘Gerçek imza sahiplerini bilmemekle beraber yazıyı, ciddi olarak ihbar kabul ederek şirket içinde gerekli araştırmaların yapılmasına başlanmıştır’’ dedi.

Bu bilgileri işçilerin ve diğer personelin göndermiş olabileceği kanısını taşıdıklarını bildiren Mutlu, PETKİM'in 1985'ten beri ürünlerinin torbalanmasından kapıdan çıkış aşamasına kadar tüm işlemlerde bilgisayar kontrolü uygulandığını belirterek, şu bilgileri veriyor:

‘‘Bu kontrol sisteminin dışında hiçbir mal ve hizmetin dışarıya çıkarılması, şirketimize girmesi, çalınması ya da kaybolması kesinlikle mümkün değildir. PETKİM'in 1997 yılına oranla 1988 yılında satış cirosu ve kârlılığının azaldığı bir gerçektir. Ancak, bu azalış bir üretim düşüklüğünden kaynaklanmamakta olup kayıtdışı satış ile de alakası bulunmamaktadır.’’

Uzakdoğu Asya'daki krizin etkisiyle Ocak 1998'den itibaren Türkiye'ye çok miktarda ucuz mal akışı başladığını, bunun sonucunda PETKİM ürünlerine talebin azaldığını, bu nedenle indirim yapılarak cazip ödeme koşulları yaratıp stokların erimesi ve satışların normal seviyesine ulaşmasının sağlandığını anlatan Mutlu, ‘‘Bazı ürünlerde düşüş trendi hâlâ sürüyor. Pek çok ülkede üreticiler üretimlerini -Avrupa'da yüzde 20-25, Rusya, Ukranya ve Romanya'da yüzde 40-50- kısmalarına rağmen PETKİM tam kapasite ile üretimine devam etmiş ve bu krizi en az zararla atlatmayı başarmıştır. PETKİM satışlarında miktar olarak azalma olmamış, buna mukabil hedefler aşılmış, ancak fiyatların düşmesi nedeniyle ciro ve kârlılıkta bir azalma olmuştur.’’

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Bizi Sincan'daki Küdüs gösterisi yaktı. Ayrıca keşke Kaddafi'ye de gitmeseydik.’’

(FP Kayseri Milletvekili Abdullah Gül)

Lojman Marşı

Bir grup TRT çalışanının yazdığı, Ankara'da elden ele dolaşan 'Lojman Marşı'ndan bazı kıtaları aktarıyoruz. Bu 'marşı' yeni lojman isteyenler mi, yoksa lojmanlardan çıkmayanlar mı yazmış, bilemiyoruz.

Etimesgut-Oran diyor/Genel Müdür tamam diyor/TRT'nin ekabiri /Lojmanlardan çıkmam diyor. Lojmanımın dört duvarı/Ne de güzel ki civarı/ Koydu bize hançer gibi/ Yönetimin çık kararı. Lojmanları yaptık yuva/TRT'ye ettik dua/Aman bizi çıkarmayın/Alırsınız çok beddua.

Lojmanların yapısını/Göstermeyin kapısını/Boşaltmak da ne kelime /İstiyoruz tapusunu. Sudan ucuzdur kirası/Bize layıktır burası/Başkasının oturmaya/Gelmemeli hiç sırası. Banyo, mutfak, balkon, teras/Lojmancılık bir ihtiras/Ölsek dahi lojman hakkı/Çocuklara kalsın miras.

Ilgaz'dan açıklama

Ilgaz Belediye Başkanı Hakkı Yalçın, 6.8.1998 tarihli ‘‘Ilgaz'ın Hali’’ yazısına şu yanıtı veriyor: ‘‘Ilgaz büyük ve turizm yoğunluğu olan bir ilçedir. Belediye personelimiz ve makine parkımız bu yoğunluğa cevap verememektedir. Bu şartlar altında hizmet vermeye çalışıyoruz. Bunlardan biri de yıllardır gerçekleştirilemeyen asfalt ve parkeyi Ilgazlılar'ın hizmetine sunmaktır. Tabii ki her hizmetin bir külfeti vardır. Okuyucunuzun gürültüsünden şikâyet ettiği, beton parke fabrikası geçici yerinden, altyapısı tamamlandıktan sonra mevcut yerine geçecektir. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırmış bulunuyoruz. Uyarılarınıza teşekkür ederiz.’’

Narenciyeye de destek lütfen

1998 Çukurova narenciye sezonu, eylül ayının başına gelmemize rağmen, geçen yıl uğradığımız don zararı ve bu seneki ekonomik sıkıntılar sebebi ile henüz hareketlenememiştir. Sektördeki rakip ülkeler teşvik politikalarında istikrar gösterirken bizim umutla beklediğimiz mütevazı teşvik primimiz dahi bugüne kadar Ankara'daki mercilerden ilan edilmemiştir.

Fındık, çay ve tütün üreticilerine gösterilen ilgi ve desteğin bizlere de gösterilmesini istiyoruz.

Veysel UYAR-ADANA

Bodrum'un iki seçim önce belediye olmuş şirin köşesi Yalıkavak, uzaktan bakınca bu yörenin mezarlık görüntüsü almış haline büründü. Mandalina bahçelerine sıra sıra yazlık konut yapılıyor. Tabii su sıkıntısı rezalet. Yalıkavak'ta, semtimiz Küdür'deki evlerde oturanların halini soran yok. Aylardır akmayan suyumuzla ilgilenir diye Belediye Başkanımız Mehmet Beyazıt'a gittik. Bizi karşısında görünce sinirlenerek ‘‘Su yoksa deniz suyu kullanın’’ dedi. Hadi deniz suyuyla yemeğimizi pişirdik, tuzdan tasarruf ettik; peki çayı-kahveyi hangi suyla pişireceğiz?

Füsun HOLTAY-BODRUM

X