"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter söz milletin

Yalçın BAYER

Bayramı ailesiyle ABD'de geçiren Tarım Bakanımız, ormanları tahrip etmeyen keçi ve kanguru eti ithal edecek.

Hoşgeldin Taşar!..

TARIM ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar, eşi ve iki çocuğu da dahil 10 kişilik bir heyetle ABD'ye yaptığı 10 günlük geziden bugün yurda dönüyor.

Hoşgeldiniz Sayın Taşar!

Taşar'ın, bayram tatilini de içine sığdırdığı gezisinin, hayvancılığımız için büyük kazanımlar getirmesi büyük dileğimizdir.

Şikago, Missouri, Dallas, Florida ve New York'u gezmiş, büyük çiftlikleri ziyaret etmiş, başkent Washington'a yemek yemek için yarım gün uğramış...

Biz bunları kendi bilgimiz olarak yazmıyoruz. Boston'da oturan adı saklı bir Türk okurumuz, Washington'da ünlü Türk lokantası Cities'te dostlarıyla yemekte bulunduğu sırada Taşar'ı biraz da üzülerek izlemiş... Türkiye'deki son gelişmelerden dolayı endişe duyduklarını söylüyor.

Sahir Erozan'ın sahipliğini yaptığı Cities, Washington'ın en seçkin ve gözde lokantası... ‘‘Kongre üyeleri ve senatörleri her zaman bu Türk lokantasında görebiliyorsunuz’’ diyor. Yakasında bir Türk-Amerikan rozeti bulunan Bakan'la ilgili anlattıklarını dinliyoruz:

‘‘Bir kere Bakan'ın onuruna verilen 30-40 kişilik yemeğin McDonalds'ın sporsonluğunda yapılmasına üzüldüm... Bilseydik, biz Türkler kendi aramızda para toplar, bu ziyafeti karşılardık... Neyse... Büyük hayvan ve tarım çiftlikleri gezdiğini söylüyor, ama kaç çiftliği gezdiğini yanındaki bir takım kişilerden soruyordu. Seraları da gezmiş. 'Tarım Turizmi' diye bir deyimden söz etti, neyi kastettiğini anlamadım. Türkiye'nin önemli bir pamuk üreticisi olması nedeniyle New York'taki pamuk borsasını gezeceğini anlatıyordu. ABD'li Tarım Bakanı'yla görüşüp görüşmediğini öğrenemedim.’’

Okurumuzun aktardığına göre Taşar, tavuk üretimini artıracak... Ormanlara saldırmayacak, 'kedi' kadar uysal 'yeni keçi' türünü getirecek... Damızlık düveler ithal edecek... Süt üretimini artıracak... Türkiye'deki hayvan hareketini izleyebilmek için kuyruklarına künye takılacak... mış, mış...

Türkiye'ye, Amerika'dan 'kanguru eti' ithal etmek için de söz vermiş Taşar... Etinin çok lezzetli olduğunu da anlatmış. (Not: Türkiye'ye geçmiş yıllarda Kapıkule ve Haydarpaşa'dan sığır eti diye tonlarca kanguru etinin getirildiğini Bakan'a biz hatırlatalım.)

Okurumuz diyor ki: ‘‘Ben şahsen bir Türk bakanının böyle resmi bir geziyi bayrama denk getirerek tatil amacıyla yapmasını kınıyorum. O hayvan çiftliklerini teknisyenleri de gezebilirdi. Amerikalılar, Bakan'ın bu geziyi eşi ve çocuklarıyla yaptığını duysalar emin olun hayret ederlerdi. Türkiye'yi dışarda rezil etmeye kimsenin hakkı yoktur. Ayrıca, resmi hiç programı olmamasına karşın Washington'a sırf yemek yemek için gidilmesinin hiç kanlamı yoktur.’’

5 Nisan'dan beri ABD'de olan Taşar, bugün yurda dönüyor.

Taşar'ın, bayramını ailesiyle Amerika'da geçirecek kadar hayvancılıkla ilgili son tekniklere bu kadar duyarlı olduğunu bilmiyorduk... Kendisini kutluyor ve hoşgeldin diyoruz. Ama Taşar bu gezinin hesabını vermelidir.

Şişli'deki vurgunlar

Belediye memurlarının

üzerine yıkılıyor (mu?)

ŞİŞLİ Belediyesi ile ilgili davalardan ilki önümüzdeki günlerde başlıyor. Belediye'nin Piyalepaşa'daki 3.5 dönümlük arsasının ihalesiz olarak belediyenin şirketi ŞİPA üzerinden 13 milyara satılıp aslında 150 milyar götürülmesiyle ilgili savcılık dosyasını görünce, gariban memurların nasıl yanacağını hissediyorsunuz.

Bu satış için kapalı kapılar ardında karar alan, talimat veren Belediye Meclis üyelerinden hiç söz edilmemesi dikkat çekiyor.

Yargı aşamasına gelinirken, Adalet Bakanı Oltan Sungurlu ve ANAP İstanbul milletvekillerine bir çift sözümüz olacak: Bu skandal satışta asli sorumlular neden yok? Bu isimlerin gözardı edilmesi vicdanlarını sızlatmayacak mı? Siyasi irade karar verecek, 60 milyonluk memur yanacak. Oh ne âlâ...

Arsanın satışı ile ilgili kararlarda imzaları olmasına rağmen savcılık iddianamesinden yırtanlar şunlar:

Halit Ayangil (Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı, savcılık ifadesinde karara imza attığını kabul ediyor), Cemil Can Bıçakçı (Başkan Yardımcısı), İbrahim Koşar (Teknik Başkan Yardımcısı) Mehmet Yüksel Kasımoğlu (DSP Meclis üyesi>, Ahmet Sıtkı Barı (Teftiş Kurulu Müdürü), Ali Paşa İslamoğlu (Emlak Kamulaştırma Müdürü), Yaşar Belen (Harita Müdürü).

Bu isimler dosyaya girmeyecek; Başkan'a, Encümen'e bağlı olarak 60-70 milyon maaşla çalışan memurlar yargı önünde hesap verecek. İnanılmaz bir olaydır bu...

Namuslu ve düzgün insanlara sesleniyoruz; bu arsanın satış kararı alındıktan dört gün sonra teklif alındı... Her şey kılıfına uyduruldu. Savcılık dosyasındaki belgelerde her şey açıkça görülüyor.

Bu hırsızlık dosyası böyle kapatılamaz. Bu insanlara yazık edilemez.

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Sayın Aytaç Durak, Çamlıca'yı imara açarsanız tarihi hata yapmış olursunuz. Bu arsalar, rant hevesi ile konut alanına dönüştürülemez.’’

(Adana ÇETKO Başkanı Doç. Dr. Figen Doran)

X